Hemen Çıkma Oranını Azaltmanın 5 Yolu

Hemen Çıkma Oranını Azaltmanın 5 Yolu

Hemen çıkma oranı (bounce rate), web sitesinin hızı ya da içeriklerin tatmin etmemesi gibi durumlardan kaynaklanan kullanıcı davranışlarını ifade etmektedir. E-Ticaret sitelerinde kullanıcıların sayfa içi hareketleri şirketlerin çalışma politikası için önemli bir belirleyici olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte “Hemen çıkma oranı nasıl azaltılır?” sorusunu yanıtlamadan önce sorunun kaynağına ışık tutmak gerekir.

Hemen çıkma sorunlarının çok fazla yaşanması durumunda web sitelerinin arama motorları üzerindeki performansları büyük oranda etkilenmektedir. Bu nedenle hemen çıkma oranını azaltmak sitenin işlevi için büyük önem taşır. Bu yazımızda sizinle hemen çıkma oranını azaltmanın 5 yolunu paylaşacağız.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Web siteleri üzerinde kullanıcıların sayfaya girdikten kısa bir süre sonra çıkması ve farklı sayfalara yönelmemesi, bounce rate yani hemen çıkma olarak adlandırılmaktadır.  Sayfaya arama motorlarından ya da farklı bağlantılar üzerinden gelen kullanıcıların arasından kaçının hemen çıkma eğilimi gösterdiği hemen çıkma oranı olarak ifade edilmektedir. 

Hemen çıkma oranı, SEO çalışmaları için kullanılan bazı test araçları ile denetlenebilmektedir. Bu sayede web sitesi üzerinde hemen çıkma sorununa sebep olan unsurlar da ortaya çıkacaktır.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Web siteleri üzerinden çeşitli araştırmalar yapan uzantılar, hemen çıkma oranlarının analizini ve bu sorunun kaynaklarını da tespit edebilmektedir. Hemen çıkma metriğini inceleyen Google Analytics ve benzeri araçlarla sorunun kaynağını oluşturan unsurların tespitini içeren raporlar oluşturur. Bu doğrultuda sayfaya giriş yapan kullanıcıların tam sayısı ve belirli bir sürenin altında zaman geçirip sayfayı hemen terk eden kullanıcıların sayısı ile karşılaştırılmaktadır.

Bunun dışında basit bir formül yardımıyla da bu orana ulaşmak mümkündür. Siteyi terk edenler/toplam site ziyaretçisi * 100 = hemen çıkma oranını verir.

Hangi Sitelerde Daha Fazla Hemen Çıkma Görülüyor?

Hemen çıkma oranları sektörlere bağlı olarak da farklılık göstermektedir. Bu doğrultuda her sektörel faaliyet için belirli bir hemen çıkma oranı söz konusu olmaktadır. Sektörel olarak hemen çıkmayı etkileyen unsurlar genellikle üretilen içeriklerin niteliği ile değerlendirilebilmektedir. Dünya genelinde sektörel bazda görülen hemen çıkma oranlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Hizmet sektöründe yayın yapan siteler: %40 ile %60 arasında
 • Haber yayını yapan siteler: %40 ile %60 arasında
 • Kurumsal yayın yapan siteler: %30 ile %50 arasında
 • Blog siteleri: %70 ile %98 arasında
 • E-Ticaret alanında hizmet veren siteler: %20 ile %40 arasında

Genel anlamda web sitelerinde hemen çıkma oranlarının yüksek olması, kullanıcıların web sitesinde kalmaya ikna edilemediği anlamına gelir. Ortalama %50’nin üzerinde hemen çıkma görülmesi ciddi sorunlara işaret edebilmektedir.

Hemen Çıkma Oranını Azaltmanın 5 Yolu 1

Hemen Çıkma Oranları Neden Yüksek Olur?

Hemen çıkma oranlarındaki yükseliş, genellikle web sitesinde yer alan içeriklerin kullanıcıları tatmin etmemesinden kaynaklanır. Sayfa başlıklarındaki mesajların kullanıcıya vaat ettiği içerikler gerek görsel unsurlar gerekse metin yardımıyla kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde oluşturulmalıdır. Site içi sayfa geçişlerindeki sorunlar ve bağlantı hataları da hemen çıkma sorununa yol açabilmektedir. Bu doğrultuda web sitesinin içeriğini oluşturan bütün unsurların doğru bir şekilde yerleştirilmesi ve bağlantıların iyileştirilmesi gerekir. Hemen çıkma oranını yükselten belli başlı sorunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Web sitesinde yer alan içerikler, hedef kitleye uygun olmayabilir.
 • İçerik kalitesinin düşük olması durumunda kullanıcılar, sayfayı hemen terk etme eğiliminde olabilir.
 • Sayfalar doğru kategorilere ayrılmadığında ziyaretçiler aradığı içeriği bulmakta zorlanır.
 • Bağlantı hataları yüzünden sayfalar yavaş yüklenir.
 • Sayfalarda kullanılan görsellerin boyutları büyükse geç yükleniyor ise, kullanıcıların ilgisi başka sayfalara kayar.
 • Site tasarımı dikkat dağıtıcı ve özensiz ise,
 • SEO çalışmaları ve içerikler arasındaki uyumsuzluklar da hemen çıkmayı tetikleyebilir.

Yukarıda saydığımız sebepler, doğrudan ya da dolaylı olarak hemen çıkma oranlarını arttıran unsurlardır. Bu sebepler doğrultusunda ortaya çıkan hemen çıkma sorunları belli başlı bazı çalışmalarla giderilebilir.

Hemen Çıkma Oranını Azaltmanın 5 Yolu 2

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Azaltılır?

“Hemen çıkma oranı nasıl azaltılır?” sorusu, web site sahiplerinin en çok takıldığı noktalardan biridir. Bu sorunu çözmenin en önemli yolu kaynağın ne olduğunu öğrenmek ve o alanlarda düzenlemeler yapmaktır.  Hemen çıkma oranı, web sitelerinde yapılan çalışmalarının yersizliğine işaret eder.

Google, hemen çıkma oranlarını teknik olarak “tek oturumluk ziyaretler” şeklinde ifade etmektedir.  Ortalama %50’nin üzerinde hemen çıkma oranlarının görülmesi halinde sayfaların gözden geçirilmesi gerektiği sonucu çıkmaktadır. Bazı durumlarda bu sorunu sebepleri oldukça kolay anlaşılabilir. Örneğin; site içerisinde gezinerek sayfaların açılma hızını, resimlerin yüklenme hızını, içeriklerin yeterliliğini anlamak mümkündür.  Ancak bazı sorunların anlaşılması için Google Analytics gibi test araçlarının kullanılması daha doğru sonuçlar verecektir. Bu sayede hemen çıkma oranlarının azaltılması daha kolay olur.

Temel sorunlardan oluşan hemen çıkma oranları için 5 farklı azaltma yöntemini etkin olarak kullanabilirsiniz.

Sayfaların Yüklenme Hızını İyileştirin

Web sitelerinde gerek görsel tasarımdaki bozukluklar gerekse sayfa boyutlarının büyüklüğü sayfaların yüklenme hızını olumsuz yönde etkileyecektir. Sayfaların açılma hızında sorun yaşayan kullanıcılar ise sayfayı beklemektense çıkıp alternatiflere göz atmayı tercih edecektir. Gündelik yaşamda sosyal medyada kullanıcılar en önemli konuları bile erteleme hatta göz ardı etme eğilimindeyken, uzun süre sayfanızın yüklenmesini beklemesi mümkün değildir.  Bu nedenle hemen çıkma oranlarının azaltılması için dikkat edilmesi gereken ilk şey bağlantıları ve görselleri düzenleyerek sayfa hızını iyileştirmektir.

Mobil Uyumluluğa Önem Verin

Günümüzde internet kullanımının büyük çoğunluğu akıllı telefonlar üzerinden gerçekleşir. Web sitelerinin mobil cihazlarda açılması için sayfaların mobil uyumlu olması gerekir. Sayfa tasarımları, akıllı telefonlar ve tabletlerde okunamayacak ölçüde ise, yüklenme sorunları ve okuma güçlükleri ortaya çıkacaktır. Mobil uyumluluğun yapılmaması kullanıcı deneyimlerini etkileyeceği gibi arama motorlarında da olumsuz etki edecektir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken başat unsurlardan biri olarak mobil uyumluluğu gözden geçirmek gerekir.

Kaliteli İçerik Üretin

İçerikler kullanıcıların sayfalarda vakit geçirmesini sağlayan en önemli unsurlardır. Web sitesinin ziyaretçilerine vaat ettiği metinler, tatmin edici ölçüde ve doğrulanmış bilgilerden oluşması gerekir. Kullanıcılar fayda gördükleri kaliteli içerikleri ve sayfaları genel olarak sürekli takip etme eğilimindedirler. Dolayısıyla içeriklerin üretimini yaparken belli başlı bazı unsurlara dikkat etmekte yarar vardır. İçerik üretiminde dikkat edilmesi gereken unsurları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Konu başlığına göre çok uzun ya da çok kısa içerikler oluşturmayın.
 • İçeriklerde konunun bağlamından kopmayın.
 • Kendini tekrarlayan ifadelerden kaçının.
 • İçerikleri okunabilir bir şekilde düzenleyin.
 • Dil kullanımına ve imlaya dikkat edin.
 • Kısa paragraflar oluşturun.
 • Anahtar kelime kullanımınıza belirli bir düzeyde tutun.
 • Hedef kitlenize uygun ve çeşitlilik arz eden içerikler üretmeye gayret edin.

İçerikleri üretirken kaliteye dikkat etmenin yanında düzenli olarak sürekli içerik yayınlamaya devam etmek de büyük önem taşımaktadır.  Sürekli içerik yayınladığınız takdirde akılda kalıcı bir imaj edinebilirsiniz.

Kullanıcıları Yönlendirin

İçerikler yardımıyla kullanıcıları etkilemek ve yönlendirmek, hemen çıkma oranlarını düşüreceği gibi ekstra faydalar da sağlayacaktır. Sayfalarınızda yer alan içerikleri kullanıcıları yönlendirmek için de kullanabilirsiniz. Özellikle sayfa içi yönlendirmeler yaparak kullanıcıların merakını diğer içeriklerinize yönlendirebilirsiniz. Bu sayede farklı sayfalara geçiş yapan kullanıcılar hemen çıkma diliminden çıktıkları gibi sitenizin trendlerini yükseltecek faydayı da sağlayacaktır.

Sayfa Bağlantılarını Düzenleyin

Web siteniz üzerinde kullanıcıların hızını yavaşlatacak her türlü sorunu gidermek büyük öneme sahiptir.  Sayfa bağlantılarında bozuk linkleri sınırlamak, linklerdeki hataları düzeltmek ve bu bağlantıların nasıl çalışacağını denetlemek sayfa içi geçişlerde yaşanan yavaşlıkları ve aksaklıkları giderecektir. Ayrıca hatalı ve silinmiş sayfaların devre dışı bırakılması da sayfa hızına etki eden faktörler arasındadır.

“Hemen çıkma oranı nasıl azaltılır?” sorusunu yanıtladığımız bu yazımızda sorunun ana kaynaklarından oluşan bir derleme yaptık. Hemen çıkma oranını azaltmanın 5 yolunu bu temel sorunlar ışığında ele aldık. Bu başlıkta yer alan önerileri dikkate alarak hemen çıkma sorunlarını kolaylıkla çözebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Google Analytics ile hemen çıkma oranlarını nasıl düşürebiliriz?

Google Analytics, sayfaların ziyaretçi sayıları ile hemen çıkma sayılarını karşılaştırarak oranları ortaya çıkarır. Ek olarak sorun kaynağını bulmak için de etkili çözüm sunar. Bu sayede tespit edilen sorunlar rahatlıkla çözümlenebilmektedir.

İçerik kalitesi hemen çıkma oranlarını nasıl etkiler?

Web sitelerinin kullanıcılarla arasındaki en önemli bağlantı noktası içeriklerdir. Kullanıcıların tatmin olmadığı içerikler kalıcı takipçi kaybına neden olabilmektedir.

Hemen çıkma süresi nedir?

Web sitelerine giriş yapan kullanıcıların tek sayfayı görüntüledikten sonra siteyi terk etmesine hemen çıkma denir. Hemen çıkma olarak nitelendirilen bu yansımaların süresi 0 saniye olarak belirlenmiştir.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.