Google’dan Görseller Nasıl Kaldırılır?

Google’dan Görseller Nasıl Kaldırılır?

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte kişilik haklarını ihlal eden durumlarda önemli bir artış yaşandı. Özellikle kişilerin isteği dışında paylaşılan görseller, rahatsızlık verici sonuçların oluşmasına neden olmuş durumda. Google Görseller, istenmeyen fotoğrafların yer aldığı platformlardan biri olarak bu konuda ön plana çıkmakta. Her ne kadar bilgiye erişim konusunda avantajlı bir platform olsa da Google’ın dezavantajlarından bahsetmemek doğru olmaz. Çünkü haberiniz olmadan fotoğraflarınızın yayınlanmış olabileceği kaçınılmaz bir gerçektir. Peki, böyle bir durumda ne yapılmalıdır?

Bu yazımızda, Google Görseller’de yayınlanmasını istemediğiniz fotoğraflarınızla ilgili detayları paylaşacağız. “Google’dan görseller nasıl kaldırılır?” sorusunun cevabını ayrıntılarıyla birlikte içeriğimizde bulabilirsiniz. İşte detaylar…

Google Görseller Sayfasından Fotoğraflar Kaldırılabilir Mi?

Google Görseller’de yer alan içeriklerin büyük bir çoğunluğu bizzat Google tarafından yayınlanmamıştır. Her biri farklı bir web sitesi kaynağından gelmektedir. Bu nedenle, görseller üzerinde “resmi kaldır” gibi seçenekler yer almamaktadır. Kendilerini rahatsız edecek fotoğrafları Google Görseller’de yer alan kişiler, fotoğraflarını kaldırıp kaldıramayacaklarından emin olamamaktadır.

Kısaca açıklamak gerekirse, görseller hassas içerik kategorisinde (mali bilgiler, kimlik bilgileri, pornografi, tıbbi kayıtlar, yasal nedenler, 18 yaşından küçük çocukların yer aldığı fotoğraflar) ise Google, içerikleri kaldırmaktadır. Fakat bu kategorilerin dışında yer alan görselleri kaldırmak için kaynak siteye yönlenmeniz gerekir. Her ne kadar zaman alacak bir işlem olsa da fotoğrafların silinebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat bu işlemin uzun sürmesinin yanında her zaman kesin sonuç vermediğini de göz önünde bulundurmalısınız.

 

Google’dan Görsel Kaldırma Adımları

Google Görseller üzerinde istemediğiniz bir içeriğin yayınlandığını fark ettiniz ve kaldırmak amacıyla harekete geçtiniz. Bu kararınızla birlikte net bir zaman aralığı verilemeyen bir sürecin içerisine dahil olursunuz.

Kendinizle İlgili Araştırmalar Yapın

Her insan, hiç fark etmediği bir anda kişilik haklarını ihlal eden durumlarla karşılaşabilir. Fakat bu yalnızca kişinin ismini kapsayan bir açıklama değildir. Google’dan kaldırmak istediğiniz görseller kendi fotoğraflarınız olabileceği gibi firmanız veya markanızla ilgili de olabilir. Bu nedenle, belirli aralıklarla kendinizin veya markanızın adıyla Google üzerinden arama yapmalısınız. Örneğin;

 • Google arama motoruna adınız ve soyadınızı yazarak arama sonuçlarını listeleyin. Tek tek bütün kategorilere göz atın ve hakkınızda yayına alınmış içerikler var mı diye kontrollerinizi gerçekleştirin.
 • Eğer sizinle ilgili kişisel bilgileri içeren bir görsel varsa, hangi sayfada listelendiğini belirleyin ve içeriğin yayınlandığı platforma ulaşın.
 • Görsel, sizin yayınladığınız bir içerik de olabilir hiç ilginiz olmayan bir kaynaktan da gelmiş olabilir. Bu nedenle, sayfa üzerinde yer alan her bilgiyi güvenli bir yere kaydedin.

Görselin Yer Aldığı Sitenin Sahibiyle İletişime Geçin

Google’da yer almasından rahatsız olduğunuz bir görselin kaynağına ulaştınız. Bu durumda ne yapmalısınız? Google, görselin kaldırılması için sitenin sahibiyle iletişime geçmeniz gerektiğiyle ilgili bazı yönlendirmeler yapmaktadır. Sorununuza çözüm bulmak için ilk olarak, görseli paylaşan kişiyle iletişime geçmelisiniz. Sitenin sahibini bulmanızda sizlere yardımcı olacak bazı ipuçlarını paylaşalım;

 • Web sitesinin “İletişim” bölümünde yer alan numaraları veya e-posta adreslerini kullanabilirsiniz.
 • Whois araması yaparak site sahibinin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bunun için Google’a whois yazarak domain adresiyle birlikte aratmalısınız.
 • Site sahibiyle ilgili bilgilere ulaşamıyor veya iletişime geçemiyorsanız, sitenin barındırma hizmetini aldığı şirketle irtibata geçebilirsiniz.

Google’dan Silinen Görselleri Kaldırmasını Talep Edin

Belirli bir süre sonunda site sahibiyle iletişime geçerek rahatsız olduğunuz durumları açıkladınız. Kişi, görseli kaldırmayı kabul eder ve içeriği yayından kaldırırsa kısa bir süre içinde sorununuz çözülecektir. Google, görselin siteden kaldırılmasıyla birlikte güncelleme sürecini takiben Google Görseller’den silmektedir. Fakat dilerseniz silinmiş görseli kaldırmak için Google’a bazı taleplerde bulunabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmelisiniz;

 1. Google’dan arama yaparak görseli bulun.
 2. Görselin üzerine gelerek sağ tıklayın ve “Bağlantı Adresini Kopyala” seçeneğine tıklayın.
 3. Google’ın, eski içerikleri Google’dan kaldırma uygulamasına giriş yaparak “Yeni Talep → Görsel” adımını takip edin.
 4. Kopyaladığınız bağlantı adresini karşınıza çıkan sayfadaki ilgili alana yapıştırın.
 5. “Gönder” butonuna tıklayarak işleminizi sonlandırın.

Talep oluşturduğunuz sayfa üzerinden daha önceden gönderdiğiniz isteklerinizi de görüntüleyebilirsiniz. Sürecin nasıl ilerlediğiyle ilgili bilgileri bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Google’dan Hassas İçerikleri Kaldırması Talep Edilebilir Mi?

Google’dan görsel kaldırma işleminin en büyük sıkıntısı, görselin hassas bir içeriğinin olması ve yayınlayan kişilerin kaldırmak istememesidir. Genellikle bu durum, kişilerin bilgisi dahilinde olmadan haklarında paylaşım yapılmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Google, hassas içeriklerin kaldırılması için bazı yöntemler sunmaktadır.

Dileyen herkes Google arama sonuçlarından kendileriyle ilgili içeriklerin kaldırılmasını talep edebilir. Bunun için bir form doldurulması gerekmektedir. Formda sizden; ne yapmak istediğiniz, hangi içeriği kaldıracağınız ve site sahibiyle görüşüp görüşmediğiniz bilgisi istenmektedir. Son olarak ise hassas görselin ne içerdiğini belirtmelisiniz. Seçenekler arasında şunlar yer almaktadır;

 • Kimlik Numaraları veya Gizli Belgeler
 • Çıplaklık veya Müstehcen İçerik
 • 18 Yaşından Küçük Kişilerin Fotoğrafları
 • Kötü Amaçla ve Taciz Edici Şekilde Paylaşılmış İletişim Bilgileri
 • Kimlik Numarası
 • Islak İmza Resmi
 • Banka veya Kredi Kartı Numarası
 • Gizli Tıbbi Dokümanlar
 • Listedekilere Benzer Rahatsız Edici Diğer İçerikler

Google, hassas içeriklerin kaldırılması konusunda form doldurulmasının ardından gerekli önlemleri almaktadır. Fakat belirtmeliyiz ki bu işlem her zaman kesin bir sonuç vermez. İlk olarak detaylı bir inceleme yapar ve sunduğunuz sebeplerin doğru olduğu ortaya çıkarsa içeriğiniz kaldırır. Ancak yine belirtmeliyiz ki görsel, forma olumlu yanıt gelmesiyle birlikte yalnızca Google Görseller için yayından kaldırılır. Web sitesi sahibi silmediği sürece internet üzerinde kalmaya devam eder.

Kendi Yüklediğiniz Görselleri Google’dan Nasıl Kaldırırsınız?

Bazı insanlar, farkında olmadan internet üzerinden kişisel bilgilerini veya rahatsız oldukları görsellerini paylaşabilirler. Bu, sosyal medya hesabının paylaştığı bir içerik de olabilir kişisel bir web sitesinin de. Böyle durumlar için Google alternatif çözüm yolları sunmaktadır.

Diyelim ki sosyal medya hesabınıza yüklediğiniz eski bir görsel Google arama sonuçlarında gösteriliyor. Görseli kaldırmak için hesabınıza giriş yaparak kolaylıkla işleminizi tamamlayabilirsiniz. Fakat hesabınıza erişiminiz yoksa görselin gösterimde olduğu platform üzerinden yardım merkezine ulaşıp şikayetinizi gönderebilirsiniz. Bir diğer önemli sorun ise kendi sitenizden ilgili içeriğin kaldırılmasıdır. Bu durumda çözüm, sitenizdeki URL’leri geçici olarak engelleyerek arama motorunda görüntülenmelerinin önüne geçmek olmalıdır.  

Sıkça Sorulan Sorular

Google’da istenmeyen bir fotoğrafınızın olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Google Görseller içerisinde yer almasını istemediğiniz bir fotoğraf olup olmadığını anlamak, oldukça kolaydır. Bunun için belirli aralıklarla adınız ve soyadınızla arama yaparak yayınlanmış olan içeriklere göz atabilirsiniz.

Google’dan görseller nasıl kaldırılır?

Google’dan kaldırmak istediğiniz bir görsel olduğunda takip etmeniz gereken birkaç adım bulunmaktadır. İlk olarak fotoğrafın yayınlandığı web sitesinin sahibine ulaşmanız gerekir. Eğer hassas içeriklerinizin yayınlandığı bir durumla karşı karşıyaysanız veya sitenin sahibiyle anlaşamadıysanız, Google’dan görseli kaldırması için bir talepte bulunabilirsiniz. Bunun için bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

Google’dan silinen görseller internet üzerinden tamamen kaldırılır mı?

Google’dan silinen görsellerin internette kalıp kalmayacağı konusunda iki farklı durum ortaya çıkmaktadır. Eğer web sitesi sahibiyle iletişime geçilerek görsel kaldırılmış ve Google da silme işlemini tamamlamışsa, internet üzerinde yer almaz. Fakat form doldurularak kaldırılan hassas içerikler, yalnızca Google Görseller için silinmiş olur ve web sitesinden kaldırılmadığı sürece internette yer almaya devam eder.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.