Google, noindex yönergelerinin robots.txt’ten kaldırılması için uyarı gönderiyor

Google, noindex yönergelerinin robots.txt’ten kaldırılması için uyarı gönderiyor

Google, noindex yönergelerinin robots.txt’ten kaldırılması için e-posta yoluyla seo uzmanları ve web site yöneticilerine uyarı gönderiyor.

Google seo uzmanlarına Search Console adı üzerinden e-posta göndermeye başladı. Bu e-posta içeriğinde noindex ifadelerini robots.txt dosyaları içerisinden kaldırmalarını söylerken:

“Google, internet sitenizin robots.txt dosyası içerisinde “noindex” kuralını barındırdığını tespit etti. Bu kural Google için resmi olarak hiçbir zaman kullanılması ve 1 Eylül 2019 tarihinde çalışmayı bırakacak. Sayfalar Google dizininden nasıl engelleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız lütfen destek merkezine göz atın.”

Google, Artık Robots.txt Dosyasında noindex Kullanımını Desteklemeyecek

Google yaptığı bu açıklamayla desteklemediğini belirtmiş olsa da Googlebot hala noindex kurallarıyla birlikte çalışabiliyor ve 1 Eylül tarihine kadar devam edecek. Site yöneticileri ise alternatif yollar aramak zorunda kalacak.

noindex Nedir?

Google, noindex yönergelerinin robots.txt’ten kaldırılması için uyarı gönderiyor

Google e-posta üzerinde de belirtmiş olduğu gibi teknik olarak Google hiçbir zaman noindex direktiflerini desteklemek zorunda değildi. Google, internet sitesi sahipleri tarafından çok fazla kullanılmaya başladığında bu resmi olmayan kurallardandır. Robots.txt kural olarak oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Standart bir kural listesi belirlenene kadar resmi olmayan kurallar bulunuyor, bu kurallara güvenmek ise kısa süreli en iyi olabilir.

Sayfaların dizine eklenmesini engellemek içinse kullanabileceğiniz bir çok seçenek bulunuyor, bu seçenekler:

  • Sayfanın HTML koduna noindex meta etiketi yapıştırmak,
  • 404 ve 410 HTTP durum kodları,
  • Parola koruması,
  • Robots.txt dosyalarına izin vermemek,
  • Search Console URL temizleme aracı.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.