Bu yazımızda, landing page nelerdir, başarı göstermiş landing page yardımıyla dönüşüm oranlarınızı iyi mi arttıracağınızı ve arama sonuçlarında iyi mi yükseleceğinizden bahsedeceğiz. Ayrıca doğru kurgu ile hazırlanmış landing’ler yardımıyla daha lead elde etmek için ustalaşmış bir Google Adwords Ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

1. Landing Page Nedir?

Açılış yada karşılama sayfası olarak malum landing page, esas siteye yönlendiren ve muayyen bir gaye uğruna tasarlanan olan hususi sayfalara denir. Bir öteki deyişle landing page, internet sitenin taktim etmek istediği hizmeti yada ürünü gelen misafire evvelinde tanıtarak, siteye çekmesini elde eden bir karşılama sayfadır. Dijital marketing alanında oldukca mühim bir yere haiz olan açılış sayfası, genel anlamda tek bir mevzu ile alakalı oluşan sayfalardır. Bunlar, ürün tanıtımı, bülten içeriği, verilen hizmet ile alakalı malumat şeklinde mevzular olabilir. Bu sayfaların kaliteli içeriğe ihtiyacı vardır, bununla birlikte SEO yazılarına ve hatta yeni domain adına bile gereksinim duyabilirler. Ayrıca açılan açılış sayfası, ana siteden tamamen bağımsız olmadığı için, alakasız bir yapıya haiz olmamalıdır.

2. Landing Page’e Neden İhtiyacınız Var?

Başarılı bir landing page, arama meydana getiren kullanıcıları sitenize çekmeyi başarır ve dönüşüm oranlarınızı arttırır. Aynı zamanda bu sayfalar, gelen ziyaretçileri aradıkları şeye basit yoldan ulaştırır ve istenilen bilgiyi onlara detaylıca sunar, ek olarak başka bilgilerle de kafalarını karıştırmaz. Creative landing page olarak tanımladığımız kaliteli ve başarı göstermiş bir sayfaya sahipseniz büyük bir miktarda başarıya ulaşırsınız ve dönüşüm oranlarınız hızla artar. Öte taraftan oluşturacağınız kaliteli bir açılış sayfası, markanızın karşılama yüzü olacağından sitenize gelen ziyaretçilerde iyi bir izlenim bırakabilir.

3. Etkili Bir Landing Page Nasıl Yapılır?

Başarılı dönüşüm oranlarına haiz olmanızı elde eden creative landing page için ihtiyacınız olan birtakım noktalar bulunmakta. Bu noktaları yerine getirdiğiniz takdirde, landing page üstünden gelen ziyaretçileri, esas sitenize çekmeyi kolayca başarır ve arama sonuçlarında yükselebilirsiniz. Dilerseniz maddeler halinde iyi mi başarı göstermiş bir landing page tasarlayacağınıza bakalım.

  • Teknik detaylardan önce, kendinize bir hedef belirleyin. Bunlar, ürün satışı yada blog sitesine ziyaretçi çekmek şeklinde hedefler olabilir. Landing page, sitenize hangi alanda yarar gösterecek ve bu sayfayla amacınız ne olacak şeklinde soruların yanıtını bularak başlayabilirsiniz.
  • Ardından hedeflediğiniz mevzuyu entresan ve çarpıcı bir halde tasarlayın. Olabildiğince kısa ve öz olarak gelen ziyaretçiye aramış olduğu şeyin tam olarak bu sayfada bulunduğunu gösterin. Unutmayın, sayfanız esas sitenizden bağımsız değil bu yüzden değişik temalar kullanmaktan ve alakasız bir içerik oluşturmaktan kaçının.
  • Sayfanızda kesinlikle amacınızı özetleyen çarpıcı ana başlıklar, açıklamalar ve görseller bulunmalı. Ayrıca karşılama sayfası üstünden gelen kullanıcıya, marka olarak neyi vaad ettiğinizi net bir halde açıklamalısınız. Bu sayfada bulunan mesaj, ana sitede de kesinlikle bulunmalıdır aksi biçimde gelen ziyaretçi aradığına ulaşamaz.
  • Teknik açıdan sitenin açılış hızı oldukca önemlidir. Creative landing page düzgüsel bir internet sitesinin haiz olduğu tüm teknik özelliklere haiz olabilir. SEO yazılarınız ve site içi kalitenizle dönüşüm oranlarını hızlandırabilirsiniz.
  • CTA butonlarını koymayı unutmayın! Bunlar, ziyaretçiyi harekete geçirecek temel unsurlardır. Örneğin, CTA butonuna “Hemen Tıkla” şeklinde harekete geçirecek kelimeler yazabilirsiniz.
  • Öte taraftan emniyet açısından gelen kullanıcıya itimat verebileceğiniz birtakım detaylar bulunmakta. Ziyaretçilerin size ulaşabilmesi için bir kontakt bölümü ve toplumsal medya hesap bilgilerini koymanız yararlı olacaktır. Son olarak, hakkımızda yazısı ve var ise referanslarınızı satın alan yorumlarınızla birlikte sayfanın içine ekleyebilirsiniz.

4. Muhteşem Bir Landing Page için Öneriler

Creative landing page yukarıda bahsettiğimiz özelliklere haiz olduğu sürece son aşama başarı göstermiş ve yüksek dönüşümlere haiz bir sayfa olabilir. Özellikle itimat veren ve tasarımsal açıdan kuvvetli olan bir açılış sayfası, dijital pazarlamada işinizi kolaylaştıracaktır. Öte taraftan yapacağınız A/B testlerle değişik varyasyonları kontrol edip en iyi netice veren tasarımı tespit edebilirsiniz. Tasarımı bitirdiniz ve hazırlamış olduğunuz creative landing page’iniz artık yayında. O biçimde şimdi sıra, sayfanızın başarı göstermiş olup olmadığını öğrenmekte. Kısaca bu mevzuda Google Analytics size destek olacaktır.

  • Öncelikle Google Analytics’i sitenize kurun.
  • Ardından dönüşüm oranları için Analytics’in sayfasına gidin. Burada, “reel zamanlı” yazan alana tıklayıp, “dönüşümler” seçeneğini açın. Dönüşümler kısmında, Landing Page içindeki hareketleri görürsünüz.
  • Son olarak dönüşümlerin kaynağını görebilmek için yine “dönüşümler” kısmından “oldukca kanallı huniler” alanına gelin ve oradaki “genel bakış” bölümüne tıklayın. Bütün bu işlemler yardımıyla kurduğunuz creative landing page’inizin ne kadar başarı göstermiş bulunduğunu keşfedebilirsiniz.

5. Creative Landing Page Örnekleri

Bir landing page, gelen ziyaretçiyi en iyi halde karşılamalıdır. Aynı zamanda meydana getirilen aramanın sonucunda, ziyaretçiyi, doğru yerde olduğuna ikna etmelidir. Bahsettiğimiz creative landing page kriterlerine müsait başarı göstermiş yüzlerce misal bulabiliriz. Bu mevzu ile alakalı Khan Academy’nin oluşturduğu landing page emek vermesi örneklerden biri olabilir. Gelin bu açılış sayfasını beraber inceleyelim.

ilk olarak karşımıza minimal bir tasavvur çıkıyor. Çarpıcı başlıklar ve görseller de devamında ilgimizi çekmeye devam etmektedir. Kısa ve net bir halde sitenin verdiği hizmetten bahseder. Hemen altında bizi ana siteye yönlendiren butonlar var. İlk adım olarak oldukça kuvvetli ve yukarıda belirttiğim bir çok kritere müsait.

Bir sonraki adımda sunmuş olacağı hizmetlerden bahsediyor, kısaca bu sitede neler vaat ettiğini özetlemek gerekirse ziyaretçiye anlatıyor. Yine mütevazi ve yormayan bir tasavvur bulunmakta.

Yine antet ve açıklamaların olduğu kısa bir alan ve arkasından gelen CTA butonu. Yukarıda da belirttiğim şeklinde CTA butonları çok önemlidir. Bunlar gelen ziyaretçiyi karşılama sayfasından çıkarıp esas siteye yönlendirecektir.

Burada da kısa bir kullanıcı yorumu ile itimat sağlanmaktadır. Hemen aşağıda da, çalışmış oldukları şirketleri sıralayarak itimat faktörünü arttırdılar. Kullanıcıyı esas mevzudan saptırmadan, burada olduğu şeklinde kısa referanslar ekleyebilirsiniz.

Son olarak da footer kısmı çıkıyor karşımıza. Burada marka ile alakalı malumat ve kontakt adreslerine ulaşabiliyoruz. Aslına bakarsanız bu bilgiler de creative landing page hazırlamanın içinde yer verilmiştir diyebiliriz.

Landing page nelerdir ve iyi mi yapıldığını sizin için derledik. Okuduğunuz üzere, nitelik ve itimat bir landing page için en mühim unsurlardan biridir. Siz de yüksek dönüşümlü creative landing page için, başarı göstermiş bir Performans Pazarlama Ajansı ile çalışabilir ve markanızın performansını artırabilirsiniz!