John Mueller: Googlebot site haritalarını enerji içeceği gibi görür!

John Mueller: Googlebot site haritalarını enerji içeceği gibi görür!

Google’ın en çok ön plana çıkan isimlerinden biri olan John Mueller, Reddit’te site haritaları başlığı altında yaptığı yorumla site haritaları için ilginç bir benzetme kullanarak enerji içeceği yaklaşımından bahsetti.

İdeal Site Haritası boyutu ne olmalı?

Site haritaları enerji içeceği benzetmesi

John Mueller, Googlebot’un site haritası dosyalarını nasıl işlediğini enerji içeceği örneğiyle verdi. Site haritaları ile enerji içecekleri arasında eşsiz bir benzerlik olduğunu örneğini paylaştı. Bir kullanıcının Reddit konusunda “Bir sitenin birden fazla site haritası dosyasına sahip olmasının gereksiz olup olmadığını” sordu ve Mueller sitemap saysının önemli olmadığını söyledi.

Tüm site haritaları dosyaları birlikte belirtilerek içe aktarılacağından Googlebot’a tek bir büyük veri kümesi olarak verilecek diye düşünebiliriz.

Mueller: “Bir sitenin tüm site haritası dosyaları ortak büyük bir karıştırma kabına aktarılır, hafifçe sallanır ve daha sonra Googlebot’a bir enerji içeceği şeklinde URL yoluyla verilir. Kaç tane dosyanız olduğu önemli değil. ”

Mueller’in süreci nasıl tanımladığına bakarsak; Googlebot hiçbir zaman bir sitenin kaç tane site haritası dosyası olduğunu bilmeyi önemsemez çünkü tüm aldığı bir URL listesidir. Bu nedenle, bir sitenin kaç site haritası olduğu önemli değildir çünkü Google yine de bir dosya olarak okur.

Google canonical URL’leri nasıl belirliyor?

Önemli olan bir detay olarak Mueller, Googlebot’un son değişiklik tarihi ile ilgili bilgi aldığını da ekliyor. Mueller, site sahiplerinin bu bilgileri sağlaması gerektiğini ve ardından site haritası dosyalarındaki URL’lerin aynı tarihte olduğundan emin olmalarını söyledi.

Son değişiklik tarihi doğru kullanıldığında yararlı bir sinyal olabilir, Mueller bu konuda başka bir yorumla devam ediyor. Bir site haritasının en son değişiklik tarihi olarak oluşturulduğu zamandaki verileri / zamanları kullanmak eğer asıl içerik değişmediyse faydalı değildir. Aynı zamanda SEO uzmanları ve site sahipleri de, tüm URL’ler için dinamik bir son değişiklik tarihi veren sunucular için de dikkatli olmalı, çünkü bu da faydalı değildir.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.