Google Search Console aralık verilerinde yanlışlık olabilir

Google Search Console aralık verilerinde yanlışlık olabilir

Google Search Console’daki verilerde eksiklik veya hata olması çok alışkın olduğumuz bir süreç değil. En son Google’ın veri kaybı ile ilgili bilgi verdiği dönem ocak 2018’di ve o zaman yeni Google Search Console arayüzüne yeni geçilmişti. Search Console veri kaybı ile ilgili Google Aralık ayında raporlamayı etkileyebilecek bir hatanın bulunduğunu sessizce duyurdu.

Google, Search Console aralık verileri yanlışlık açıklaması

Google, Yeni Seach Console’da Yaşanan Veri Kaybının Nedenini Açıkladı

Google, Search console veri kaybı detaylarını paylaştı

Özellikle, bahsi geçen hata Google Keşfet (Discover) gösterimlerinin 8 Aralık ile 13 Aralık arasındaki tıklamaları raporlanmasını etkilediği paylaşılmış. Bunun bir sonucu olarak belirtilen tarihlerde site sahipleri Performans raporunda bir veri düşüşü gözlemleyebilir.

Google, Search Console aralık verilerinde yanlışlık olabilir

Google Search Console, 19 Ağustos itibarıyla Veri Hesaplamalarında Değişiklik Yaptı

Google tarafından açıklanan bu durumu özellikle müşterileri için aylık raporlar hazırlayan ajanslar ve freelance çalışanlar için bu tarihleri not almak oldukça önemlidir. Google, söz konusu sorunun çözüldüğünü ve yalnızca veri raporlamayı etkilediğini belirtti.

Bu hata, bir sitenin içeriğinin Google Keşfet (Google Discover)’te çıkmasını etkilemedi, istatistiklerde bir aksaklık söz konusu. 13 Aralık’tan sonra bildirilen verilerde bir problem bulunmuyor ancak 8 ila 13 Aralık arasında kaybedilen veriler kurtarılamaz. Bu hatadan etkilenmiş olmak için bahsi geçen dönemde keşfet kapsamında trafik almış olması gerekiyor ve Google Search Console Performans alanı altında aşağıdaki Keşfet sekmesini görmesi gerekiyor.

Google Search console Keşfet Görünümü

Google, Mobil Uygulamasının Keşfet Bölümünde Reklam Test Ediyor

Bazı iyi haberler, en azından Google Keşfet verisine gelince, Google Search Console artık en son istatistiklerle daha da hızlı güncellenecek. Veri raporlama için geri dönüş süresi 3 günden 24 saatin altına düşmüştü – bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.