Google Search Console’a video arama sonuçları raporu eklendi

Google Search Console’a video arama sonuçları raporu eklendi

Yeni Google Search Console geçişi üzerinden uzun zaman geçti ve henüz eski arayüzdeki özelliklerin hepsi gelmemişken yepyeni raporlar eklenmeye başladı. Yeni gelen rapor özelliklerini sizlerle paylaşıyoruz ve yine bir yenilikle Google Search Console video arama sonuçları raporu gelişmesi ile karşınızdayız.

Google Search Console aynı gün verilerini raporlamaya başlıyor

Search Console video arama sonuçları raporu

Google Search Console’da site sahiplerinin video arama sonuçları hakkında daha fazla veri analiz etmesini sağlayan yeni bir rapor ekliyor. Raporlar, SEO uzmanların ve site sahiplerinin arama sonuçlarında yer alan bir video içeriğinin performansı hakkında daha fazla bilgi edinmesinin yanı sıra video işaretlemesini iyileştirmenin yollarını tanımlamak için tasarlanmıştır.

Arama yapanların Google’da videolarla karşılaşmasının üç ana yolu vardır:

  • Ana arama sonuçları sayfası
  • Arama sonuçlarında ‘Videolar’ sekmesi
  • Google Discover (Google Keşfet) akışında önerilen içerik

Google Search Console artık bu alanların her birinde video içeriğinin performansını bildirecek. İşte eklenen yeni raporlar hakkında daha fazla bilgi.

Google adres değikliği aracı yeni Search Console’a geldi

Video Geliştirme Raporu

Videolarını işaretlemek için yapılandırılmış veri kullanan siteler artık Google Search console’da “Videolar” adlı yeni bir rapor görecek.

Search Console video arama sonuçları raporu

Diğer raporlarda olduğu gibi, videolar raporu da bir web sitesinde uygulanan biçimlendirme ile ilgili hataları ve uyarıları gösterir. Aynı zamanda hatasız video işaretlemesi olan sayfaları gösterir. Hataları tanımlamaya ek olarak, Google’ın etkilenen sayfayı yeniden taramasını tetikleyerek bir hata giderildiğinde düzeltmeyi doğrulamak için “videolar” raporu kullanılabilir.

Google video oyunları için yeni arama sayfası test ediyor

Performans Raporunda Video Görünümü

Google Search Console, videoların performansını ana arama sonuçları sekmesinde (type = web) ve keşfette (yeni “Videolar” görünümünü kullanarak) göstererek genişletiyor.

Önceden Search Console yalnızca belirtilen “Videolar” sekmesindeki video içeriğinin performansını raporlardı. Sayfanız VideoObject yapılandırılmış verileri kullanıyorsa veya Google, sayfada bir video olduğunu tespit etmek için başka sinyaller kullanıyorsa, içerik video görünümüyle görünebiliyordu. Yukarıda bilgilerini paylaştığımız raporlar Search Console’da kullanılabilir durumda.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.