Her gün sayfa başlıklarını değiştirmek arama sonuçlarını etkiler mi?

Her gün sayfa başlıklarını değiştirmek arama sonuçlarını etkiler mi?

SEO ve arama sonuçlarında etkisi olup olmadığı merak edilen konulardan birisi de sayfa başlıklarını değiştirmek. Altın fiyatları, döviz fiyatları gibi günlük olarak değişen verilerde, ayın sayfa üzerinden paylaşım yapmak isteyen site yöneticileri, genellikle başlık üzerinde değişiklik yapmayı tercih ediyor. Bu duruma Google’ın nasıl yaklaştığı ise Google arama bölümü yetkilisi John Mueller tarafından açıklandı.

Instagram Arama Sonuçlarını Nasıl Sıralıyor?

Sayfa başlıklarını günlük değiştirme SEO için iyi mi kötü mü?

Askash Singh adlı SEO uzmanının bu konudaki sorusuna yanıt veren Mueller, sayfa başlıklarının her gün değiştirilmesini önermediğini söyledi. “Sayfa başlıklarını düzenli olarak güncellemenin SEO avantajı yok. Bu nedenle arama yapanlar için değişimin uygun olup olmadığını düşünmek size kalmış. Sayfa başlıklarınızı her gün değiştirmeniz, Google’ın bunları her gün arama sonuçlarında güncelleyeceği anlamına gelmez. Google muhtemelen bunları her hafta veya her ay güncelleyecektir.” diyen Mueller SEO açısından tamamen olumsuz bir durumdan söz etmese de kullanıcı kitlesine göre bu kararın verilmesini önerdi.

Başlık değişimleri tarama sıklığını etkiliyor mu?

Mueller’in bu açıklamaları sonrasında başlık değişiminin tarama sıklığını arttırıp artırmayacağı da soruldu. Google’ın tarama sıklıkları konusunda sayfa başlıklarının değişmesinin botlar tarafından fark edileceğini söyleyen Mueller buna rağmen tarama sıklığında bir değişim olmayacağını ifade etti.  “Sık başlık değişiklikleri, bir şeylerin değiştiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Ancak ‘Bu sayfanın her gün değiştiğini gördük’ diyeceğimiz kesin bir bilgi değil. Bu nedenle, onu her gün yeniden taramayacağız. Başlıklarda yaptığınız değişiklikler, yeniden tarama hızımızı etkilemiyor.” diyerek bu konuya dair düşüncelerini dile getiren Mueller, böylece pek çok soru işaretini de giderdi.

Mueller’in konuyla ilgili açıklamalarının tamamını videodan izleyebilirsiniz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.