Google Site Kit Nedir? Nasıl Kurulur?

Google Site Kit Nedir? Nasıl Kurulur?

Google, 2018 yılında WordPress yazılımı için Google Site Kit kullanıcılara duyuruldu. Bugün ise Google Kit, 1 milyona yakın sitede aktif bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Eğer siz de taze bir WordPress kullanıcısı iseniz, “Google Kit nedir? Nasıl kurulur?” konularına aşina olmayı tercih etmelisiniz.

Google Site Kit Nedir?

Google Kit’in kısaca, WordPress siteler için SEO ve analiz eklentisi olduğunu söylemek mümkün. Buna ek olarak, sitenizde Google’ın Search Console, Analytics, PageSpeed ​​Insights gibi diğer hizmetlerin yapılandırmasını sağlar. Aynı zamanda Google Adsense ve Google Etiket Yöneticisi (Google Tag Manager) gibi birçok hizmete bağlamanıza ve izlemenize fırsat tanır. Google Tag Manager hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, Google Tag Manager Nedir? adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Google Site Kit’i kullanmanın avantajı tüm bu işlemleri WordPress sitenizden kolaylıkla yapabilmenizdir.

Google Site Kit Kurulumu

Popüler özelliklere sahip olan Google Site Kit’i denemeniz ve kurulumunu yapmanız için gerçekleştirmeniz gereken adımlara aşağıda ayrıntılı bir şekilde değindik.

1. WordPress Eklentiler Kısmına Giriş

WordPress kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra eklentiler kısmından “Yeni Ekle” kısmına gidin ve arama kutusuna “Google Site Kit ” yazın. Ardından eklenti kurulumundan sonra “Etkinleştir”e tıklayın.

2. Kurulumu Başlatma

Eklenti etkinleştirme işleminden sonra kurulum sürecini başlatmak için “Kurulumu Başlat” işlemi ile devam edin.

3. Google Hesabı Açılması

Kurulumu başlattıktan sonra karşınıza yapılandırma sayfası çıkacak. Ardından “Google Oturum Aç” bölümüne geçin.

4. Mülkleri Onaylama

Google hesabınız ile oturum açtığınız kendi site mülklerinizi görebilirsiniz. Ardından mülkü onaylayıp işlemlere devam edin. Daha sonra eklentiler kısmından Google Site Kit’i etkinleştirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

5. Google Hizmetlerine Erişimlere Onay

Site Kit sizden hizmetlerinize erişmek için çeşitli izinler ister. Bu izinlere onay vermek için “İzin Ver”e tıklayın.

Yaptığınız bu işlemler sitenizin alan adının Search Console’da yapılandırılmasını sağlar. WordPress kontrol panelinize geri dönmek için Kontrol Panelime giriş yaptığınızda site analizlerini kolayca görebilirsiniz.

Google Site Kit’ine Google Analytics Ekleme

  • WordPres Admin panelinde giriş yaptıktan sonra Site Kit panosuna giriş yapın.
  • Ardından hizmetler içerisinde yer alan Google Analytics’i  tıklayın ve Google hesabınız ile oturum açın.
  • Google Site Kiti kurulum sırasında sizlerden çeşitli izinler ister.
  • İzinleri onayladıktan sonra Google Analytics’i Yapılandır’ı tıklayın.

Bu işlemlerden sonra Google Analytics Google Site Kit’e bağlanmıştır. Sitenizin Google Analytics verileri için Kiti → Analytics’e gidebilirsiniz.

Site Kit’ine PageSpeed ​​Insights Ekleme

İlk olarak yapılması gereken Google Site Kit panosuna giriş yapmaktır.  Daha sonrasında PageSpeed ​​Insights’ı etkinleştir adımları ile kurulum tamamlanmış olacaktır. Bu işlemlerin ardından WordPress sitenizin ​​performans verilerini doğrudan Google Site Kit’in panosundan görüntüleyebilirsiniz.

Google Site Kit Web Siteleri için Kullanılmaya Değer mi?

Web sitenizin için kurguladığınız gelişim stratejilerinin meyvelerini verip vermediğini en kolay yoldan görebilirsiniz. Nitekim Google’ın diğer hizmetleri ile sağladığı entegrasyon, webmasterlar adına büyük oranda zaman tasarrufu sağlamaktadır. Ancak Site Kit’e tek bir Google hizmeti entegre etme planınız varsa, geleneksel yöntemlerinizden farklı bir verim oranı beklememelisiniz.

Tahmin edileceği üzere her uygulamada olduğu gibi Site Kit’te de bir dezavantaj söz konusu. Bu da entegrasyonu sağlanan hizmetler adına kullanıcıya yapılandırma opsiyonları sunmamasıdır. Bu durumda bağlanan her hizmetin kullanıcı tarafından ayrı ayrı özelleştirilmesi anlamına gelmektedir. Yani Google Site Kit’i kullanmaya karar verdiyseniz ilk etapta bu ayarlamaları yapmanız gerekmektedir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Her yönüyle değerlendirildiğinde kullanılmaya değer bir eklentidir. Ancak site yönetim stratejilerinize binaen en uygun kararı yine siz verebilirsiniz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.