Hreflang Etiketi Nedir? - Moondiggy

Hreflang Etiketi Nedir?

Hreflang Etiketi Nedir?

Hreflang etiketi nedir? Sorusuna vereceğimiz en kısa cevap; Googletarafından sağlanan hizmetlerden biri olduğudur. Yani, arama motorları tarafından yapılan bir aramanın sonuçlarında, herhangi bir dildeki sayfaların gösterilmesine sebep olur. Bu etiket sayesinde, arama motorlarına bir sinyal eklenir ve sinyal, kullanıcıların arama yaptıkları dilde içeriğe sahip sayfalara erişimlerini mümkün kılar.

Sonuç olarak; WordPressweb sitenizin Türkçe sürümüne ek olarak, İngilizce sürümünü çıkardığınızı varsayalım. Hreflang etiketi aracılığı ile Türkçe arama yapan kullanıcılar Türkçe, İngilizce arama yapanlar ise İngilizce sürümünüze ulaşabileceklerdir. Eğer hedef dilin farklı türlerine de sahip içerikleriniz varsa, bunu da kullanıcılara gösterebilecek ayarlamalar yapabilirsiniz. Böylece, şu değişkenleri de kontrol edebilirsiniz;

 • Para birimi
 • Kültür
 • Gönderim

Doğasından ötürü Hreflang etiketi ile kullandığınız SEO faktörleri çakışabilir ve bu bağlamda, etiket, geçersiz hale gelebilir. Örneğin; web sitenizin Türkçe sürümü yerine İngilizce sürümü, daha da öne çıkabilir. Bunu engellemek için uluslararası SEO uygulamalarını kullanmalısınız.

Hreflang Etiketi Ne İşe Yarar ve SEO Üzerinde Etkisi Nedir?

Hreflang etiketinin, SEOüzerinde fazlasıyla etkisi bulunmaktadır. Bu etkilerden en
önemlileri;

 • Hedef bölgelerden kullanıcı çekmek ve
 • Kopya içerikleri engellemektir

Web siteniz, hedef bölgelerdeki kullanıcıların
diline göre düzenlendiğinde, bu kullanıcıların sitenizi ziyaret etme olasılığı
artar. Arama motorlarıaracılığı ile web sitenizi ziyaret
eden kullanıcıların; web sitenizden hemen çıkmayarak, daha fazla zaman
geçirmelerinin önemi her daim bahsi geçen bir unsurdur. Hreflang etiketi sayesinde de bunu mümkün kılarsınız.

Kopya içerik sorununu, şu şekilde açıklayabiliriz: Web sitenizdeki URL’leri farklı bölgelere Hreflang etiketi olmadan yönlendirdiğiniz zaman; Google, web sitelerini farklı web siteleri olarak algılar ve kopya içerik kullandığınız algısı oluşur. Bunu engellemek için her sayfaya Hreflang etiketi yerleştirmelisiniz. Böylece, Google, sayfanızı hedef bölgelere göre düzenlediğinizi fark eder ve kopya içerik sorunu yaşamazsınız.

Hreflang Etiketi Ne Zaman Kullanılmalı?

Hreflang etiketi, farklı durumlarda da
kullanılabilir. Bunlardan en yaygınları, web sitenizdeki içeriklerin benzer
olup, farklı hedef bölgelere hitap ediyor olması ve farklı dillere çevrilmiş
olmasıdır. Aynı şekilde, farklı kıtalara hitap eden farklı sürümleri olan web
siteleri, bir ülkede kullanılan farklı diller için versiyonları olan web
sitelerde de kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak, bazı durumlarda birden fazla
ana dili olan ülkeler için de Hreflang
etiketikullanan web siteleri
mevcuttur. Hreflang etiketi kullanımında
dikkat etmeniz gerekenleri de ayrı bir başlıkta ele alacağız ancak kısaca şöyle
sıralayabiliriz;

 • Sayfa bağlantılarını, dikkatle düzenlemek
 • Etiket sıralamasını doğru yapmak
 • Ülke kodlarını doğru kullanmak

Hreflang Etiketi Kullanılırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hemen hemen her
noktada olduğu gibi, Hreflang etiketi kullanılırken
de yapılan belli başlı hatalar vardır. Her sayfaya etiket eklemek gerektiğinden,
oldukça dikkat gerektiren bir iştir. Zira bu işlemleri gerçekleştirirken çoğu
web sitesi benzer hatalara düşmektedir;

 • Ülke veya dil kodlarını
  yanlış kullanmak
 • Yanlış veya eksik referanslar vermek
 • Tire kullanmamak
 • Bozuk sayfalara link vermek

Bu tarz hataları engellemek için mutlaka dikkatli olmalı, web sitenizi her daim kontrol etmelisiniz. Daha kolay bir şekilde herhangi bir hatayı tespit etmek için Google’ın International Targeting Report hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 moondiggy SEO hizmetleri ile Google’da bir numara olun!

Hreflang Etiketi Nedir?

Hreflang etiketi; birden fazla farklı dilde içeriğe sahip web sitesinin, farklı dil hedeflerine sahip içeriklerin ayrıştırılmasının eksiksiz yapılmasını ve bu durumun aynı anda arama motorlarına bilgi verilmesini sağlayan bir etikettir.

Hreflang Neden Önemlidir?

Hreflang özellikle uluslararası hizmetler sunan firmalar adına büyük öneme sahiptir. Sayfalar arasında ki dil geçişlerinin düzgün yapılmaması satış oranlarında dalgalanmalara neden olabilir ve müşteri kaybettirir.

Hreflang Kullanırken Nelere Dikakt Edilmelidir?

Hreflang etiketlerinden yararlanırken kullanılacak olan dil seçeneğine ait etiketlerin doğru olarak yerleştirilmiş olması ve bu minvalde yönlendirmelerin eksiksiz olarak yapılması gerekir.

Dijital Pazarlama hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.

kurumsal web sayfasıfotoğrafı google aratmaen iyi site tasarımlarıalhea arama motoruücretsiz arama motorlarına kayıtcloudflare wordpressseo off sitebatıkent web tasarımbacklink301 302 seoweb site seo çalışmasıdijital pazarlama uzmanıen güzel site tasarımlarıavukat web sitesi tasarımıdigital marketing eğitimiiphone google görsel aramabahçelievler web tasarımsosyal medya uzmanlığıbuddypress theme freemedya planlama ajanslarıaioseo vs yoastoceanwp elementorseomonitörbrowser arama motoruphotography wordpresssem weball in one wordpresssosyal medya uzmanısosyal medya uzmanlarından temel derslergoogle büyük boyutlu görsel aramapazarlamamaseo aücretsiz arama motorlarına kayıt2020 seoarama motoru yaaniseo duckduckgogoogle ilk adıgoogle varsayılan tarayıcıbacklink hizmetikallyas themefirefox arama motoru değiştirmewoocommerce register pagejupiter wordpressdijital pazarlama yöntemleriavada 7wordpress adminsendcloud woocommerceamp woocommercetor browser arama motorlarıseo 302google arama motoru değiştirmeinstagram hesap yönetimibacklink 2020kurumsal web site paketleriyandex resim aratmasosyal medya uzmanlığı 2021en güçlü sosyal medya yönetimibrseoh4 seogoogle kişi aramaanalyzer seoe ticaret ve dijital pazarlama eğitimiseo on sitesosyal medya konularıwordpress phpucuz web tasarımconsultant freelance seoyandex fotoğraf bulmaweb sitesi kodlamaseositecheckup reportmedya şirketleri istanbulama seososyal medya reklam stratejileriyoast analyticsaylık seo danışmanlığıwordpress socialfacebook backlinkopera arama motoru silmeilk arama motorusimdiki adi google olan arama motorunun ilk adinin ingilizcesigoogle arama hacmiseo siteleriavada 7.3admin theme wordpress