Host Dosyası Nerede, Nasıl Düzenlenir ve Ne İşe Yarar?

Host Dosyası Nerede, Nasıl Düzenlenir ve Ne İşe Yarar?

Bazen internet sitelerine girmek için bilgisayarınızın DNS ayarlarını değiştirmeniz gerektiğini fark edebilirsiniz. Bunun için çoğu bilgi verici makalede host dosyası aracılığı ile DNS ayarlarınızı değiştirmeniz gerektiği yazar. Peki, host dosyası nedir? Host dosyası nasıl düzenlenir? Bu makalemizde bu soruların cevabını vererek kullanıcıların kavrama ve işleyişine bakış açısını genişletmeye çalışacağız. Bunun için de ilk olarak kavramın ne olduğuna ve tarihine değinmemiz gerek.

Host Dosyası Nedir?

İnternet için bir öncü olarak anılan ARPANET eskiden alan adı olarak bildiğimiz adres atama işlemlerini yapamıyordu. Bu yüzden merkezi bir sistem yoktu ve bu da her ağ bileşiğinin, erişilmek istenilen düğümlerin toplu olarak bir araya geldiği bir ağ eşlemine bağlanmasıyla çözülüyordu. Eskiden bu bölümler kullanıcılar tarafından belli isimler verilerek kullanılırdı. ARPANET’in bahsettiğimiz eski zamanlarda küçük bir ekosistemle çalışması sunucu dosyalarının uygun bir şekilde kullanılmasına yol açtı. Ancak TCP/IP türündeki bilgisayar ağlarının sık kullanılmaya başlaması ile çok fazla sayılara ulaşan ağ düğümleri nedeniyle sistem yöneticileri yük de artmış oldu. Bu da sunucu dosyalarının korunumu konusunda sıkıntılar çıkarıyordu. Bu noktada host dosyaları devreye girdi.

Host dosyaları genel olarak baktığımızda işletim sistemlerinde görebileceğimiz, metin düzenlemeye yarayan programlar ile açılabilen ve bu doğrultuda gerektiğinde düzenlemeler yapabileceğimiz bir metin dosyasıdır. İnternet sitelerinin adreslerinin sunuculardaki IP adresleri ile eşleştirilmesinde kullanılıyor. Yani bilgisayarınız host dosyasını girmek istediğiniz internet sitelerine erişmek için otomatik olarak çalıştırmaktadır. Eğer DNS hizmetlerinizde bir engel, yönlendirme sorunu bulunuyorsa veya yukarıda dediğimiz gibi istediğiniz internet sitelerine erişemiyorsanız bazı durumlarda host dosyası üzerinden IP adresinizi değiştirerek bu sitelere erişim sağlayabiliyorsunuz.

Host Dosyası Nasıl Çalışır?

Yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi host dosyaları kullanılarak belirlenen IP adresleri ile birlikte domain sitelerine giriş yapabilirsiniz. Aşağıda nasıl erişeceğinizi anlatacağımız host dosyanıza atanan IP adresleri, Telekom şirketi tarafından belli sitelerin engellenmemiş olan IP adresleri olarak görünecektir. Engellenmiş olan sitelerin sadece belli IP adresleri engellenir. Bu yüzden host dosyanızın komutları ile engellenmiş olan IP adreslerini bilgisayarınızda komut olarak girebilir ve engellenmemiş bir IP adresine yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Host Dosyası Nerededir?

Sadece Windows işletim sistemlerinde olduğu düşünülse de bu oldukça yanlış bir yargıdır. Sadece Windows işletim sistemlerinde değil, tüm dosya işletim sistemleri içinde bulunabilirler. Yani Android ve iOS mobil işletim sistemleri içinde de host dosyaları vardır.

Windows için Host Dosyası

Windows işletim sistemlerinde host dosyanıza erişmek istiyorsanız şu adımları izlemeniz gerekir.

  • Bilgisayarınızın C: sürücüsüne girmek,
  • Windows klasörüne girmek,
  • System32 klasörüne girmek,
  • Drivers klasörüne girmek,
  • Etc klasörüne girmek.

Bu klasör içinde genellikle en üstte host dosyası bulunuyor. Notepad veya benzeri bir metin düzenleme programı ile host dosyanızı açabilirsiniz. Bunun için Birlikte Aç kısmına tıklayarak dosyanın açılacağı programı seçmeniz gerekiyor. Sonrasında yönetici olarak çalıştır diyerek dosyaya erişim sağlayabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı yaşamamanız için değişiklik yapmadan önce host dosyanızın yedeğini almanız önemlidir.

Android için Host Dosyası

Andorid işletim sistemleri için için host dosyasına da şu şekilde erişilebilir:

  • System klasörüne girmek
  • Etc klasörüne girmek

Bazı durumlarda System yerine sadece etc klasörü bulunabiliyor. Bu adımları izlediğiniz takdirde android işletim sistemlerindeki host dosyasına da erişim sağlayabilirsiniz. Yine değişiklik yapmadan önce asıl host dosyasının bir kopyasını saklamak önemlidir.

Host Dosyası Nasıl Düzenlenir?

“Host dosyası nasıl düzenlenir?” sorusu, konuya ilişkin olarak oldukça çok merak edilen bir sorudur. Host dosyalarını düzenlenmek de oldukça basit bir iştir. Yukarıda işletim sistemlerinde host dosyalarınıza nasıl erişebileceğinizi gösterdik. Bu adımları izleyerek host dosyalarınızın bulunduğu klasörlere gidebilirsiniz. Bundan sonraki adımda tek yapmanız gereken host dosyanızı yönetici olarak çalıştırmanızdır. Aslında dosyayı normal bir şekilde de çalıştırabilirsiniz. Ancak dosya üzerinde bir değişiklik yaptığınız takdirde kaydetmek istediğiniz zaman bilgisayarınız sizden dosyanızı yönetici olarak çalıştırmanızı isteyecektir. Bu yüzden herhangi bir sorun yaşamamak adına dosyayı her zaman yönetici olarak çalıştırmanız daha kolay olur. Böylece yaptığınız değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

Host dosyasını yukarıda da söylediğimiz gibi bilgisayarınızda bulunan herhangi bir dosya düzenleme programı ile açabilirsiniz. Bu şekilde açtıktan sonra karşınıza çıkacak ekranda bütün IP engelleme ve erişilebilir hale getirme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Genelde insanlar erişim engeli bulunan bir internet sitesini erişilebilir hale getirmek için kullanırlar. Bunun için karşınıza çıkan ekranda hiçbir yere tıklamadan bir IP adresi yazıyorsunuz. Sonrasında iki kere TAB tuşuna bastığınızda boşluk bırakıyor ve erişmek istediğiniz internet sitesinin adresini yazıyorsunuz. Bu kısımda erişmek istediğiniz internet sitesinin adresini https://www yazmadan girmelisiniz. Daha sonra dosyayı kaydettiğinizde erişim engeli olan siteye erişebiliyor hale geleceksiniz.

Host Dosyası ile Site Engelleme Nasıl Yapılır?

Host dosyası kullanarak site engellemek genel olarak ebeveynlerin çocukları tarafından girilmesini istemedikleri internet sitelerini engellemek için kullanılır. Bu internet siteleri de çoğunlukla güvenli olduğu düşünülmeyen sosyal medya siteleri ve yetişkin içerik bulunduran internet siteleri oluyor. Bundan dolayı birçok ebeveyn öncelikli olarak erişim engeli getiren programlar kullanmayı denese de bu oldukça karmaşık ve bilgisayara virüs bulaştırabilecek bir eylemdir. Bu yüzden hiçbir program kullanmadan sadece host dosyası düzenleyerek de istemedikleri internet sitelerini engelleme işlemi yapılabiliyor.

Engeli bulunan bir siteye nasıl erişim sağlanabileceğini yukarıda anlatmıştık. Engelleme işlemi de buna çok benzerdir. Yine host dosyasını açtığımızda hiçbir şeye tıklamadan aynı işlemleri yapacağız. Ancak bu sefer girdiğimiz IP adresinin başına “#” işareti eklememiz gerekiyor. Bu şekilde “#” işareti koyduktan sonra IP adresini yazıyoruz ve yine iki kere TAB tuşuna tıklayarak boşluk bırakıyoruz. Yine aynı şekilde https://www protokolünü yazmadan sitenin adını yazarak dosyamızı kaydediyoruz.

Host Dosyasını Silmek ve Sıfırlamak

Host dosyaları belirli durumlarda silme ya da sıfırlama işlemi gerektirir. Bu yüzden host dosyalarının nasıl sıfırlanacağı veya silineceği de oldukça merak ediliyor. Bunun için gereken işlemler de en az IP adresi eklemek kadar kolaydır. Öncelikle yukarıda da anlattığımız gibi host dosyanızın olduğu lokasyona gitmeniz gerekiyor. Bu kısımda host dosyanıza sağ tıklayarak Yeniden Adlandır yapacağız. Dosyamızın yeni ismi “host.old” olacak.

Bir sonraki adımda kendimize yeni bir Notepad sayfası açacağız. Sayfa içine, Microsoft’un kendi yardım sitesinde de bulunan şu kodu kopyalayıp yapıştırmalısınız:

# Copyright (c) 1993-2006 Microsoft Corp. # # This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows. # # This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each # entry should be kept on an individual line. The IP address should # be placed in the first column followed by the corresponding host name. # The IP address and the host name should be separated by at least one # space. # # Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual # lines or following the machine name denoted by a ‘#’ symbol. # # For example: # # 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server # 38.25.63.10 x.acme.com # x client host # localhost name resolution is handle within DNS itself. # 127.0.0.1 localhost # ::1 localhost

Daha sonra Notepad ekranındaki Dosya kısmından Farklı Kaydet yaparak dosya adını “host” olarak belirliyoruz. Artık sıfırlanan host dosyanız hazır hale geldi. Bu dosyayı eski host dosyanızın olduğu klasöre taşıdıktan sonra işlem tamamlamış demektir.

Host Dosyası ile Domain IP Yönlendirmesi Yapmak

Host dosyası ile domain IP yönlendirmesi, kullanıcıların bir IP adresini yeni bir internet sitesine bilgisayar üzerinden yönlendirmek istemesi yüzünden yapılır. Bu işlem genel olarak bir host dosyası düzenlemeye benzemektedir. Yani host dosyanızı yönetici olarak çalıştırmanız ve gireceğiniz internet sitesinin https://www protokolünü yazmamanız gerekiyor.

Bunlara dikkat edecek şekilde ilk olarak internet sitesinin yönlendirilmesi gereken IP adresini yazmalısınız. Daha sonra yine iki kere TAB tuşuna basarak boşluk bıraktıktan sonra yönlendireceğiniz domain adresini yazmalısınız. Bundan sonra dosyanızı kaydederek kapattığınızda işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Her Windows sürümünde host dosyası aynı konumda mı bulunuyor?

Evet, bütün Windows sürümlerinde arama kısmına %WinDir%System32DriversEtc yazarak host dosyanıza ulaşabilirsiniz.

Host dosyasında yaptığımız değişiklikler bütün kullanıcıları etkiler mi?

Evet, host dosyasında yaptığınız düzenlemeler o bilgisayarda bulunan bütün kullanıcıları etkiler ancak başka bilgisayarlar üzerinde etkisi yoktur.

Host dosyamda engellediğim sitelerin engelini nasıl kaldırabilirim?

Normal site ekleme yolunu kullanarak engelli siteleri tekrar eski haline döndürebilirsiniz. Eğer bu işlem uzun sürecekse host dosyanızı sıfırlamanız da çözüm olacaktır.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.