Google reklamları (Google AdWords) KOBİ’lerin ürün ve hizmetlerini tanıtmalarını sağlayacak en doğru araçların başlangıcında gelir. Neden mi? Gelin, minik-orta işletmeler için Google reklamlarının avantaj ve dezavantajlarına yakından bakalım…

Google reklamları (Google Ads) minik-orta büyüklükteki işletmelerin ürün/hizmetlerini tanıtmalarını sağlayacak en doğru araçların başlangıcında gelmektedir. Çünkü satın alma davranışı gösterecek olan insanoğlu eyleme geçmeden ilkin ne olursa olsun Google arama çubuğuna aradıkları ürün veya hizmeti yazıp inceleme yapmaktadır. Bu belirledikleri şeyleri (ürün yada hizmet) arayan insanoğlu satın almaya aslına bakarsan yakın olduklarından KOBİ’lerin Google Ads üstünden vereceği bir reklam, kendileri için çok karlı ve kuvvetli bir reklam türü olacaktır.

Eğer ilk kere Google’a reklam verecekseniz artı ve eksileri mevzusunda aklınıza takılan soruların olması muhtemeldir. Biz de “Google Reklamları: Avantantaj ve Dezavantajları” mevzusunda sizleri aydınlatacak ve aklınızdaki sorulara yanıt olacak bir derleme yaptık. Umarız ki içeriğimiz, aklınızdaki soruların büyük bir kısmını yanıtlamaya yetecektir. ?

Google Reklamlarının Avantajları

Özelleştirilmiş Hedef Kitleler

Ürün/hizmetinizi pazarlarken, o ürün ve hizmet ile ilgilenen kişilere yetişebilmek paha biçilemez bir değerdir. Google reklamları, size kampanya esnasında kimleri hedeflemek istediğinizi tayin fırsatı sunar. Belirli anahtar kelimeler kullanarak sizin ürün ve hizmetinize benzer ürün ve hizmetleri etken olarak araştıran tüketicilere böylece reklamlarınız yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Bu noktada şunu unutmamalısınız ki reklamcılığın anahtarı hedef kitlenizin alışkanlıklarını ve davranışlarını bilmektir. Bu bilgi, potansiyel müşterilerle nerede ve iyi mi yazışma kuracağınızı belirlemenizde size destek olacaktır.

Hedefleme kadar neyi hedeflemek istemediğinizi de bilmeniz de önemlidir. Örneğin, ürününüz beş yaşından minik çocuklar için bir korku oluşturuyorsa, büyük ihtimalle yeni yürümeye başlamış olan evlatları olan anne babaları göz ardı edebilirsiniz. Tüketicileri filtrelemek, kampanyalarınızı iyileştirecektir.

Hızlı Kurulum

KOBİ’ler için, vakit kıymetli bir kaynaktır. Bir göreve daha çok vakit harcadığınız vakit, başka bir sorumluluğu göz ardı edebilirsiniz. Bu nedenle, reklamlarınızı meydana getirmeye gelince, süratli bir halde adım atmak (herhangi bir zorluk çekmeden) yapmak istersiniz.

Google reklamları, kolayca kurulum yapılıp derhal yayınlanmaya başlanabilen bir reklam türüdür. Bu mevzuda içerik marketing direktörü Aden Andrus şu şekildeki diyor;

“Google paranızı istiyor, bundan dolayı bir hesap kurmayı ve Google Ads’de reklam vermeye başlamayı çok kolaylaştırıyorlar. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan Google Ads’i ziyaret edip ‘Hemen adım atmak’. Ve burada istenenler bir e-posta adresi (tercihen bir Gmail hesabı) ve sitenizin URL’si…

Reklam Bütçesini Siz Belirlersiniz

Küçük işletmeler çoğu zaman nakit para kullanır. Yani muhtemel bir durumda bütçeniz ek bir marketing maliyetine hazır olamayabilir. Yıllar arasında gelişen reklam sektörü çok değişti. Gazete, pano veya tabelalar için binlerce dolar ödemenize artık gerek yok. Onun yerine online reklamcılık var. Bütçeniz dâhilinde çalışan Google Ads’te reklamcılık hedeflerinize nazaran günlük kampanya bütçesini siz seçersiniz. Ayrıca, bütçeyi arzu ettiğiniz vakit değiştirebilmeniz de mümkün.

Birden Fazla Reklam Türü Yayınlayın

Her satın alan aynı değildir. Ürününüze bağlı olarak hedef kitlenizin bulunmuş olduğu mecra değişik olabilir. Farklılıklara rağmen, her alıcıya hitap etmek isteyebilirsiniz. Google reklamları, arama, görüntüleme, video ve tatbik dahil olmak suretiyle birden fazla reklam biçimi seçeneğine sahiptir.

Google Reklamlarının Dezavantajları

Her vasıta harika olmaz. 0emin olmadan ilkin kusurlarını dezavantajlarını da bilip tedbir almak isteyebilirsiniz.

Uzman Yönetimi

İyi bir reklam veren olmak ve verim almak istiyorsanız bunun için uzman olmanız gerekir. Maalesef birtakım KOBİ sahipleri bunu zor yoldan öğreniyorlar. Bir zaman süresince Google reklamlarını kendileri yapmayı deniyorlar ve asla netice alamıyorlar. Google Ads, bir günde öğrenebileceğiniz bir platform değildir. Bu nedenle Google reklamlarından verim elde etmek istiyorsanız bir uzmanı işe almanız yada bir dijital reklam ajansı ile çalışmanız gereklidir.

Bir uzmana ödeme yapmak kampanyanız için bütçe düşüklüğü yapabilir. Ama uzmanlar yardımıyla daha bereketli sonuçlar alarak harcadığınızdan fazla kazanır ve kampanyanızı daha ileriye taşımış olursunuz.

Rekabet

Rekabet her yerde olduğu benzer biçimde dijital reklam alanında da vardır. Büyük yada minik şirketlerin tamamı tüketicilerin dikkatini çekmek için yarışmaktadır. Bu yarışın sizi etkileyecek tarafı ise şöyledir: Google reklamlarında işletmeler aynı anahtar kelimeleri hedeflediğinde, Google o kitleye (rakipleriniz ve sizin aynı anahtar kelimelerle hedeflemek istedikleriniz) reklam vermek için daha çok ödeme yapmanızı bekler.

Bu durumda da rakiplerinizle rekabet etmenizin yolu bütçenizi arttırmak veya aslolan anahtar kelime yerine, tali anahtar kelimeleri seçerek reklam vermektir. Ancak bu anahtar kelimeler daha azca maliyetli olsa da buradaki sıkıntı bu anahtar kelimelerin reklamcılık hedeflerinizi karşılayamayabileceğidir. Bu verilmesi zor bir karardır ve yeniden doğru tercihleri yapabilmek ihtisas gerektirir.

Sıkı Politikalar

Bir reklam aracı kullandığınızda, kurallarına nazaran oynamak zorundasınız. Kabul edip etmemeniz mühim değil, bu reklam politikaları platformun kendisini korumak içindir. Bu nedenle herhangi bir reklam alanına girmeden ilkin platformların kurallarını bilmek sizler için önemlidir. Böylece hemen sonra iyi mi ilerleyeceğinizi idrak etmek daha rahat hale gelecektir. Örneğin, Google reklamlarının muayyen içerikleri yasaklayan politikaları vardır ve öykünmek mamüller, tehlikeli mamüller yada rahatsız edici içeriklerin reklamını yapmanız imkansızdır.

Google’ın, ek olarak tüketicilere iyi mi hitap ettiğinizi sınırlayan içerik yönergeleri de mevcuttur. Reklamlarınızda fazla jenerik olması imkansız veya ÜCRETSİZ benzer biçimde bir anlatım kullanamazsınız. Çünkü Google reklamları ancak ilgili ve faydalı içinde ne olduğu onaylamaktadır. Dolayısıyla Google, reklamınızı güvensiz olarak görürse, kampanyanızı yayınlamayacaktır.

Ancak netice olarak Google reklamlarının avantajlarının KOBİ’ler için dezavantajlarına nazaran daha çok olduğu aşikardır. Google reklamları, ürünlerinizi/hizmetlerinizi potansiyel müşterilerle buluşturmak için harbiden iyi bir fırsattır ve reklamlara adım atmak oldukça kolaydır; Ancak, kampanyaları doğru yönetebilmek ve verim alabilmek için bir uzmandan yardım almanız gerekebilir.