IOT : Nesnelerin İnterneti nedir?

IOT : Nesnelerin İnterneti nedir?

Teknolojinin gelişim hızının gittikçe arttığı bu dönemde, her yeni gün yeni bir teknolojik kavram karşılaşmak mümkün. Endüstri 4.0’ın bir getirisi olan IoT, bu kavramlar arasında en merak edilenlerden biri olmaya devam ediyor. IoT açılımı itibarıyla Internet of Things yani Nesnelerin İnterneti olarak da anılır.

Vadettikleri ile yeni bir düzenin habercisi olan bu teknoloji, milyarlarca nesnenin zamandan ve mekândan bağımsız olarak internete bağlanabilmesi, veri toplayabilmesi ve paylaşabilmesi anlamına gelir. Nesnelerin boyutları fark etmeksizin her şeyin bir parçası olabileceği kavramdır.

Nesnelerin interneti teknolojisi ile sensörler aracılığıyla dünyanın tüm dokusu, dijital ve fiziksel evreni birleşir. Bu da birçok eylemi daha akıllı ve duyarlı hale getirir.

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Nesnelerin interneti, hem işletmelerin hem de bireysel kullanıcıların son zamanlarda en merak ettiği konulardan biridir. “IoT nedir?” sorusunun yanıtı, özetle; nesnelerin sensörler aracılığıyla, bir ağa ihtiyaç duymadan birbiri ile haberleşmesidir. Bu nesnelerin mutfağınızda bir robot ya da büyük bir yolcu uçağı olması fark etmez.

Değerli olan, nesnelerin sağladığı veridir. Bu veriler de son zamanlarda oldukça popüler olan big data (büyük veri) kavramını ortaya çıkarır. Big Data, günümüzde artan kullanım alanı ile özellikle iş dünyasında rekabet ortamını bütünüyle değiştirmeye devam ediyor. Bu teknoloji ile işletmeler iş süreçlerine verim katarak, zamandan ve maliyetten tasarruf edebilirler.

Nesneler Nelerdir?

Nesnelerin sensörler aracılığı ile iletişim kurabilmesi fikri 1980’ler ve 1990’lar boyunca gündemdeydi. Dönemin teknolojisi henüz yeterli olmadığı için gelişmelerin hızı yavaştı. Çiplerin oldukça büyük olmasından ötürü nesnelerin etkili iletişim kurabilmesi mümkün olmuyordu. Bu durumu çözmenin en iyi yolu ise kablosuz iletişim kuran çiplerdi.

Kablosuz iletişim kurabilen çiplerin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte nesnelerin interneti konusundaki gelişmeler de hızlandı. Kevin Ashton’un ‘Nesnelerin İnterneti’ kavramını kullanmasının ardından geçen 10 yılda bu teknoloji giderek gelişmeye devam etti ve gündelik hayatımızda dahi kullanabileceğiniz bir yapı kazandı. IoT teknolojisi, her geçen gün hayatımızda daha akıllı kararlar almanıza yardımcı oluyor.

İşletmelere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Nesnelerin interneti, işletmeler için birçok fayda sağlar. Özellikle, üretim yapan bir işletme, zamandan ve maliyetten büyük tasarruf eder. Üretim yapan firmaların iş süreçleri oldukça karmaşıktır. Bu süreçler birbirine bağlıdır ve birindeki en ufak bir hata, tüm üretim sürecini olumsuz etkileyebilir.

Sağlanan veriyi doğru bir şekilde işleyebilen firmalar, bu hatalardan korunarak üretim sürecini hızlandırabilir. Bu sayede, insan hatasına bağlı aksaklıkların önüne geçerler. Örneğin, üretimde oldukça önemli olan makine için bakım gerekebilir. Firma bakım zamanını makinenin haber verdiği yeni bir sistem yaratabilir ya da makinelerin veri paylaşması sayesinde süreçlerini daha verimli hale getirebilirler.

Ayrıca, nesnelerin interneti projeleritüm üretim sürecine dair gerçek zamanlı veri sağlar. Karar vericilerin bir sonraki adımı çok daha güvenilir bir şekilde atmasına yardımcı olur. Bu sayede, işletmeler rekabet ortamında avantaj kazanabilirler.

IoT’nin Kullanıcılara Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Çevre kirliliği son dönemin en önemli gündem maddesidir. Nesnelerin İnterneti teknolojisi, evlerinizi, ofislerinizi ve araçlarınızı daha akıllı ve daha ölçülebilir hale getirir. Güvenlik sistemlerinden tutun da kol saatine kadar tüm cihazlar, birbiriyle iletişim kurabilir. Bu cihazların veri paylaşımı yapabilmesi sayesinde, dünya düzeni bütünüyle değişebilir.

Daha akıllı, temiz ve düzenli bir dünya düzeni ile yaşamlarınız değişebilir. Sensörler, çevrenizin ne kadar gürültülü ve kirli olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Bu teknoloji sayesinde, kamusal alanların inşası ve yönetme şekli de değişebilir.

Neden Bu Kadar Önemli?

Dünyanın sahip olduğu kaynaklar gün geçtikçe tükeniyor. Bugünlerde, sürdürülebilir bir yapı sağlamak zorundayız. Bu teknoloji hem dünyaya hem de size birçok açıdan yardımcı olabilir. Nesnelerin interneti, daha akıllı kararlar alabilmeniz ve hayatlarınız üzerinde tam kontrol sağlamanız için veri sağlar. Bu verileri işleyerek kaynakları daha verimli kullanabilirsiniz.

Bugün cebinizdeki telefondan evinize kadar her şeyin akıllı olduğu bir dönemdesiniz. Bu akıllı sistemlerin birbirine bağlanması ile kazanılan zaman çok daha verimli kullanılır. İş dünyası açısından büyük bir potansiyel taşıyan bu teknoloji, şirketlerin süreçlerini otomatikleştirmesine olanak tanır.

Bu sayede israf azalır ve hizmet kalitesinde gözle görülür bir artış sağlanır. Tedarik zinciri ve lojistik operasyonlar oldukça karmaşık iş süreçlerine sahiptir. Bu tip alanlarda IoT, oldukça değerli olan içgörüler sunar. Müşteri beklentilerinin değiştiği bu dönemde, müşteri deneyimi açısından da IoT projeleri yeni bir kapı aralar.

nesnelerin interneti IOT
IOT : Nesnelerin İnterneti nedir? 1

Nesnelerin İnterneti Güvenli midir?

Güvenlik, kullanıcıların yeni bir teknolojiye yatırım yapmadan önce sordukları ilk sorulardan biridir. IoT söz konusu olduğunda ise bu konunun kıymeti çok daha büyüktür. Sensörler, çoğunlukla son derece hassas verileri toplar. Bu verileri güvende tutmak hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler açısından oldukça kritiktir.

Geçmişte zayıf denilebilecek IoT güvenliği, bugün oldukça yol katetmiştir. IoT güvenliği konusundaki en büyük sorunlardan biri sabit kodlanan ya da varsayılan parolalardır. Parolalar, değiştirilse de genellikle sızmaları önleyecek kadar güçlü olmazlar. IoT cihazlarının güçlü güvenlik uygulamaları için gereken bilgi işlem kaynaklarına sahip olmaları gerekir.

Günümüzde, bu sorunların üstesinden gelebilecek birçok üçüncü parti güvenlik uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar ile hem şirketler hem de bireysel kullanıcılar, sistemlerini daha güvenli hale getirirler. Şirketler için ayrıca bir yatırım gibi görünse de bu uygulamalar sistemlerin güvenliği açısından hayati önem taşırlar.

Nesnelerin İnterneti IOT Örnekleri

Nesnelerin İnterneti teknolojisi yeni gibi görünse de uzun yıllardır kullanıyor. Bugün hem işletmelerin hem de bireysel kullanıcıların süreçlerine büyük katkı sağlıyor. İşletmelerin üretimden müşteri hizmetlerine dek tüm süreçlerde kontrol sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca IoT, bugün bireysel olarak kullandığımız birçok aracın içinde yer alır.

Örneğin; akıllı saatiniz ile çıktığınız koşu sonrasında, verileri telefona aktarabilirsiniz. Bu sayede, etkinliğinizin verimini bir başka uygulama üzerinden analiz edebilirsiniz. Bugün, akıllı evlerde bulunan güvenlik sistemi cihazları ve bazı küçük ev aletleri iletişim kurarlar. Bu da gündelik yaşamın içinde birçok avantaj sağlar.

İşletmeler için de endüstriyel IoT (IIoT) ile üretim aşamalarının bütününe ilişkin veri analizi yapılabilir. Cihazlardan alınan veriler sayesinde, organizasyonlar gerçek zamanlı veriye dayalı olarak süreç analizi yapabilirler. Ayrıca, dijital dönüşümün avantajlarını tam manasıyla iş süreçlerine yansıtarak doğru içgörü sağlayabilirler.

Nesnelerin İnterneti IOT Nasıl Öğrenilir?

Endüstri 4.0, beraberinde birçok yeni iş kolunu da getirdi. IoT’nin uzmanlar tarafından gelecekte çok daha önemli bir noktada duracağı öngörülüyor. Dolayısıyla, bu teknolojiler konusunda eğitim almak, birçok insanın isteği haline gelmiştir. Nesnelerin İnterneti makale araması yapıldığında birçok dokümana ulaşılıyor.

Bazı durumlarda ise nesnelerin interneti kitap formatında, nesnelerin interneti pdf formatında farklı içerikler bulabilirsiniz. Ayrıca, IoT geliştiricisi gibi bir hedef belirleyenler için Nesnelerin İnterneti kursu bir seçenek olabilir. Online olarak alabileceğiniz bu kurslarda temel seviye bilgiler edinebilirsiniz.

Nesnelerin interneti (IoT) temel seviye kursu soruları konusunda bir çalışma yaparak, nesnelerin interneti eğitimini tamamlayabilirsiniz. Bu sayede, IoT geliştiricisi olmak adına ilk adımı atarak kariyerinizi sağlam temeller üzerine kurmaya başlayabilirsiniz.

Yorum

Cevapla

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

DRAGOS Drx3124 I9 13900k 64gb Ddr5 Ram 1tb M.2 Nvme Ssd 12gb Rtx4070ti Masaüstü Oyun Bilgisayarı

DRAGOS Drx3124 I9 13900k 64gb Ddr5 Ram 1tb M.2 Nvme Ssd 12gb Rtx4070ti Masaüstü Oyun Bilgisayarı

DRAGOS Drx3124 I9 13900k 64gb Ddr5 Ram 1tb M.2 Nvme Ssd 12gb Rtx4070ti Masaüstü Oyun Bilgisayarı Özellikleri Oyuncu

Lenovo IdeaCentre Gaming 5 90RW00D9TX Ryzen 7 5700G 32 GB 512 GB SSD RTX3060 Masaüstü Bilgisayar

Lenovo IdeaCentre Gaming 5 90RW00D9TX Ryzen 7 5700G 32 GB 512 GB SSD RTX3060 Masaüstü Bilgisayar

Lenovo IdeaCentre Gaming 5 90RW00D9TX Ryzen 7 5700G 32 GB 512 GB SSD RTX3060 Masaüstü Bilgisayar Özellikleri İşlemci Hızı :   3.80 GHz Bellek :   32 GB Ekran Kartı :   NVIDIA Ekran Kartı Hafızası :   12 GB Ekran Kartı Modeli :   RTX 3060 Ekran Kartı Tipi :   Harici İşlemci Modeli […]

İzoly Phase İ5-3470 16GB 256GB+1TB 4GB GT 730 19"Oyun Bilgisayarı

İzoly Phase İ5-3470 16GB 256GB+1TB 4GB GT 730 19″Oyun Bilgisayarı

İzoly Phase İ5-3470 16GB 256GB+1TB 4GB GT 730 19″Oyun Bilgisayarı Özellikleri Monitör :   19″ Ekran Kartı Modeli :   GT 730 İşlemci Modeli :   i5-3470

boş kalmak ne demek?

boş kalmak ne demek? Kimse oturmamak Bir kayıkta boş kalan son yere atlayıp Galata’ya geçerken kafası hem umut hem de endişeyle doluydu. İhsan Oktay Anar Işsiz kalmak Her senede üç dört ay, bahusus kışın boş kalırız. Sait Faik Abasıyanık kimse Herhangi bir kişi, kim olduğu bilinmeyen kişi, şahıs, nefer Olumsuz cümlelerde kişi Person. Soul. Thing. […]

Macbook Pro M1 Pro 16 GB 1 TB SSD 14.2" Notebook

Macbook Pro M1 Pro 16 GB 1 TB SSD 14.2″ Notebook

Macbook Pro M1 Pro 16 GB 1 TB SSD 14.2″ Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Seri :   Macbook Pro Bellek :   16 GB Ekran Boyutu :   14.2 inç Ekran Çözünürlüğü :   3024×1964 px Ekran Kartı Tipi :   Paylaşımlı İşlemci Modeli :   Apple M1 Pro İşletim Sistemi […]

distrofin ne demek?

distrofin ne demek? Kas lifinin yapısal ve fonksiyonel proteinlerinden biri. Şok emici özellikte bir proteindir, hareket esnasında kas liflerini korur. Bu protein genindeki bozukluklar (delesyon) bir çeşit nörolojik hastalık olan Duchenne hastalığına neden olur. (Duchenne musküler distrofi, DMD). Dystrophin distrofi Yoz gelişme Beslenme bozukluğu sonucu ortaya çıkan herhangi bir hastalık. Sinir sisteminde bir bozukluk olmaksızın […]

iPhone 13 128 GB

iPhone 13 128 GB

iPhone 13 – Süper Bir Güç Apple’ın dünyanın en güncel telefon teknolojisini sunduğu iPhone 13, kullanıcıların tüm beklentisini karşılamaya hazır! Bir akıllı telefonda olabilecek en güçlü donanımları içeren iPhone 13’de Apple sizin yerinize tüm detayları düşündü. Daha parlak bir ekran ve daha uzun bir pil ömrünün yanı sıra profesyonel bir deneyim sunan kamera sensörleri ve […]

Turbox TX1143 i7-860 16 GB 256 GB SSD GT730 Oyuncu Bilgisayarı

Turbox TX1143 i7-860 16 GB 256 GB SSD GT730 Oyuncu Bilgisayarı

Turbox TX1143 i7-860 16 GB 256 GB SSD GT730 Oyuncu Bilgisayarı Özellikleri Toplama : Ekran Kartı :   NVIDIA Ekran Kartı Modeli :   GT 730 Ekran Kartı Tipi :   Harici Gaming Oyuncu :

Alo 10 kg Toz Çamaşır Deterjanı

Alo 10 kg Toz Çamaşır Deterjanı

Ağırlık :   10 kg Renkliler için : Beyazlar için :

Macbook Air M2 8 GB 256 GB SSD 13.6" Notebook

Macbook Air M2 8 GB 256 GB SSD 13.6″ Notebook

Macbook Air M2 8 GB 256 GB SSD 13.6″ Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Seri :   Macbook Bellek :   8 GB Ekran Boyutu :   13.6 inç Ekran Çözünürlüğü :   2560×1664 px Ekran Kartı Tipi :   Paylaşımlı İşlemci Modeli :   Apple M2 İşlemci Türü :   Apple […]

Asus TUF Gaming F15 FX507ZC4-HN011 i7-12700H 16 GB 512 GB SSD RTX3050 15.6" Full HD Notebook

Asus TUF Gaming F15 FX507ZC4-HN011 i7-12700H 16 GB 512 GB SSD RTX3050 15.6″ Full HD Notebook

Asus TUF Gaming F15 FX507ZC4-HN011 i7-12700H 16 GB 512 GB SSD RTX3050 15.6″ Full HD Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Çözünürlük Formatı :   Full HD Seri :   Asus TUF Gaming Panel Tipi :   IPS Bluetooth : Klavye Aydınlatması : İşlemci Hızı :   3.50 GHz İşlemci Çekirdek Sayısı : […]

bidar etmek ne demek?

bidar etmek ne demek? Uyandırmak uyandırmak Uyanmasına yol açmak Çıra, lamba, soba vb. ışık veren şeyleri yakmak, tutuşturmak. Üstü küllenmiş ateşi yeniden canlandırmak. Herhangi bir sebeple dernekteki üyeliğin dondurulmasından vazgeçerek çalışmalara katılmasına izin vermek. Aklını başına toplamasını sağlamak. Wake up. Awake. Wake. Waken. Arouse. bidar olmak Uyanık olmak bidar Uyanık, uyumayan. Uyanık, uyumayan, uykusuz. Gafil […]

Lenovo Legion 5 15IAH7H 82RB00DCTX i7-12700H 16 GB 512 GB SSD RTX3070 15.6" Notebook

Lenovo Legion 5 15IAH7H 82RB00DCTX i7-12700H 16 GB 512 GB SSD RTX3070 15.6″ Notebook

Lenovo Legion 5 15IAH7H 82RB00DCTX i7-12700H 16 GB 512 GB SSD RTX3070 15.6″ Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Bluetooth : Klavye Aydınlatması : İşlemci Hızı :   3.50 GHz Bluetooth Versiyonu :   5.1 İşlemci Çekirdek Sayısı :   14 İşlemci Önbelleği :   24 MB Ekran Yenileme Hızı :   165 […]

MSI GF63 Thin 11UD-428XTR i7-11800H 16 GB 512 GB SSD RTX3050TI 15.6" Full HD Notebook

MSI GF63 Thin 11UD-428XTR i7-11800H 16 GB 512 GB SSD RTX3050TI 15.6″ Full HD Notebook

MSI GF63 Thin 11UD-428XTR i7-11800H 16 GB 512 GB SSD RTX3050TI 15.6″ Full HD Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Çözünürlük Formatı :   Full HD İşlemci Hızı :   2.30 GHz Bellek :   16 GB Ekran Boyutu :   15.6 inç Ekran Çözünürlüğü :   1920×1080 px Ekran Kartı :   […]

Monster Tulpar T5 V21.7 i7-11800H 16 GB 512 GB SSD RTX3070P 15.6" QHD Notebook

Monster Tulpar T5 V21.7 i7-11800H 16 GB 512 GB SSD RTX3070P 15.6″ QHD Notebook

Monster Tulpar T5 V21.7 i7-11800H 16 GB 512 GB SSD RTX3070P 15.6″ QHD Notebook Özellikleri Tipi :   Laptop / Notebook Çözünürlük Formatı :   QHD Panel Tipi :   IPS İşlemci Hızı :   2.30 GHz İşlemci Çekirdek Sayısı :   8 İşlemci Önbelleği :   24 MB Bellek :   16 GB Ekran […]