Google Search Console güncellemesi: Verilerinizi daha fazla kontrol edebileceksiniz

Google Search Console güncellemesi: Verilerinizi daha fazla kontrol edebileceksiniz

Google, web sitesi sahiplerine, Search Console hesapları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlayan özelliklerin bulunduğu yeni bir Google Search Console güncellemesi yayınladı. Artık web sitesi yöneticileri, Search Console alan adı mülklerinin performans verilerinin arama sonuçlarında gösterilmesi seçeneğine sahip. Google ayrıca, Search Console email bildirimi tercihlerinde de seçenekleri genişletti.

Google Search Console URL Denetleme Aracını Daha Kullanışlı Hale Getiriyor

Google Search Console güncellemesi

Bundan sonra Google, web sitenizin arama sonuçları sayfasında yer aldığı bir sorguyla arama yapıldığı zaman, Search Console mülkü verilerinizi gösterebilecek. Bu veri, yalnızca size, ilişkili Google hesabınızla bağlı halde arama yaparken gösterilecek. Yani, verileriniz halka açık halde paylaşılmayacak.

Web sitesi yöneticileri daha önceden, arama sonuçlarında özet kartları görmeyi isteyip istemediklerine dair seçim yapamıyordu. 2018’de önceden duyurulmadan, ansızın hayatımıza girmiş olan bu özelliği iptal etmek için bir seçenek bulunmuyordu. Şimdiyse, web sitesi yöneticileri, Google Search Console verilerini arama sonuçlarında görüp görmeyeceklerinin kararını kendileri verecekler.

Bu seçeneği aktifleştirmek için, doğrudan kullanıcı ayarları sekmesine tıklamanız durumunda, aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Birden fazla alan adı mülkü yönetiyor iseniz, bu web sitelerinin her birinde istediğiniz ‘göster’ veya ‘gösterme’ seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Google Search Console güncellemesi: Verilerinizi daha fazla kontrol edebileceksiniz 1

Yeni Google Search Console İle Kullanabileceğiniz 5 Rapor

Email tercihleri

Web sitesi sahipleri artık, ne tür email alacakları konusunda da daha kapsamlı opsiyonlara sahipler. Gelişmiş email seçeneklerinde, spesifik türlerden email bildirimlerini etkinleştirebilecek veya durdurabileceksiniz.

Google Search Console güncellemesi: Verilerinizi daha fazla kontrol edebileceksiniz 2

Google Search Console’a 4 Yeni Özellik

Ayrıca, takip etmeyi bıraktığınız türlerde ve web sitelerinde email bildirimleri almayacak olsanız da, Search Console’da mesajları görmeye devam edebileceksiniz. Yani, önemli bildirimleri görememek konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Kaynak: Google Search Console Help

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.