Google sıfırıncı sıra güncellemesi

Google sıfırıncı sıra güncellemesi

Google, sıfırınca sıra içerikleri (featured snippets) için bir güncelleme duyurdu. Öne çıkan bazı snippet sonuçları için Google, kullanıcıları web sayfasındaki alakalı metne yönlendirecek. Google, Twitter hesabı SearchLiaison üzerinden Google’ın sıfırıncı sıra içerikleriyle ilgili güncelleme gerçekleştirdiğini yani Google sıfırıncı sıra güncellemesi olduğunu açıkladı. Öne çıkan birçok snippet’i tıklamak kullanıcıyı doğrudan arama sorgusuyla alakalı metne götürecek.

Bu değişiklik, bu tür içeriklerin tamamı için gerçekleşmiyor. Yalnızca Google’ın kullanıcıları doğrudan içeriğe yönlendirebilme konusunda yüksek güven duyduğu durumlarda oluyor.

Ayrıca, Google’ın kullanıcıları doğrudan içeriğe göndermesi için özel bir biçimlendirme, veya ekleme yapmanın gerekli olmadığı ifade edildi.

Featured Snippet Nedir?

Google sıfırıncı sıra güncellemesi neler getirecek?

Açıklanmayan şey ise, Google’ın metni vurgulamasıydı. Yeni özelliğe sahip bir snippet’in tıklanması, ilgili metnin vurgulandığı bir sayfaya yönlendirir.

Aşağıdaki örnekte, sıfırıncı sıradaki ilişkili içeriğin öne çıkarıldığını görebilirsiniz:

İlginç olan, Google’ın URL’yi değiştirmesi ve URL’ye fazladan parametreler eklemesidir:

Vurgulama efektini kendi web sayfanızda yeniden oluşturabilirsiniz. Bunu yapmanın yolu, yukarıdaki URL parametresini kendi web sayfanıza eklemek, ardından eşittir işaretinden (=) sonra bu web sayfasından kelimeler eklemektir. Bu kelimeler vurgulanan metne dönüşecektir. Bunu yapmak gerçekten mümkün ise, bir yayıncı Google yönlendirmelerini daha doğru bir şekilde izleyebilir.

Bu özellik daha önce AMP sayfalara özeldi. AMP, içeriği mobil kullanıcılara hızlı bir şekilde indirilecek şekilde görüntüleyen bir HTML çerçevesidir.

Artık kullanıcıları doğrudan alakalı içeriğe yönlendiren bu özellik HTML sayfaları için de kullanılabilir.

Bu değişikliğin, hem kullanıcılar hem de yayıncılar için faydalı ve verimli olacağını umuyoruz.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.