Haber siteleri ve Kısa içerik yayınlayan siteler için SEO yöntemleri

Haber siteleri ve Kısa içerik yayınlayan siteler için SEO yöntemleri

Google çalışanı John Mueller haber siteleri ve kısa içerik yayınlayan siteler için gelen bir soruya cevap vererek SEO açısından neler yapabileceklerini açıkladı. Kısa içerik hakkında önemli noktalara değinen John Mueller içeriğin kalitesinin uzunluğundan önemli olduğunu düşünüyor.

John Mueller haber sitelerinin uzun makaleler üretmeye çalışmaması gerektiğini söylerken bazen kısa yazıların daha iyi sonuçlar verdiğini belirtiyor. 19 Şubatta yapılan Google arama konsolu SEO yayınlarında bu tür sorulara yanıt veren John Mueller’in açıklık getirdiği en önemli konulardan birisin ise bu konu olduğunu düşünüyorum.

Etiketler sıralama üzerinde etkili mi?

Uzunluk değil kalite önemli

Hem hemen her yazımızda belirttiğimiz gibi önemli olanın içeriğin kalitesi olduğunu John Mueller doğruluyor. Yazınızın kısa olması kalitesiz içerik üretmek ile aynı negatif etkiyi oluşturacağının altını çiziyor. Soruyu soran kişi bazen kısa içeriği olan haberleri dizine eklenmemesi için noindex kullandığını belirtiyor ve John Mueller bunun kendi tercihine bırakarak soruyu soran kişiye cevap olarak açıklama yapıyor. Bu açıklamada dikkat edilmesi gereken en önemli cümle Bazen kısa makaleler tamamen iyidir.

Açıklamanın tamamı şöyle;

“Aramada görünmelerini istemiyorsanız noindex’i kullanabilirsiniz, ancak bir şeyi sırf kısa haber olduğu için noindex’e ihtiyacınız olacağını sanmıyorum.

Bazen kısa makaleler tamamen iyidir. Makalenin uzunluğuna çok fazla odaklanmam, bunun yerine dizine eklenmesini istiyor musunuz yoksa istemiyor musunuz? “

Açıklamadan ne çıkarılmalı

John Mueller’in yaptığı açıklamadan şöyle bir sonuç çıkartmanız gerekiyor; Haber siteleri veya kısa içerikler yayınlayan bir siteniz var ise içeriğin kalitesini önemsemeniz gerekiyor. Uzun yazılar içeriğin kaliteli olduğu anlamına gelmiyor. Verilen içeriğin yeterli bilgiyi sunup sunmadığına odaklanın ve spam yapmaktan kaçının. Spam yaparak uzattığınız yazının kalitesi düşeceği için kısa içerik yayınlamak daha doğru bir seçim olacaktır. Kısa içerikler Google tarafından direkt olarak zayıf içerik olarak algılanmaz. Google botları düşündüğünüzden daha zeki algoritma ile çalışmaktadır. İçeriğinizi spam yapmadan kaliteli hale getirmelisiniz.

Haber sitelerinde yapılan en büyük hatalardan birisi ise ajanslar tarafından gelen haberleri yeni bilgiler eklenmeden yayınlanmasıdır. Haber’de olsa içeriklerin kopya olmadığını ve kalitesinin diğer haber sitelerden farklı olduğunu kanıtlamanız gerekiyor.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.