Seo artık günümüzde bir sanat haline geldi ve iyi bir sanatkar olarak sitenizi üst sıralara çıkarmak için bazı etkenlere özellikle dikkat etmelisiniz. Bunu sitenize reklam vererek de elde edebilirsiniz ancak reklamsız google’de ilk 10’a girmek oldukça önemli. Bildiğiniz gibi binlerce site içerisinde sadece 10  site ilk sayfaya girebiliyor haliyle rekabet ortamı oldukça kızgın diyebiliriz.

Domain Seçimi

Web sitenizi üst sıralara çıkarmak için ilk etkenlerden birisi domain seçimidir. Siteniz ile alakalı ve ana kelimenizin de içinde geçtiği bir domain edinin.Buna ek olarak marka ya da firma isminizi içeren ikinci bir alan adı almak site içinde yönlendirme yapmaktan daha etkilidir.

Bundan sonra artık site içi ve site dışı seo kriterlerini bir bir gerçekleştirmeye bakın. Ek olarak sitenizdeki her sayfa için ayrı ayrı seo çalışması yapmalısınız. Bildiğiniz gibi içerikleri zengin gösteren şey görsellerdir.Görselleri içeriklerinizde yeterli düzeyde , makalenizi canlandıracak oranda bulundurun. Seo uyumlu makale yazmak konusunda bilgi edinmek için bu yazımı okuyabilirsiniz.

Google Seo İle İlk Sıralarda Çıkmak

Yazımda belirttiğim kurallara göre içeriklerinizi hazırlamalısınız. Kullanıcı sitenizde istediği bilgiyi almalı ve onun dikkatini çekecek , ona asıl istediğini verecek içerikler barındırmalısınız.Bunlara en güzel örnek H etiketleridir. Sitenizin görünümünde eksiye düşmemeniz için h etiketlerine özellikle dikkat etmelisiniz. İçeriklerinizin özgün olması gerektiğine ise deyinmekte fayda var.Google için önemli noktalardan bir tanesi de özgün içeriktir. Sadece kopya yazı ile içerik çıkarmak biraz hayal gibi öyle değil mi ? Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizde kalma süresine etkisini de unutmayın. Kullanıcı aradığı bilgiyi sizde bulup , faydalı gördükten sonra , tasarım hoşuna gittikten sonra sitenizde kalacaktır ve bu da size seo açısından , google açısından artı sağlayacaktır.

Ayrıca backlink hizmeti de alarak sitenizi üst sıralara çıkarmak daha kolay hale gelecektir. Bu süreç elbette belirli bir sürece bağlı olarak devam eder ve zamanla ilk sıralara doğru adım atmaya başlarsınız.

Webmaster Araçlarını Kullanın

Google’nin biz webmasterler için sunduğu webmaster tools hizmetini kullanmayı ihmal etmeyin.Sitenizin hangi konularda eksiği olduğunu , iyileştirme yapılması gereken konuları çözümleyip gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Emin olun ki ne kadar bazı şeyleri yeterli düzeyde yaptığınızı düşünseniz de bu araçlar sayesinde birçok eksiğinizi gidereceksiniz.Google’a site yönlendirmesini bildirmek bile web master tools’dan yapılmakta bildiğiniz gibi.

Google Anlaytics ile sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısını takip edebilir ve en çok hangi sayfalarda gezildiğini ve günlük ,anlık hit sayınızı öğrenebilirsiniz.Ayrıca UX ile de kullanıcı deneyimlerini ölçebilir , kullanıcıların en çok hangi sayfanızda dolaştığını , ilgisini çeken noktaları tespit ederek ayrı bir çalışma yapabilirsiniz. Bu araçları kullanıp gerekli iyileştirmeleri yaptıktan sonra artık sitede kalma süresi de artmış olacak ve patır patır ilk sayfaya doğru ilerleyeceksiniz.