Google’da Resim Arama, Kaydetme ve İndirme

Google’da Resim Arama, Kaydetme ve İndirme

Dünyaca ünlü arama motoru Google’da normal bir web sitesi araması yaptığınız gibi Google Görseller aracılığıyla da görsel araması yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, bir tatil planı yapmak istiyorsunuz ancak nereye gideceğinize kara veremediniz diyelim. Ziyaret etmek istediğiniz yerlerin onlarca hatta yüzlerce fotoğrafına Google Görseller aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Google’da resim arama için Google Görseller’i kullanmanız gerekmektedir. Bu adrese girdiğinizde istediğiniz kelimeyi aratabilirsiniz. Arama sonuçlarının tümü görseller olacaktır.

Google’da Resim Kaydetme ve İndirme

Google’da bir resmi kaydetmek için ilk önce images.google.com adresine girerek bir resim araması yapmanız gerekir. Ardından kaydetmek istediğiniz resmin üzerinde sağ tıklayın ve “Resmi farklı kaydet” seçeneğine basın. Tıkladıktan sonra bilgisayarınızda bir sayfa açılacaktır o sayfada resmi kaydetmek istediğiniz yeri belirleyin ve kaydedin. İndirme ve kaydetme işlemi tamamladınız. İndirdiğiniz resmin kopyasını artık bilgisayarınızda bulabilirsiniz. Ancak bu resimleri başka bir yerde kullanmak amacıyla indirdiyseniz, resimlerin telif hakkının başkasına ait olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Google Görsellerde Resimden Arama Yapma

Google’ın 2001 yılında kullanıcılarının hizmetine sunduğu Google Görseller, her çeşit ve her boyutta görsel aramalarının yapıldığı bir arama motorudur. Google’da resim arama işlemi yalnızca kelimelerle yapılmaz. Google Görseller ile bir görselin URL’sini kullanarak veya bilgisayar ve telefonunuzdaki görselle de başka bir görseli arayabilirsiniz. Fakat URL ile yalnızca bilgisayardan görsel araması yapabilirsiniz. URL ile görsel arama özelliği telefonlarda bulunmamaktadır.

Bilgisayardan Görsel Araması Yapma

URL ile ve bilgisayarınızda bulunan görsellerle farklı görsel araması yapmak gayet pratiktir. Bu yöntemlerle görselleri aşağıda belirtildiği gibi arayabilirsiniz. Bilgisayarınızdan URL ile görsel araması yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Bilgisayarınızda Google arama motorunu açın.
 • Ardından images.google.com adresine gidin ve arama çubuğundaki fotoğraf makinesi simgesine tıklayın.
 • Aramak istediğiniz görselin URL’sini buraya yapıştırın. 
 • Arama butonuna basın ve sonuçlar karşınıza çıkacaktır.

Bilgisayarınızda bulunan bir görselle farklı bir görsel araması yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • images.google.com adresine gidin ve oradaki arama çubuğunda yer alan fotoğraf makinesi logosuna tıklayın.
 • İlk önce Görsel yükle kısmına ardından ise Dosya Seç butonuna tıklayın.
 • Aramak istediğiniz görseli bilgisayarınızdan seçin.
 • Arama butonuna basın ve tüm arama sonuçları karşınıza çıkacaktır.

Telefonunuzdaki görselleri kullanarak Google Görseller üzerinden farklı görsel araması yapabilirsiniz. Bu yöntemle görselleri aşağıda belirtildiği gibi arayabilirsiniz. Telefonunuzdaki görseller ile farklı bir görsel araması yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • İlk önce Google mobil uygulamasını telefonunuza indirin.
 • İndirdikten sonra uygulamayı açın.
 • Ardından arama çubuğunda bulunan Google Lens simgesine dokunun.
 • Telefonunuzdaki fotoğraflarınızı galerinizi açın ve aramak istediğiniz görseli seçin.
 • Arama butonuna dokunduktan sonra arama sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Farklı alternatiflerle Google üzerinden ilgi alanınıza yönelik görselleri kolayca aratıp, kaydedebilirsiniz. Bu sayede Google Görseller hizmetini daha efektif bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz


Chromium Nedir?

Herkes günlük hayatında ihtiyaçları dahilinde, sık sık web tarayıcısı kullanmaktadır. Bu noktada kimileri Google Chrome kullanırken, kimileri ise Yand…


Ad Exchange Nedir?

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, pazarlama sektörünü de yakından etkiledi. Değişen ve dijital ortama kayan pazarlama her yeni güne farklı b…

Bloğumuzu beğendiyseniz Popüler Resim Boyutu Küçültme Siteleri Nelerdir? isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.