Indexifembedded Nedir? Ne İşe Yarar? - Moondiggy

Indexifembedded Nedir? Ne İşe Yarar?

Indexifembedded Nedir? Ne İşe Yarar?

Google 21 Ocak 2022 tarihinde açıkladığı duyuru ile indexifembedded etiketini robots etiketleri arasına ekledi. Peki indexifembedded nedir? İndexifembedded etiketi noindex etiketleri daha verimli biçimde kullanabildiğiniz bir robots etiketidir. Google genellikle medya merkezli içerik üreten web sitesi sahibi için bu etiketi oluşturmuştur. Indexifembedded etiketi sayesinde, içerik sayfası noindex olsa bile, içeriğinizin iframe ve diğer sayfalardaki ilgili HTML etiketleri kullanıp yerleştirildiğinde, yine de içeriğinizin index almasını istediğinizi Google’a bildirebiliyorsunuz. Bu yeni etiket en çok widget servisleri olan, medya yayıncıları, YouTube, Instagram ve Twitter gibi medya tabanlı içeriklerin paylaşıldığı sitelerin ihtiyaçlarına karşılık vermeyi amaçlamaktadır.

Indexifembedded etiketinin ana amacı medya yayıncılarının sorunlarını çözmektir. İçeriklerin üçüncü taraf site ya da sayfalarına yerleştirildiğinde index almasını isteyebilirler, ancak medya sayfalarının tek başına dizine eklenmesini istemezler. Medya sayfalarının index almasını istemedikleri için bu sayfalarda noindex etiket kullanılmaktadır. Ayrıca noindex etiket, dizine ekleme işlemlerinde içeriğin diğer sayfalara gömülmesini de engeller.

Yeni robots etiketi “indexifembedded”, noindex etiketi ile beraber sadece noindex içeren bir sayfa, benzer bir HTML etiketi ile birlikte farklı bir sayfaya yerleştirildiğinde çalışmaktadır. Yani indexifembedded etiketi, noindex etiketi ile birlikte çalışmaktadır.

Indexifembedded Etiketi Nasıl Kullanılır?

Yeni robots etiketini yalnızca noindex etiket ile birlikte kullanabilirsiniz. Etiketi kullanmak istediğiniz alakalı sayfanın kod yapısını eklemeniz yeterlidir.

Ayrıca buna ek olarak etiketi HTTP başlığında da belirtebilirsiniz.

X-Robots-Tag: googlebot:noindex
X-Robots-Tag: googlebot:indexifembedded
...
OR
…
X-Robots-Tag: googlebot:noindex,indexifembedded

Bloğumuzu beğendiyseniz konu ile ilgili Index ve Noindex Nedir yazımızı da okuyabilirsiniz.

Indexifembedded Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Indexifembedded Nedir?

İçeriğinizin ne zaman dizine ekleneceği konusunda size daha fazla kontrol sağlayan 
yeni bir robot etiketidir. Ayrıca noindex etiketleri daha etkili kullanabilmenizi sağlar.

Indexifembedded Robots Etiketinin Amacı Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi bu etiket , bir web site yöneticisinin sayfadaki gömülü içeriğin dizine eklenmesini isteyip istemediğini belirtmesine olanak sağlar.

Indexifembedded Robots Etiketi Nasıl Çalışır?

Yeni robot etiketi , sadece noindex içeren sayfa bir iframe veya nesne gibi buna benzer bir HTML etiketi aracılığıyla farklı bir sayfaya konulduğunda noindex etiketiyle beraber çalışır.

Dijital Pazarlama hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

seo 2.0metabox ioseo365facebook ve instagram ile marka yönetimisosyal medya uygulamalarıbacklink sitelerarama motoru oluşturmafacebook ve instagram ile marka yönetimiseo olmakwordpress admin paneliprettyphoto wordpressphotoshop web tasarımamp web tasarımhttp2 wordpressprofesyonel web tasarımgroups wordpresssosyal medya reklamjs_composer wordpressrehub wordpressinstagram hesabı yönetmekwordpress free themes 2021yaani nedirwp globusseo btobsosyal medya örnekleridijital pazarlama eğitimiwordpress hosting europebitrix24 wordpress1 seo uzmanıvidiq seoostim web tasarımwordpress backlinkhazır web sitesijoomla to wordpressmarket stratejilerigoogle görsellerde aramedia seososyal medya planlamasıhangi arama motoru daha iyigoogle arama kodlarıwp registerdokan woocommercebing arama motoru nedirweb tasarım 34ranking googlegoogle varsayılan olarak ayarlapublisher wordpressdijital pazarlama etkinlikleriwordpress deeplwp cronweb sitesi google sıralamasıwoocommerce 5.0php 7.4 wordpressnegatif seodijital pazarwp 404profesyonel sosyal medya yönetimiseopress proseo adwordskurumsal marka yönetimiyoast seo google doğrulama koduduckduckgo türkçeİstanbul Sosyal Medya Ajanslarıtasarım ödüllü web sitelerifree templates elementorwp seogörsel arama motorlarıyahoo arama motoru nedirarama motoru optimizasyonuwordpress seo by yoastwordpress pythongoogle tersinden görsel aramawoocommerce registeravada wpmldijital pazarlama uzmanlığı eğitimiweb sitesi tasarlamakSosyal Medya Ve Dijital Pazarlamaarama motorlarında benzer siteleri bulmak için hangi operatör kullanılırarama motorları yahoosansürsüz arama motorlarıgoogle seo analyzerenvato templates wordpress