Google’ın geliştirdiği Çin arama motoru Dragonfly kapanıyor

Google’ın geliştirdiği Çin arama motoru Dragonfly kapanıyor

Popüler arama motoru Google, Çin’e özel tasarlamış olduğu “Dragonfly” adındaki arama motoru projesine son vereceğini açıkladı.

Çin, bir çok sektörde uyguladığı sansür politikaları ile sürekli gündeme gelen bir ülke. Bu sansürler ile gelişimi engellenen ülkeler arasında Google’da bulunuyor. dev şirket, Çin genelinde kullanılması için uzun süreler boyunca Dragonfly adında yeni bir arama motoru üzerinde çalışmalar yapıyordu.Google Kamu Politikası Direktörü ve Başkan Yardımcısı olan Karan Bhatia, şirketin Çin piyasaları için tasarlamış olduğu Dragonfly adındaki arama motoru projesini sonlandıracağını söyledi.

Wikipedia’nın Google Dragonfly hakkında bilgilendirmesi için buraya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Dragonfly kapanıyor!

ABD Senatosu Yargı Komitesinde verilen ifadelerde Karan Bhatia, bununla birlikte Google’ın bilerek kendi ülkesinde konuşma hakkını sansürleme yapıldığı iddialarını da onaylamadı. Geçtiğimiz yıl medyada bulunan haberlerde, Google insan hakları ve demokrasiye yönelik terimleri ve internet sitelerini kara listeye alan “Project Dragonfly” adındaki projeyi oluşturmayı değerlendirdiği öne sürülmüş ve proje Google çalışanları tarafından oldukça fazla eleştirilmişti.

Çin’deki Tek Yabancı Arama Motoru Bing’e Erişim Engeli Geldi

Bu konu hakkında ABD başkanı Donald Trump ise Çin istihbarat servisinin Google’a sızmış olacağı konusunda iddiasını “incelenecek” bildirimini yapmıştı. Bu şekilde ilerleneceği düşünülürken Google ile ABD arasında olan gerilim, hız kesmeden devam edilecek. Google tarafından üretilen arama motoru kullanıcıların telefon numaraları ile birlikte çalışması beklenirken iptal edilmesi Google severler için üzücü bir haber oldu. Gelen diğer kaynaklara göre de arama motoru özellikle Android işletim sistemi ile çalışacak. Uzun çalışmalar sonucu ortaya çıkması beklenen Dragonfly kapanıyor.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.