GTM’le Google Bot Ziyaretleri Google Analytics’e Nasıl Atılır?

GTM’le Google Bot Ziyaretleri Google Analytics’e Nasıl Atılır?

GTM’le Google Bot Ziyaretleri ve kullanıcı hareketlerini Google Analytics üzerinden yakından takip etmek istiyorsanız bu yazı size yardımcı olacaktır. Ancak daha derine inmeden evvel Google Tag Manager’ın ne olduğuna bir bakmamız gerekir. 

Google Tag Manager (GTM), ya da türkçesiyle Google Etiket Yöneticisi, Google’ın birçok ücretsiz aracından sadece biridir. Bu uygulamanın asıl amacı dijital verilerinizi toplayıp tek çatı altında derlemek ve analiz etmesi için kullanıcıya sunmaktır.

Google Tag Manager Bileşenleri Nelerdir?

Bu uygulama Google Ads’in yanı sıra Google Analytics’le de entegre çalışır. Bundan dolayı ikisini birbirine bağlamak oldukça basittir. Fakat bu adımlara geçmeden önce Google Tag Manager’ın bileşenlerine göz atmalıyız. Ayrıca işleyişine de biraz değinmeliyiz.

Container’lar, Etiketler ve Trigger’lar

Etiket yöneticisinde “container”lar başta gelmektedir. Peki nedir container’lar? Container’lar macrolardan ve etiketlerden oluşan ve otomatik güncelleme yapmanızı sağlayan bir olgudur. Bunun yanı sıra etiket yöneticisinde etiketler ve triggerlar, yani tetikleyiciler bulunmaktadır. Bunlar üçüncü taraf sitelerden bilgi alışverişi yapılmasını sağlayan kod ya da “snippet”lardır.

Bunun yanı sıra triggerlar, ya da tetikleyiciler, veri akışının ne zaman, ve ne aralıklara yapılacağını belirleyen unsurlardır. Tetikleyicileri yazılımdan da tanıdığımız değişkenler, operatörler ve değerler gibi unsurlar şekillendirmektedir. Bir etiket bir ya da daha fazla tetikleyiciye sahip olabilir. 

Şunun da altını çizmek gerekir ki etiketler bir tetikleyici olmadığı takdirde çalışamaz. O halde tetikleyicilerin bünyesinde bulunan bu unsurları daha yakından inceleyelim. Kimi değişkenler kullanıcı tanımlıdır. Bir etiketin veri aktarımının sağlanması için bir değer biçilmişse o değere ulaşıldığında etiket kullanıcı verisini yöneticiye sunmak üzere derler.

Değerler ise dönüşümleri gözlemlemek için sıkça kullanılan bir parametredir. Son olarak da operatörler bu iki diğer parametre arasındaki farkı ön plana koymaktadır; bu da etiketin tetiklenme anına işaret eder.

Google Analytics Nedir?

Şimdi gelelim yazımızın ikinci kısmı olan Google Analytics’e. Google Analytics, adından da anlayabileceğimizi gibi sitemizdeki verilerden yola çıkarak analiz yapabilmemizi sağlayan bir mecra, bir araçtır. Bu uygulama ile verilerimizi daha iyi ölçümleyebilir, sitemizi doğru yönde geliştirebiliriz. İşte bu sebepten Google Analytics SEO uzmanlarının vazgeçilmezidir.

Google Analytics’den faydalanabilmeniz için öncelikle bir domain’in üzerindeki sahipliğinizi ispatlamanız gerekir. Bunu yapabilmek için de mülkiyet kısmından edindiğiniz kodu sayfanızdaki head etiketinin içine yerleştirmeniz gerekmektedir. Bu kod sitenizdeki verileri çekip Google Analytics’e yönlendirir. Edindiğiniz bu verilerle sayfanıza daha fazla trafik çekebilir ve aramalarda üst sıralarda yer alabilirsiniz.

GTM ve Google Analytics Entegrasyonu

Sırada yazımızın üçüncü ve son kısmı olan GTM ile Google Bot ziyaretçilerinin Google Analytics’te nasıl izleneceği var. Değindiğimiz gibi Google Tag Manager ve Google Analytics entegre çalıştığından dolayı ikisini birbirine bağlamak oldukça kolaydır. 

Gerekli süre: 10 dakika.

Google Tag Manager üzerinden etiket, ya da bir diğer adıyla JavaScript izleme kodları oluşturmak için gerekli adımlar aşağıda görüldüğü gibidir.

  1. Hesabınıza giriş yapın

  2. Etiket sayfasından yeni bir etiket oluşturun

  3. Panelinize girin

  4. Etiketinizi yapılandırın

Google Etiket Yöneticisinde entegre bir raporlama sistemi bulunmaz. Bundan dolayı elde edilen veri dizinini Google Analytics’e (ya da benzeri bir üçüncü parti raporlama programına) atmalıyız. Bir daha altını çizmemiz gerekirse Google Tag Manager analiz yapmamız için gerekli raporlama özelliğine sahip değildir.

İşte bu sebepten ötürü sizlere çok değerli bir bilgi paylaşacağız. Oluşturacağımız etiket sitemize gelen ziyaretin sadece Google botlar tarafından gerçekleştirilenleri filtreleyecek. Bu şekilde biz de değerli bir veri elde etmiş olacağız. Bu veri ise bir boolean değeri olarak, spesifik olmak gerekirse “True” olarak geri gelecek. Bunun için de adımları aşağıdan takip edebilirsiniz.

Değişkenler Sekmesinden Yeni Bir Değişken Oluşturulması

Değişken Türünün Seçilmesi

Özel JS Kodunun Girilmesi

function LocalizaAgente(){
var agente = navigator.userAgent;
agente = agente.toUpperCase();
if (agente.indexOf('GOOGLEBOT')!=-1) return true;
}

Edindiğiniz bu verileri Google Analytics’e göndermek için yeni bir Özel JavaScript sayfasından aşağıdaki kodu yapıştırın. Daha sonra bu değeri Analytics’e etkinlik yapılandırma panelinden etkinlik olarak gönderin.

function bot () { var userAgentName = window.navigator.userAgent ; return userAgentName; }
Google Tag Manager nedir?

Bu uygulamanın asıl amacı dijital verilerinizi toplayıp tek çatı altında derlemek ve analiz etmesi için kullanıcıya sunmaktır.

Google Analytics nedir?

Google Analytics sitemizdeki verilerden yola çıkarak analiz yapabilmemizi sağlayan bir mecra, bir araçtır.

GTM ile Google Analytics nasıl entegre edilir?

Entegrasyon işlemi için yukarıdaki kodu özel JS olarak girip etkinlik yapılandırma sayfasında girmiş olduğunuz kodu etkinlik olarak göndermelisiniz.

GTM’in bileşenleri nedir?

GTM bileşenleri container’lar, etiketler ve triggerlar’dır.

GTM bileşenlerini ne şekillendirir?

Bu bileşenleri değişkenler, operatörler ve değerler şekillendirir.

Bu yazımızın amacı GTM’le Google Bot Ziyaretleri ve kullanıcı verilerini Analytics’e nasıl atıldığını göstermekti. Ayrıca edindiğiniz bu veri dizinini Google Analytics’e göndermeyi de hedefledik; umarız amacına ulaşmış ve sizi konu hakkında bilgilendirmiştir. Eğer bu yazıyı yararlı bulduysanız Google SEO ile ilgili diğer konular için blogumuza göz atın ve takipte kalın. 

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.