Google’da arama sonuçlarınız otomatik farklı bir dile çevrilebilecek

Google’da arama sonuçlarınız otomatik farklı bir dile çevrilebilecek

Google geçtiğimiz günlerde internet siteleri ve arama sonuçlarını ilgilendiren çeviriyle ilgili iki yeni belge yayınladı. İlkine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirken içeriğinde arama sonuçlarında bu özellikten nasıl faydalanacağınız bilgisini içeriyor.

Google Çevrilmiş Sonuçlar Belgesi

Bir diğer yayınlanan belgeye göre çeviri yapılan sayfada reklamlarınızın nasıl sonuçlandığını denetlemeniz hakında yardımcı bir belge içeriyor.

Reklamlarınız Google Çevirilmiş Sonuçlarda Nasıl Çalışıyor

Google so birkaç aydır bunu bazı kullanıcılara ince ince gösterdi, bu görüntülerde Google’ın arama sonuçlarını otomatik olarak çeviren ekran gösteriliyordu. Bir eklentinin mi bunu sağladığı merak edilirken Google’ın paylaştığı son belgelerle yanıldığımız ortaya çıktı. Google’ın İngilizce arama sonuçlarını alıp farklı bir dile çevirmesi bir çok dil için desteklenmeye başladı fakat aralarında ne yazıkki Türkçe bulunmuyor. İşte o diller;

Endonezyaca, Hintçe, Kannada, Malayalam, Tamil, Telugu. Google Arama’yı destekleyen tüm tarayıcılara sahip mobil cihazlarda kullanılabilir.

Google otomatik çeviri özelliği nasıl kullanılır?

Arama yapan kişiler çevrilmiş bağlantıya tıkladığında Google aşağıdaki gibi uyarıda bulunuyor;

“Sayfayla diğer tüm kullanıcı etkileşimi, izlenen tüm bağlantıları otomatik olarak çevirecek olan Google Çeviri aracılığıyladır” Eğer bu özelliği kullanmak istemiyor, sadece kendi internet sitenizdeki dilleri göstermek istiyorsanız bunu aşağıdaki rehberden uygulayabilirsiniz.

Google PageSpeed Insights’ın yeni sürümü geliyor

Google çevrilmiş sonuçlar nasıl engellenir?

Bu özelliği kullanmak için ekstra bir kod veya aksiyon almanıza gerek yoktur çünkü Google bu özelliği belirlenen dillerdeki tüm kullanıcılara sağlıyor fakat Çevrilmiş sonuçlar özelliğini kullanmak istemiyorsanız aşağıdaki kodları header’da meta kodu olarak yerleştirmeniz yeterli olacaktır.


Google’ın çevrilmiş sonuçlar belgesinden detaylı kod bilgisi alabilirsiniz.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.