Json-LD Kodu Nedir?

Json-LD Kodu Nedir?

JSON-LD kodu, schema.org gibi açık sözlükleri kullanarak web üzerinde yapılandırılmış verileri kolayca okumak ve yazmak için hafif bir Bağlantılı Veri formatıdır. World Wide Web Konsorsiyumu tarafından önerilen bir kod olan JSON-LD, JSON formatının devamı olarak görülmektedir ve bağlantılı verilerin Web ölçeğinde bir ortamda çalışmasını sağlar. Bu gösterimin arkasındaki fikir, arama motorlarına semantik web teknolojilerini kullanarak bir web sayfası hakkında bağlamsal bilgi sağlamaktır. Bu, arama yapan kişinin amacı ile yayınlanan içerik arasındaki eşleşmeyi iyileştirmeye yardımcı olur.

JSON-LD, bir sayfanın başlığında yer alan komut dosyasının etiketlerini kullanır. Bunun sonucunda ise HTML gövdesinden ayrı olarak bir JavaScript gösterimi ortaya çıkar. Bu gösterime ise JSON-LD kodu adı verilmektedir. Bu işlem sayesinde bir şemanın işaretlenmesi ve geliştirilmesi kolaylaşmış olur. JSON-LD formatının kullanılmasının en büyük nedeni de bu özellikleridir.

JSON-LD Kodu Ne İşe Yarar?

JSON, geleneksel olarak UX tasarımcıları tarafından widget’ları verilerle beslemek için kullanılmıştır. JSON-LD’nin ortaya çıkmasıyla birlikte geliştiriciler, yeni ön uç UI widget’ları oluşturmak için bu aynı veri yapılarını yeniden kullanır ve ayrıca arama motoru tarayıcılarını sayfa içeriğinin tam anlamını tanımlayan meta verilerle besleyebilmektedir.

JSON-LD, bir web sayfasının ne hakkında olduğunu açıklamak için Schema.org’un kelime dağarcığını kullanır. Polimer veya React bileşenlerinde geliştirilen özel UI öğeleriyle bir sunum katmanı eklenmektedir.

WordPress Sitesine JSON-LD Kodu Nasıl Eklenir?

WordPress web sitenize Schema.org JSON-LD sözdizimi işaretlemesini eklemek için çeşitli eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentiler arasından ön plana çıkanlardan birisi ise WordLift olmaktadır.

WordLift sayesinde yazılan içeriğin analizine bağlı olarak bu etiketleri otomatik olarak ekleme avantajına sahip olabilirsiniz. WordLift, editöre içeriğini etiketlemesi için önerilen varlıkları çıkarmak için Doğal Dil İşleme seçeneğini kullanmaktadır. Bu varlıklar, veri ağında benzersiz kimliklere sahiptir. WordLift, bu kimlikler sayesinde bilgileri çıkarır ve JSON-LD kodunu kullanarak web sayfalarına otomatik olarak enjekte eder.

JSON-LD Kodu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

JSON-LD kodu kullanmanın diğer biçimlere kıyasla pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Asenkron olarak yüklenebildiğinden dolayı sayfaların performanslarını etkilemez.
  • Mevcut HTML yapısını ve etiketlerini etkilemeden sayfaya eklenmektedir.
  • JSON sözdizimini takip ettiğinden dolayı web geliştiricileri tarafından tekrardan kullanılması kolay olmaktadır.
  • Bağlantılı verilerden yararlanır.

JSON-LD kodunun yukarıda yer alan avantajlarından dolayı Google, web sitesi sahiplerini bir web sayfasında JSON-LD ile yapılandırılmış verileri kullanmaya teşvik eder. Bu format sayesinde varlıklar ve kavramlar birbirine kolay bir şekilde bağlanabilmektedir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yapısal Veri Nedir?

Arama verilerinizi arama motorları için anlamlandıran kodlara yapısal veri adı verilmektedir. Sitenizi tarayan arama motorları bu kodları okur ve böylelikle görüntüleme sonuçlarında kullanır. Bu sayede dilediğiniz kod parçasını web sayfanıza yerleştirebilirsiniz. Örnek olarak, fitness ile ilgili bir web siteye sahip olduğunuzu düşünelim. Web sitenize bu yapısal verileri eklediğinizde, arama motorlarında yer alan sonucu değiştirme fırsatı elde edersiniz. Bu nedenle, arama sonuçlarında yer alan sonuçlara zengin içerik denilmesinin nedeni de budur. Zengin içerik arama sonuçlarında şöyle görülmektedir:

Başlığınız ile beraber URL’nin de arama sonuçlarında gözükmesi

Yapılandırılmış verilerin birkaç versiyonu bulunmaktadır. Bu versiyonlara şu örnekleri gösterebiliriz:

  • Kitaplar
  • İncelemeler
  • Filmler
  • E-Ticaret mağazası

Yukarıda yer alan versiyonlar için yapılandırılmış veriler bulunmaktadır. Bu veriler sayesinde, arama sonuçlarında göreceğiniz zengin içeriklere daha fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz. Bu çalışmaların sonucunda hangi zengin içeriklerin desteklendiğini görmek için Google Arama Galerisi’ne göz atabilirsiniz. Çünkü, bu verileri içeriklerinize ekleseniz bile Google her zaman zengin içerik sonucunu göstermeyebilir.

Yapısal Veri Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

Yapısal veri oluşturmanın en büyük avantajı arama motorları sonuçlarında dilediğiniz değişikliği yapmaya izin vermesidir. Örneğin, bir fitness programında hangi hareketlerin arama sonuçlarında gözükmesini istiyorsanız, bunları detaylandırabilirsiniz. Arama motorları, bu bilgileri anında anlayacak ve arama sonuçlarında gösterebilecektir. Bu özelliği nedeni ile yapısal veri, Google’da yer alan web sitenizdeki bir sayfanız hakkında detaylı bilgileri gösterebileceğiniz harika bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapısal veri sayesinde Google, bilgilendirici ve zengin arama sonuçlarını kullanıcılara göstermeyi tercih edecektir.

Schema.org Nedir?

Arama motorları tarafından desteklenen bir proje olan Schema.org, yapısal veri biçimleme kodlarını bulabileceğiniz bir sitedir. Schema.org üzerinde yer alan kodları ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz ancak, sitenize eklemek istediğiniz kodu kendi gereksinimlerinize uydurmanız gerekmektedir. Sitede yer alan kodları kendi web sitenize uyarlayarak eklemek için https://schema.org/docs/schemas.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Örnek olarak, kıyafet satan bir web siteniz varsa, hangi renk kıyafet ve hangi bedenleri sattığınızı belirtmek için snippet’ınızda bu özellikleri gösterebilirsiniz. Schema.org üzerinde yer alan kodların örneklerini kopyalayabilirsiniz.

Yapısal Veri SEO için Önemli mi?

Yapısal veriler SEO için oldukça önemlidir. Nitekim yapısal veriler sayesinde arama motorları sayfanız hakkında kolay bir şekilde bilgi edinebilmektedir. Bu oldukça önemlidir, çünkü Google gibi büyük arama motorlarının taradığı bir sayfayı SERP sonuçlarında gösterebilmesi sitenin ne hakkında olduğunu bilmesi gerekir.

Yapısal verileri kullanarak bir anlamda Google ile iletişime geçmiş olursunuz. Bu iletişimde, Google ile konuşarak web sitenizin ne hakkında olduğunu söyleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

JSON-LD kodu nedir?

JSON-LD kodu, schema.org gibi açık sözlükleri kullanarak web üzerinde yapılandırılmış verileri kolayca okumak ve yazmak için hafif bir Bağlantılı Veri formatıdır.

Yapısal veri nedir?

Yapısal veri, arama motoru sonuçlarında web sitenizi daha detaylı göstermeye yarayan verilerdir. Öyle ki, yapısal veri sayesinde Google gibi büyük arama motorlarına sitenizin ne hakkında olduğunu söyleyebilirsiniz.

Yapısal veri SEO için önemli mi?

Evet, yapısal veriler web siteniz hakkında arama motorlarına detaylı bilgi verir. Bu sayede, arama motorları sitenizi daha iyi tarayarak arama sonuçlarında çıkartır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.