Bu yazımızda dijital pazarlama stratejileri hakkındaki bilmeniz ihtiyaç duyulan tüm detayları sizin için derledik. Adım adım uygulamanız ihtiyaç duyulan stratejileri izleyerek, işletmeniz için en doğru emekleri yapabilirsiniz. Daha fazlası için ise ustalaşmış bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

Dijital pazarlama stratejisi nedir?

Genel olarak dijital pazarlama stratejileri, markanızı online dünyada tanıtmak ve pazarlamak için size istikamet verir. Birçok alanda kurumsal kimliğinizi ön plana çıkararak, bilinirliğinizi ve kalitenizi arttırır. Bu online pazarlama stratejileri yardımıyla ücretli yada ücretsiz olarak, rakip firmaların önüne geçebilirsiniz. Doğru planlanmış bir yöntemle çalışırsanız süratli sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu alanda kesinlikle yoğun bir pazar araştırması yapmanız gerekir. Böylece rakiplerinizin önüne geçebilir ve markanızın online hayattaki yerini almasını sağlayabilirsiniz.

Dijital pazarlama stratejilerinin bazı örnekleri nelerdir?

Online pazarlama stratejileri içinde birçok seçenek var. Bunlar, gelişen teknoloji ve kullanıcı kitlesi yardımıyla her geçen gün çeşitlenir ve çoğalır. En iyi örnekler içinde toplumsal medya pazarlaması gelir. Bu alanda, popüler olmuş influencer yada değişik sayfalarla ortaklık yaparak markanızın pazarlamasını gerçekleştirebilirsiniz. Öte taraftan bu tür çalışmalarla süratli satışlar ve etkileşimler de elde etmeye başlayabilirsiniz. Bir öteki pazarlama stratejisi, e-mail pazarlama ve bülten oluşturmaktır. Bu alanlarda da potansiyel kullanıcılarınıza tertipli olarak mail göndererek markanızı pazarlayabilirsiniz. Bunlara benzer daha birçok strateji yardımıyla markanızı yükseltebilirsiniz.

Neden bir dijital pazarlama stratejiniz olmalı?

Her markanın bir dijital strateji planlamasına ihtiyacı var. Bunun sebebi, markanız için belirlediğiniz yolda, hedeflediğiniz başarılardır. Bu bahsettiğim başarıları elde edebilmek için günümüz koşullarına ayak uydurmanız gerekir. Online dünyada varlığınızı oluşturarak, hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz. Markanızın başarısı, yapacağınız pazarlama çalışmalarına bağlı. Özellikle dijital pazarlama çağlarında yaşadığımızı varsayarsak, kesinlikle online bir pazarlama planına haiz olmalısınız. Sosyal medya ve öteki alanlarda başarılar elde ederek markanızı büyütebilir ve hedeflerinize süratle ulaşabilirsiniz. Ancak doğru pazarlama planları yaptığınızdan güvenli olun. Aksi takdirde vakit ve para kaybı yaşayabilirsiniz. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kesinlikle güvendiğiniz bir ajans ile yol arkadaşlığına başlamalısınız.

Dijital pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?

Yukarıda da bahsettiğim şeklinde dijital pazarlama stratejileri, markanız için oldukca önemlidir. Özellikle doğru planlanmış bir strateji, markanızı hızla başarıya ulaştırabilir. Şimdi gelin adım adım online pazarlama stratejilerini nasıl oluşturacağınıza bakalım.

  • İlk etapta kesinlikle markanızı tanımanız ve tanıtmanız gerekir. Eğer kendi markanızı her şeyiyle anlatım edemezseniz, hedef kitlenize de doğru tanıtamazsınız. Bunun için, markanızın hedefini, vizyonunu, artısıyla ve eksisiyle çözümleme edin ve tanıyın.
  • Bir sonraki adım hedef kitlenizdir. Markanızı kimler için oluşturduğunuzu belirleyin. Sizi isteyebilecek hedef kitleyi çözümleme edin. Bunun için sektörü araştırın. Rakip markaların haiz olduğu kitleleri çözümleme edin ve kendinize çekin. Böylece direkt sizinle ilgilenebilecek potansiyel kullanıcılara erişmiş olursunuz.
  • Sıra hedef planlamasına geldi. Burada markanız için kısa ve uzun vadeli hedefler oluşturun. Ancak bunlar erişilmesi katiyen yada sizinle alakasız olan hedefler olmasın. Kısa vadeli hedefleriniz, sizi başarıya götürmüş olan ergonomik ve süratli planlar olmalı. Uzun vadeli olanlar ise zorlayıcı ama nihayetinde başarabileceğiniz ve markanız için büyük bir değere haiz olabilecek planlar olabilir.
  • Şimdi belirlediğiniz dijital strateji planını markanıza müsait olacak halde işlemeye başlayın. Bu alanda kullanacağınız teknikleri çözümleme edin. Markanız için en bereketli olan adımları belirleyin ve onları takip edin.
  • Bütün bu planlamaların bütçesini oluşturun. Online pazarlama stratejileri esnasında harcayacağınız bütçeyi evvel planlayın ve ortaya bir bütçe çıkarın. Bu bütçenizle tüm reklam çalışmalarını ve öteki masrafları yöneteceksiniz.
  • Bütçenizin devasa yükseklikte bulunmasına gerek yok. Ancak yüksek verim elde etmek istiyorsanız standardın birazcık üzerine çıkabilirsiniz.
  • Dijital pazarlamada ilk kampanyalarınızı verdiniz şimdi sıra onları takip etmekte. Doğru çalışıp çalışmadığını tertipli olarak test etmelisiniz. Bütçenizin verimliliğini ölçerek doğru bir dijital pazarlama emek vermesi sürdürün. Bunun için toplumsal medya hesaplarınızı yada sitenizi çözümleme edebilirsiniz. Örneğin, Google Analytics şeklinde programlar kullanarak sitenizin verimliliğini ölçebilirsiniz. Böylece trafik kaynaklarınızı ve benzeri öteki tüm verilere ulaşabilirsiniz.
  • Son olarak tüm dijital pazarlama metriklerinizi ölçerek sonuçlarınızı listeleyin. Yapmış olduğunuz çalışmalardan kazandığınız verileri toplayarak, bir sonraki çalışmanıza bir adım önde başlayın.

 

İşletmeniz için 7 dijital pazarlama stratejisi

Şimdi markanız için yedi online pazarlama stratejileri neler onları inceleyelim. Bu planlamalar yardımıyla işletmenizi daha güvenli adımlarla yükseltebileceksiniz. Ayrıca doğru uyguladığınız takdirde, rakiplerinizi hızla geçeceksiniz.

1. Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Dijital strateji çalışmasında en sık kullanacağınız teknik, SEO olabilir. Kısaca SEO, arama motoru optimizasyonudur. Markanızla ilgili anahtar kelimeleri kullanarak, ücretsiz olarak rakip işletmeleri geçebilirsiniz. Ayrıca bu emek harcama yardımıyla, etkileşim oranlarınızı artırabilirsiniz. Birçok alanda kullanılan SEO emek vermesi, işletmenizin trafiğini ve standardını artırmanıza destek olur. Öte taraftan yanlış meydana getirilen SEO emekleri, sitenizi ve öteki online kanallarınızı geriye itebilir. Oldukça geniş bir alana haiz olan SEO’nun her özelliğinden kesinlikle faydalanmaya çalışın.

SEO’yu neden dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Dijital pazarlama stratejileri içinde en mühim faktörlerden kabul edilen SEO’yu internet siteniz için en doğru halde kullanmanız gerekir. Bunun sebebi, potansiyel kullananların aradıkları şeyi, arama cevabında derhal ilk sayfada buluyor olmasıdır. Yani, şayet siteniz arama sonuçlarında, ilk sayfada yer almıyorsa yüksek ihtimalle birçok potansiyel müşteriyi yitirmiş olursunuz. Bunun önüne geçebilmek için, doğru ve ilgili bir SEO emek vermesi yapmanız gerekir. Seçeceğiniz anahtar kelimelerin işletmenizle ilgili olması oldukca önemlidir. Başarılı bir SEO ve yüksek nitelik puanıyla, arama sonuçlarındaki ilk sayfada yer alabilirsiniz. İşletmeniz için doğru SEO emekleri için kesinlikle ustalaşmış bir SEO Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

2. PPC

Türkçe açılımı tıklama başı maliyet olan TBM yani, PPC, online pazarlama stratejileri içinde kullandığımız bir reklam ödeme yöntemidir. Bu pazarlama tekniği içinde reklamınız için yalnızca tıklandığında ödeme yaparsınız. Yani reklamınız arama sonuçlarında çıkıyor diye herhangi bir ödeme yapmazsınız. Böylece daha orantılı bir bütçe harcanması yapmış olursunuz. Ayrıca bu yöntemle, yalnızca reklamınızla ilgilenen kullanıcılar için ödeme yaparsınız.

Dijital pazarlama stratejisi olarak neden PPC’yi kullanmalısınız?

PPC’yi bir dijital strateji olarak görebiliriz. Bunun sebebi, oluşturacağınız reklamlarda ödeme yönteminizin mühim bir yere haiz olmasıdır. PPC’yi kullanarak, reklamlarınız için yalnızca tıklandığında ödeme yaparsınız. Böylece ancak markanızla ilgilenen ve muhtemelen size bir etkileşim kazandıracak kullanıcılar için masraf yapmış olursunuz. Bu metot yardımıyla alakasız kullanıcılar için ödeme yapmazsınız. Sonuç olarak bütçenizi ve reklam analizlerinizi bir Google Reklam Ajansı yardımıyla daha orantılı planlayabilirsiniz.

3. İçerik pazarlaması

Oldukça geniş bir yelpazeye haiz olan içerik pazarlama, dijital pazarlama stratejileri içinde en malum yöntemdir. Markanızla yada ürününüzle alakalı, kullanıcılara sunabileceğiniz içerikler yardımıyla etkileşimleri hızlandırabilirsiniz. Örnek olarak bir blog yazısı, video yada birtakım görseller işletmenizin içinde ne olduğu için oldukca yararlı olacaktır. Bu biçim emekler yardımıyla potansiyel kullanıcılara işletmenizi kolayca tanıtabilir ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Neden içerik pazarlamasını bir dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Başarılı bir dijital strateji olarak görülen içerik pazarlaması, kullanıcıları işletmenizle bir araya getirir. Hem toplumsal medyada bununla birlikte internet sitenizde oluşturacağınız içerikler yardımıyla insanlar, markanız hakkındaki daha çok bilgiye ulaşabilecek. Böylece hem marka itimatı bununla birlikte bilinirliği artacaktır. Bu tür emekleri tertipli olarak yaparsanız, daha büyük bir kesime ulaşırsınız. Hedef kitleniz büyüdükçe işletme başarınız da aynı miktarda büyüyecektir. Her alanda başarıyı ve etkileşimi yakalamak için bu alanda uzman bir İçerik Ajansı ile çalışabilirsiniz.

4. E-posta ile pazarlama

Bilinen dijital pazarlama stratejileri içinde, en klasik metot e-mail pazarlamadır. Burada size abone olmuş kullanıcılara tertipli olarak bülten göndererek, markanızla bağ kurmalarını sağlayabilirsiniz. Özellikle yine pazarlama emek vermesi esnasında kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Analiz ettiğiniz kullanıcılarınıza hususi mailler ileterek hususi teklifler yada fırsatlar sunabilirsiniz. Bunun şeklinde daha birçok avantaja haiz olan e-posta pazarlama ile markanızı öne çıkarın.

E-posta pazarlamasını neden bir dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Online pazarlama stratejileri, sizi potansiyel müşterinize rahatça yönlendirebilir. E-posta pazarlaması, bu yöntemlerden biri. İşletmeniz için her anlamda işinize yarayacak bir çalışmadır. tertipli bültenler oluşturarak kullanıcılarınızla yazışma halinde olabilirsiniz. Ayrıca e-posta ile yine hedefleme emekleri yaparak, potansiyel kitlenizi hususi tekliflerle geri kazanabilirsiniz. E-posta ileterek takipçilerinize kıymet katabilirsiniz. Markanızın itibarını yeniden bu mailler yardımıyla yükseltebilirsiniz. Bir E-Posta Pazarlama Ajansı ile tertipli ve ilginç e-postalar ileterek kullananların dikkatini kendinize çekebilirsiniz.

5. Sosyal medya pazarlaması

En temel dijital strateji olan toplumsal medyayı derhal derhal hepimiz artık biliyor. Bu alanda yapabilecekleriniz oldukca fazla. Reklam oluşturabilir ve markanızla ilgili içerikler paylaşabilirsiniz. Öte taraftan takipçilerinizle yazışma kurarak kendinizi daha çok tanıtma fırsatına haiz olabilirsiniz. Oldukça erişilebilir bir mecra olan toplumsal medya, markanızın eğer olmazsa olmazıdır. Bu sebeple, Instagram, Facebook, Pinterest, YouTube ve LinkedIn şeklinde kanallarda yer alarak kitlenizi genişletmeye ve markanızı büyütmeye başlayın.

Sosyal medya pazarlamasını neden bir dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Dijital pazarlama stratejileri, planlama gerektiren çalışmalardır. Sosyal medya üstünden yapacağınız emekler da tertipli ve planlı olmalı. Öte taraftan bu kanallar sizin için organik bir yazışma aracı olur. Sosyal medya, takipçilerinizle birebir yazışma halinde olabileceğiniz bir mekan yaratır. Ayrıca paylaşacağınız içerikler yardımıyla markanızı daha net bir halde tanıtabilirsiniz. Vereceğiniz reklamlarla da hedef kitlenize daha rahat ulaşabilirsiniz. Ayrıca birçok mevzuda tecrübeli olan bir Sosyal Medya Ajansı ile emek vererek işletmenizi yükseltebilirsiniz.

6. Sesli arama optimizasyonu

Gelişen teknolojiyle online pazarlama stratejileri de çeşitleniyor. Bu alanda en dikkat cazibeli hususiyet sesli arama optimizasyonudur. En ergonomik ve süratli arama yöntemi olan sesli arama, birçok kullanıcının tercih etmiş olduğu bir yöntemdir. Siri, Amazon Echo şeklinde uygulamalar yardımıyla yapmış olduğunuz aramalar sistemde kaydedilir. Böylece işletmeleriniz için yapacağınız reklam çalışmalarında, direkt hedefleme yapabilirsiniz. Bu metot reklam verenler için hem ergonomik bununla birlikte oldukca işlevseldir.

Dijital pazarlama stratejisi olarak niçin sesli arama optimizasyonunu kullanmalısınız?

Sesli aramalar yardımıyla dijital strateji dünyası gelişti. Artık meydana getirilen sesli aramalar kayıt dibine almış olduğu için, reklam çalışmalarına kolayca istikamet verebiliyor. Örneğin, “satılık kırmızı araba” benzer biçimde sesli arama icra eden bir kullanıcı, artık otomobille alakalı reklam veren işletmelerin ağına düşmüştür. Böylece bir sonraki aramada, karşısına otomobille alakalı reklamlar çıkar. Bu metot işletmeniz için oldukca yararlı olacaktır. Bunun sebebi, reklamlarınız için direkt hedefleme yapabiliyor olmanızdır. Böylece nokta atışı reklam emekleri için bir ustalaşmış bir Reklam Ajansı ile çalışmaya derhal başlayın.

7. Video pazarlama

Dijital pazarlama stratejileri, görsel çalışmalarla daha ileriye gidebilir. Öte taraftan bildiğiniz suretiyle videolar, görsellerden daha çok alaka çekiyor. Bu nedenle video pazarlaması oldukca önemlidir. Markanızı tanıtan videolar çekerek, kullanıcıları bilgilendirebilir ve kendinize yakınlaştırabilirsiniz. Özellikle YouTube şeklinde toplumsal medya platformlarında bu videoları yayınlayarak yüksek miktarda etkileşim çekebilirsiniz. Tabi bu aşamada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta, videoların tasarımı ve içeriğidir. Sıkıcı ve uzun videolar tasarlamaktan kaçının. Kısa ve öz içeriklerle vermek dilediğiniz mesajı doğrudan olarak seyirciye aktarın.

Video pazarlamasını neden bir dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Videolar sayesine, işletmeniz için oluşturduğunuz online pazarlama stratejileri hızla başarıya ulaşabilir. Bu emekler yardımıyla markanızı görüntülü olarak tanıtma fırsatına haiz olursunuz. Öte taraftan ürün yada hizmetinizi, kullanım esnasında canlı olarak tanıtarak itimat sağlayabilirsiniz. Ayrıca potansiyel kullananların dikkatini çekerek, yeni takipçiler elde edebilirsiniz. Sonuç olarak Video Ajansı ile hazırlamış olduğunuz videoları paylaşarak, daha ustalaşmış bir manzara elde edebilirsiniz.