Google Question Hub: Nedir ve Ne İşe Yarayacak?

Google Question Hub: Nedir ve Ne İşe Yarayacak?

Bilişim dünyasının en büyük devlerinden biri olan Google, yeni bir hizmetle karşımıza çıkıyor. Gerek arama motoru gerekse de Android ya da Stadia gibi yazılım servisleriyle hayatımızın her alanında geniş bir yer kaplayan Google, Question Hub isimli yeni servisinin her geçen gün daha fazla kullanıcıya erişmesini sağlıyor. Daha önce Endonezya, Hindistan ve Nijerya gibi ülkelerde bir çeşit deneme süreci dahilinde kullanıma açılmış olan Google Question Hub, artık ABD’de de erişilebilir durumda. Peki henüz bu yönde bir bilgi olmasa da muhtemelen orta vadede ülkemizde de kullanıma açılacak olan Google Question Hub ne işe yarayacak? İşte Google Question Hub hakkında detaylar yazımızın alt başlıklarında…

Google Question Hub Nedir?

Google Question Hub nedir, Türkçe’ye “Soru Merkezi” olarak tercüme edilebilecek çevrimiçi bir hizmettir. Ancak bu hizmetin son kullanıcıyı doğrudan doğruya değil dolaylı bir yoldan etkilediğini en baştan belirtmek gerekiyor. Çünkü Question Hub, daha çok içerik üreticilerinin işine yarayacak bir kolaylık sağlamaktadır. Bu anlamda dijital dünyaya içerik üretenler ya da üretmek isteyenler, Question Hub aracılığıyla bir anahtar kelime ya da kategori hakkında daha detaylı bilgilere erişebiliyor. Özellikle Google kullanıcılarının arama sonuçlarında cevaplarını bulamadığı soruların tespit edilebilmesini kolaylaştırmaya yönelik tasarlanan bu uygulama, böylelikle içerik üreticilerinin doğrudan Google kullanıcılarının sorularına cevap verebilecek türden içerikler hazırlamasına olanak tanımaktadır.

Google Question Hub Ne İşe Yarayacak?

Google’ın bir üretici olarak sık sık kullanıcılarını daha yenilikçi ürünlerle tanıştırdığına geçmişte de şahit olduk. Nitekim hayatımızı pek çok yönden kolaylaştıran bu türden yenilikler, gerek gündelik kullanım gerekse de iş hayatı açısından yeni seçeneklere ulaşabilmeyi de oldukça pratik bir hale getirdi. Özellikle ülkemizde henüz neredeyse fark edilmemiş bu tür yeniliklerden biri olan Question Hub, hala beta modunda olsa da yavaş yavaş gelişimini ve kullanıcı sayısını arttırıyor. İçerik üreticilerinin kullanıcılar tarafından merak edilen konular hakkında detaylı bir veriye sahip olmasına yardımcı olacak Question Hub, bu anlamda üreticilerle son kullanıcıyı doğrudan buluşturmayı hedefleyen bir platform. Beta sürecinde olsa da şu ana son derece iyi geri dönüşler aldığı ifade edilen platformun yakın bir zamanda arama alışkanlıklarını yeni bir şekle sokması olasılıklar dahilinde.

Bu doğrultuda kullanıcılara arama motorunda cevabını bulamadığı soruları havuza ekleyebilme imkanı sunan Google, bu havuzu ilgili içerik üreticilerinin görüntüleyebilmesini sağlıyor. Böylelikle içerik üreticileri arasında insanların gerçek ilgi alanlarını ve meraklarını tespit edebilmek çok daha bir kolay hale geliyor. Nitekim bu sayede içerik üreticileri, kullanıcılar açısından çok daha doyurucu bilgiler verebilecek soru ve kategorilere dair daha açık ve daha pratik bir şekilde bilgi sahibi olabiliyor. Ayrıca genellikle kullanılan arama kalıplarından çok soru kalıplarını hedefleyen Question Hub, sektörel stratejiler anlamında işletmecilere de yeni fırsatlar sunmaktadır. Question Hub aracılığıyla sağlanan havuzdan yararlanarak işletmecilerin tüketici trendlerini, ilgi alanlarını ve meraklarını öğrenerek buna göre hareket edebilmeleri çok daha anlamlı ve katma değeri yüksek etkileşimlerde bulunabilmelerine imkan tanımaktadır.

Google Question Hub Avantajları

2018 yılından itibaren çeşitli ülkelerde bir çeşit deneme süreci
aracılığıyla kullanılmakta olan Question Hub, içerik üreticilerinin
kullanıcıların cevapsız sorularına cevap vermesini sağlayarak daha zengin ve
bilgi veren bir içerik havuzu oluşturmayı hedeflemektedir. Bu anlamda
platformun, kullanıcıların arama yaptığı cevapsız sorularını içerik üreticilere
belli kategorilere ayırarak sunan bir işleyişe sahip olduğunu söylemek mümkün.
Böylelikle Google üzerinde haklarında pek fazla bilgi yer almayan pek çok soru
ve konu içerik üreticileri ve blog yazarları tarafından ele alınarak doyurucu
bir biçimde yanıtlanabiliyor. Nitekim içerik üreticilerine daha efektif bir
üretim süreci için yardımcı olan bu uygulamanın son kullanıcı açısından da daha
doyurucu bilgilere ulaşabilmek gibi önemli bir katkısı olduğunu söyleyebilmek
mümkün. Hindistan, Nijerya ve Endonezya’nın ardından Google, ABD’de de yer alan
kullanıcılar için de İngilizce dilinde hizmet sunmaya başladığını yakın zamanda
açıkladı.

Google Question Hub Neden Kullanılmalıdır?

İçerik üreticileri ile son kullanıcıları ideal bir biçimde buluşturan Question Hub, özellikle üreticiler açısından son derece büyük avantajlar sunmaktadır. Bu anlamda içerik üreticilerinin Question Hub platformundan yararlanabileceği birkaç seçeneği şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bir içerik üreticisinin zamanının büyük bölümünü
  yeni, yaratıcı ve insanların ilgisini çekebilecek bir konu bulmak için
  harcadığı göz önüne aldığında Google Question Hub sağladığı veri havuzuyla
  gerçek bir yenilik getiriyor.
 • Bilhassa anahtar kelimeler konusunda gerçekleşen
  rekabet ve SEO faaliyetleri de göz önüne alındığında Question Hub, doyurucu
  içeriklerle öne çıkmak isteyen üreticilere yeni bir fırsat tanıyor.
 • İçerik üreticilerine gelecekte oluşturmak
  istedikleri makale ya da blog yazılarıyla ilgili önemli bir istatistiksel veri
  sağlayan Google, böyle nokta atışı yazılar yayınlayabilmenize imkan veriyor.

İçerik üreticilerinin yanı sıra Question Hub, son kullanıcılar için de yenilikler getirme potansiyeline sahip:

 • Öncelikle genel arama kalıplarıyla soru kalıpları arasında bir ayrım olmasını sağlayan Question Hub, spesifik sorulara cevap alabilmeyi kolaylaştırıyor.
 • Buna ek olarak internet üzerinde yer alan bilgi açısından yetersiz ve yalnızca anahtar kelimelere odaklanan pek çok içerik göz önüne alındığında Question Hub, bilgi açısından doyurucu içeriklere erişebilmenize yardımcı olarak karşılaştığınız problemleri içerik üreticilerinin yardımıyla çözmenizi ya da aradığınız ürün ve hizmete kısa sürede ulaşabilmenizi sağlıyor.

Question Hub Nasıl Çalışır?

Günümüzde pek çok insan Google arama motorunun her şeyi bildiğini düşünüyor. Ancak işin doğrusunu söylemek gerekirse, bu tam anlamıyla doğru bir hipotez değil. Ancak Google Question Hub uygulamasının tam olarak bu boşluğu kapatmaya çalıştığını söyleyebiliriz. İnsanlar tarafından arama motorları üzerinden sorgulanmasına rağmen hala cevabı bulunamamış soruları listelemeye çalışan Question Hub sayesinde, gerçekten de Google kısa bir süre içerisinde her şeyi bilen bir hale gelebilir. İfade edilen verilere göre, Google arama motorunda bir gün içerisinde sorulan soruların yüzde 15’i daha önce hiç sorulmamış sorulardan oluşuyor. İşte Question Hub tam da bu noktada devreye girmekte.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Özellikle ilgi çekici bir potansiyele sahip yeni bir içerik
arayan bir içerik üreticisi açısından günde yüzde 15’lik bir içerik
potansiyelinin heba edildiğini düşünmek üzücü olabilir. Question Hub
aracılığıyla Google, kullanıcıların bu türden soruları kendilerine
bildirmelerine imkan tanımaktadır. Aramanın yan tarafında açılan bir kutucuğa
sorunuzu bildirdiğiniz takdirde içerik üreticileri bu soruları görüntüleme
fırsatına kavuşuyor. Şu an itibarıyla Google içerik üreticilerine tek seferde
100 soru erişim kısıtlaması koyuyor, ancak platformun beta sürecinde olduğu
düşünülürse bu kısıtlama gelecekte olmayacaktır. Üreticiler görüntüledikleri
soruları işaretleyerek kendi hesaplarına aktarabiliyor.

Google Question Hub Kullanımı

Question Hub kullanımı için diğer Google uygulamalarında olduğu gibi öncelikle Google hesabınızı kullanarak Question Hub platformuna erişim sağlamanız gerekmektedir. Dil ve bölge gibi lokasyona dayalı özelleştirmelere de izin veren Question Hub, böylelikle yerel bir etkileşimde bulunma şansınızı da arttırıyor. Aynı zamanda favorilere ekleyerek daha sonra cevaplamak üzere soruları ayırabileceğiniz gibi aramanızı detaylandırarak konu hakkındaki farklı soruları da görüntüleyebilmeniz mümkün.

Core Web Vitals Nedir? Sıralamaya Etkisi Nelerdir? yazımız üzerinden Google’ın yeni sıralama faktörü olan Core Web Vitals hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.