Google Search Console’da site haritası nasıl eklenir?

Google Search Console’da site haritası nasıl eklenir?

İnternet sitenizi arama motorları arasında en popüleri olan Google’da indeks aldırmak için Google Search Console’da site haritası nasıl eklenir?

Öncelikle site haritası çeşidi internet sitelerine veya tercihe göre değişebiliyor. Tüm site haritaları için geçerli olan bir kural var. Tek bir site haritası boyutu en fazla 50 MB olabilir yani bir site haritası içerisinde sıkıştırılmış bir şekilde sadece 50 MB bilgi ve 50.000 adet URL barındırabilir. Bir çok şekilde oluşturacağınız site haritalarını Google’a site haritası veya site haritası dizin dosyası olarak gönderebilirsiniz.

Google’a site haritasını tanımlama

Bir çok site haritanız bulunabilir. Bu site haritalarını da Google’ın kullanması için bir çok yöntem bulunuyor. Öncelikle robots.txt dosyanızda site haritanızı belirtmek, arama motorları ve Google’ın site haritanızı bulmasında kolaylık sağlar.

Robots.txt’de site haritasını belirtme kodu:

Sitemap: https://example.com/sitemap_location.xml

Google Search Console’da site haritası nasıl eklenir?

Öncelikle internet sitenizi Google Search Console’a ekleyerek ana sayfaya ulaşın. Ana sayfada eklemiş olduğunuz ve site haritası eklemek istediğiniz mülkünüzün yanına gelin ve Mülkü Yönet butonuna dokunun.

Mülkü Yönet sayfasına ulaştığınızda sol menüde bulunan Site Haritaları sayfasına girin ve ulaştığınız sayfada karşınıza çıkan Yeni bir site haritası ekleyin menüsü üzerinden internet sitenizde bulunan site haritanızın bağlantısını yapıştırın.

Google Search Console Site Haritası Ekleme

Yeni bir site haritası ekleyin başlığı altında internet sitenizin site haritasının uzantısını ekleyerek (https://moondiggy.com/sitemap.xml) işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Gönder butonuna tıkladığınızda internet sitenizin site haritası onay için Google’a gönderilir ve karşınıza “Google belirli aralıklarla işleyecek ve değişiklik olup olmadığına bakacak. İleride herhangi bir sorunla karşılaşılırsa size bilgi verilecektir.” yazan bir metin gelecek ve internet sitenizin site haritası Google search console üzerinden Google’a eklenmiş olacak.

İnternet sitenizde bulunan site haritalarını eklediğiniz takdirde bir daha (daha sonrasında farklı site haritaları eklemezseniz) site haritası eklemek veya düzenlemek için uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. İnternet sitenizde bulunan site haritası dizin ve site haritalarını eklemeniz yeterli olacaktır.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.