Google Search Console, arama trafiğindeki artışlar için bildirim gönderiyor

Google Search Console, arama trafiğindeki artışlar için bildirim gönderiyor

Google, site sahiplerini, belirli sayfalardaki trafik değişimlerinden haberdar etmek için Search Console üzerinden email bildirimleri gönderiyor.

Sayfanın son birkaç gündeki günlük ortalama tıklanma verileriyle birlikte, “sayfanız yükselişe geçti” şeklinde bir email alıyorsunuz. Google, bu değişim miktarını daha iyi anlayabilmeniz için ayrıca, artış miktarını oranla ifade eden bir veri de sunuyor. Google, birkaç olası açıklama sunarak arama tıklamalarındaki artışın neden olduğunu açıklamaya çalışacaktır.

Google Search Console indekslediği sayfaların kesin analizlerini vermeye başladı

Google Search Consle ani hareketleri bildirecek

Twitter’da yapılan bir paylaşımda, e-posta bildirimine bir örnek verildi:

Google Search Console, site sahiplerinin, artışlar ve düşüşlerden haberdar olmasını sağlayan emailleri, benzer şekilde daha önce de gönderiyordu. Yenilenen konseptteki emailleri farklı kılan ise, site sahiplerinin çok daha hızlı şekilde bildirim sağlayabiliyor olması. Yukarıdaki örnekte, ölçüm süresinin bir hafta yerine yalnızca üç gün olduğunu görebilirsiniz. Bu, site sahiplerine trafik dalgalanmasından daha hızlı bir şekilde yararlanma fırsatı verir. 

Google’dan John Mueller bu mailleri Twitter’da ele alarak yalnızca paylaşılması faydalı bilgiler olduğunda gönderildiğini söyledi. Dolayısıyla, bir sayfa arama sonuçlarından ortalamadan daha yüksek tıklama üretmedikçe site sahipleri bu e-postalardan birini almayacaktır.

Bu e-postaların yalnızca organik arama sonuçlarından gelen trafik artışları için gönderileceğini belirtmek gerekir; çünkü Search Console, tamamen ölçmek için tasarlanmıştır. Search Console, örneğin sosyal medyadan gelen yönlendirme trafiği gibi diğer kaynaklardan gelen trafikteki ani artışlar hakkında e-posta göndermez.

 

 

 

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.