Google sayfaları parça parça değerlendirmeye başlayacak

Google sayfaları parça parça değerlendirmeye başlayacak

Google, bir web sayfasının tek tek bölümlerini tanımlamaya başlayacak. Google sayfaları parça parça değerlendirmeye başlamasıyla ilgili Twitter’da açıklama yaptı.

Google’ın genel Google Arama bilgilendirme hesabı Search Liaison ‘dan yaptığı açıklamada küresel sorguların %7’sini iyileştirecek bir değişiklik hakkında bilgi paylaştı.

Yakında Google, bir web sayfasının tek tek bölümlerini belirleyebilecek ve bu geliştirme sonrası bir sayfanın belirli bir bölümünün bir sorgu ile ne kadar alakalı olduğunu anlamaya yardımcı olacak.

Önümüzdeki değişiklik, SEO topluluğundan farklı soru işaretler oluşturdu ve Danny Sullivan, bir Twitter başlığındaki işleri daha anlaşılır olması için cevaplar verdi.

Danny Sullivan kimdir?

Bölümleri belirleme (Passage Identification) nasıl çalışır?

Google, mevcut yapısında bir sorgu ile alakalı içerikleri belirlemek için geleneksel olarak bir web sayfasını bir bütün olarak değerlendirir. Çok uzun web sayfaları veya birden çok konuya değinen sayfalar söz konusu olduğunda değerlendirme zorlaşır. Bol miktarda içeriğe sahip bir web sayfası, özellikle bir kullanıcının sorgusuyla alakalı olan bir bölümü içeren sayfasında konu etrafında pek çok bilgi paylaşabilir.

Buna örnek olarak “Türkiye Almanya milli maçı hangi kanalda” aramasında çıkan sayfaların milli maç ile ilgili tüm bilgileri uzun uzun paylaştığını ve arama sorgusunun cevabını tek bir cümlede kalabalık sayfa içinde vermesini düşünebilirsiniz. Aradığınız cevabı sayfa içinde bulmakta zorlanırsınız.

Google’ın yeni teknolojisi, bu önemli bölümleri daha iyi tanımlamasına ve anlamasına olanak tanıyacak. Bu, daha önce belirli sorgularla alakalı görülmemiş olabilecek arama sonuçlarında sayfaların ortaya çıkmasını sağlama imkanına sahiptir.

Danny Sullivan, bu değişikliğe hazırlanmak için SEO uzmanlarının veya site sahiplerinin yapması gereken özel bir şey olmadığını özellikle belirtiyor.

“Bu sadece bazı durumlarda içeriği ortaya çıkarmak için artık daha iyi bir iş çıkarabileceğimiz ve içerik oluşturucuların herhangi bir iş yapmasına gerek olmadığı anlamına geliyor.”

Danny Sullivan, bu güncellemenin Google’ın ait oldukları web sayfalarından bağımsız olarak bölümleri indekslemeye başlayacağı anlamına gelmediğini vurguluyor. Bu değişiklik ortaya çıktığında, Google yine de tek sayfaları dizine eklemeye devam edecek ve sıralama için tüm sayfaları dikkate alacaktır.

Web sayfalarından bölümler, Google’ın sayfaları sıralarken dikkate alacağı ek bir husus olacaktır.

Bu değişiklik ne zaman uygulanacak?

Google’ın bu güncellemeyi arama sonuçlarına ne zaman sunacağı henüz bilinmiyor.

Danny Sullivan, tahmini bir zaman aralığı sorulduğunda Google’ın değişiklik hayata geçtiğinde bir güncelleme sağlayacağını söyledi. Bahsettiğimiz değişiklikle ilgili gelişmeler sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

KAYNAK: Google Blog

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.