Google Search Console Site Doğrulama Nasıl Yapılır?

Google Search Console Site Doğrulama Nasıl Yapılır?

Google Search Console, Google’ın site sahiplerine sağlamış olduğu ücretsiz bir araçtır. Bu araç, web sitenizin Google arama sonuçlarında nasıl yer aldığını gözlemlemenize ve yönetmenize olanak sağlar. Bu sayede web sitenizin arama performansını iyileştirebilirsiniz. Aynı zamanda sitenizin SEO uyumluluğunu ölçmede de yardım sağlar. İçerik optimizasyonu yapmak istiyorsanız, Google Search Console İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın! Bunun dışında, sitenizin Google aramalarında verdiği bir hata varsa tespit eder ve bu hataları düzeltmenize olanak tanır. Böylelikle ceza almanızı ve Google hizmetlerinden menedilmenizi önler, diyebiliriz. Kuşkusuz ki bu hizmetten yararlanabilmek adına Google Search Console site doğrulama işlemini yapmalısınız. Peki Google Search Console site doğrulama nasıl yapılır?

Google Search Console Site Doğrulama Adımları

İlk olarak Google Search Console site doğrulama nasıl yapılır, aşamalarla inceleyelim:

 1. Konsol aracı üzerinden yeni bir “Web sitesi mülkü” ekleyiniz. Web sitesi mülkü olarak adlandırılan şey bir web sitesi
Google Search Console Site Doğrulama Nasıl Yapılır? 1
 1. veya bir Android uygulaması olabilir. Bunun için “Mülk ekleme” butonundan mülkün adını yazarak ekle butonuna tıklayabilirsiniz.
 2. Mülk ekleme işlemini tamamlamanızın ardından doğrulama yöntemi gereklidir. HTML dosyası yükleme, HTML etiketi ekleme, alan adı sağlayıcısıyla oturum açma yöntemleriyle doğrulama sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Google Sites, Domain sağlayıcı veya Google Analytics hesaplarıyla da doğrulama imkânınız vardır. Doğrulamanızın ardından talimatları uygulayarak aşamaları tamamlayabilirsiniz.
Google Search Console Site Doğrulama Nasıl Yapılır? 2

Google Search Console Avantajları Nelerdir?

Google Search Console, site sahipleri için oldukça faydalı bir araçtır. Hemen hemen her WordPress kullanıcısı Search Console’un sunduğu avantajların farkındadır. Search Console avantaları şunlardır:

 1. Mülk ekleme ve doğrulama talimatlarını tamamlamanızın ardından Search Console’un sunduğu tüm bilgilere erişebilirsiniz.
 2. Search Console, size “Dizin Kapsamı Raporu” hizmeti sunar. Dizin Kapsamı Raporu, sitenizi indekslerken bir hatayla karşılaştığında bunu size rapor eder. Bu raporları inceleyerek sitenizin hep üst sıralarda kalmasını sağlayabilirsiniz.
 3. Dizin Kapsamı Raporu’na benzer şekilde “Mobil Kullanılabilirlik Raporu” hizmeti de sunar. Bu hizmet, sitenize mobil cihazdan bağlanan kullanıcılar hatayla karşılaşınca size rapor eder. Bu rapor sayesinde sitenizi kontrol altında tutabilirsiniz.
 1. Search Console, kendinize ait bir site haritası oluşturmaya ve düzenlemeye olanak tanır. Google, sitenizdeki tüm sayfaları site haritası olmadan da keşfedebilir. Yine de Google Search Console üzerinden site haritası göndermeniz sitenizin keşfedilmesini hızlandırmaktadır., bununla birlikte izleme imkânı sağlar. Bu istatistikler, sorgulama sonuçlarına ve ülkelere göre dökümler halinde Google Aramalar’dan ne kadar trafik aldığınızı gösterir. Bu dökümlerin her biri için gösterimlerin, tıklamaların ve diğer parametrelerin eğilimleri görülebilir.

Ücretsiz Google Search Console Neden Kullanılmalı?

Search Console, sitenizin Google tarafından tanınması ve aramalarda öne çıkarılmasında ilk ve en önemli SEO çalışmalarından biridir.

Google Search Console’un sitenize sağlayacağı bazı faydaları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Sitenizin arama verilerini inceleme,
 • Dizin Kapsamı Raporu sayesinde sitenizle ilgili hataları kontrol etme,
 • Sayfalarınızın arama motorunda bulunup bulunmadığının kontrolü,
 • Arama yapan kullanıcıların sitenize ulaşmak için kullandığı verileri inceleme,
 • Size sunduğu raporlar sayesinde mobil sorunları ortadan kaldırma,
 • Hangi web sitelerinin sitenize yönlendirme yaptığını öğrenme.

Daha birçok faydasıyla Google Search Console, son zamanlarda site sahiplerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.