Google tarafından içeriğiniz arama sonuçlarından neden kaldırılır?

Google tarafından içeriğiniz arama sonuçlarından neden kaldırılır?

Google, içeriği arama motorlarından kaldırılıp kaldırılmaması için iki süzgeçten geçirir. Bunlardan biri yasaya uygun olmayan içerikler diğeri ise kullanıcıları korumak için içeriği kaldırmadır. Google’ın arama sonuçları sorumlusu Danny Sullivan, içeriğin arama motoru sayfalarından (SERP) neden kaldırıldığını şu şekilde açıklıyor. Danny Sullivan, Google’ın bilgilere açık erişim sağlamayı hedeflediğini söylüyor. Bu durumda kullanıcıları korumak ve yasalara uygun olmayan içeriklerin kaldırıldığını anlayabiliriz. Google’dan içeriğinizin arama sonucu sayfasından (SERP) kaldırılması, Google’ın hafife aldığı bir işlem değildir.

Yasal olmayan içerikler

Google, yasalara uygun olmayan içerikleri gerekli olduğunda arama motoru sonuç sayfalarından kaldıracaktır. Gizlilik ve iftira ile ilgili yasalarla ilgili olan yasalar ve Google’ın yasal yükümlülükleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Sullivan, arama sonuçlarından sayfaları kaldırmak için yasal gereklilikleri yerine getirme konusunda şirketin kendisi yüksek bir standartta tuttuğunu söylüyor. Çoğu bu gibi durumda Google yasalara uygun olmayan içerikleri kendi başına değil de bildirilen içeriklere reaksiyon alır. Tüm kullanıcılar Google’ın Destek sayfasında bulunan bu formu doldurarak yasal olmadığını veya kuralları ihlal ettiğini düşündüğünüz içeriklerin kaldırılması için başvuruda bulunabilir. Google, gönderilen formdaki bilgileri inceleyerek içeriğin kaldırılması için yasal gereksinimleri karşılayıp karşılamadığına karar verecektir. Google ve servisleri çoğu zaman uygun olmayan içerikleri kaldırırken web site sahiplerini Google’ın servisi olan Google Search Console aracılığıyla kaldırma talepleri hakkında bilgi verir.

Google algoritmasında büyük değişiklik başlıyor

Kullanıcıları korumak için kaldırılan içerikler

Google, arama motoru sonuç sayfasında yayınlanan oldukça detaylı olarak kişisel bilgilere yer veren içerikleri yasal olarak zorunluluğu olmasa bile kaldırabilir. Bu tür içerikler arasında mali ve tıbbi bilgiler, devlet tarafından geçerliliği olan kimlik, pasaport, ehliyet ve izin almadan yayınlanan ifşa fotoğraflar yer alır. Kişisel bilgilerin yanlış ellere geçmesini bu şekilde engelleyen Google, bu tür içerikler içinde form üzerinden içeriğin arama motoru sayfalarından kaldırılması için talep etme olanağı sunar. İçeriği kaldırma kararı, neden olabileceği zararın arama yapan kullanıcıların yararından daha değerli olup olmadığı üzerinden giderek değerlendirir.

Bu durumlarda, insanlar potansiyel olarak yararlı bilgiler bulmak veya politikalarını ve uygulamalarını anlamak için bu sitelere erişmek isterken, sayfaların kendileri çok az değer veya kamu yararı sağlar ve korumaya yardımcı olmayı amaçladığımız itibara ve hatta fiziksel zarara yol açabilir.”

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.