Google’nin sitenizi geç indexlemesi yeni açılan bir site için oldukça doğal bir durum. Normal süre 1-2 hafta kadar olabilir. Google’de indexlenmesi için yapılan çalışmalar belki bir nebze faydalı olabilir ancak yeterli olmayadabilir. Yapılacaklara kısaca değinecek olursak ilk olarak bir site haritası edinmelisiniz. Google Webmaster Tools araçlarını da kullanarak sitenize arama motoru bakımından iyileştirmeler yapabilirisiniz.

Diğer etkili bir yöntem ise bazı kaliteli sitelerden sitenize geçici yada kalıcı link almaktır. Bunu yapacak imkanınız yok ise sosyal medya araçlarını da kullanabilirsiniz.Yüksek hitli ve trafiği bol facebook , twitter , instagram gibi sosyal medyalarda da sitenizi paylaşırsanız indexlenmesi daha hızlı olacaktır. Ek olarak anasayfaya robots kodunu ekleyebilirsiniz. Böylece sitenizin indexlenmesi hızlanır ve kolaylaşır.

Ek olarak sitenize ekleyeceğiniz makalelerden ve süreklilikten de indexlenme sorunu yaşanabilir.Bazen de kullanılan site alt yapısı etkili olur. Bu durumda yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir ;

Sitenizi google’a bağlayın

Sitenizi google search console‘a bu adresten bağlayabilirsiniz.

Webmaster Araçlarını Kullanın

Sitenizi iyileştirmeniz için google size “webmaster tools” gibi bir nimet sunmuş durumda. Web siteniz için her türlü iyileştirmeyi , geliştirmeyi ve takibi buradan yapabilirsiniz. Sitenizin mobil görünümü , kaç kişinin girdiğini , 301 yönlendirmelerini ve diğer tüm araçları buradan takip edebilirsiniz.

Ek olarak

Bunların haricinde sosyal imleme sitelerine ekleyerek sitenizin indekslenme hızını artırabilirsiniz.www.fooxweb.com  adresine eklenen siteler 1 günde indekslenebiliyor. Alternatif olarak bu servisi de kullanabilirsiniz.

Özgün Düşünebilirsiniz

Biraz özgün düşünecek olursanız ;  google’nin sizin için değil , sizin google için bir şeyler yapmanız gerektiğini anlarsınız. Geç indexlenmesinden ziyade sizin erken indexletmeniz önemli. Bunun için de elinizi taşın altına koyup sağlam içerikler girmelisiniz. Makaleleriniz seo uyumlu makale olmalıdır. Aşağıda bazı öneriler listelenmiştir.

  1. Gündelik düzenli içerik girin.
  2. Site içeriği aynı olan sitelerden link alımı yapın.
  3. Sosyal imleme sitelerini kullanın.
  4. Temanız benzersiz seçmeye özel gösterin.
  5. Kendinizi aynı sektördeki sitelerden farklı göstermeye çalışın.

Yukarıdaki kriterleri uyguladığınız taktirde sitenizi kısa sürede indexletebilirsiniz. Unutmayın , google sizin için bir şeyler yapmayacak , siz google için bir şeyler yapacaksınız.

Yararlandığım Kaynaklar

-https://www.seohocasi.com/soru-cevap/google-neden-bu-kadar-gec-indexliyor/
-http://w3uzman.com/1876/google-sitemi-%C3%A7ok-ge%C3%A7-indexliyor-h%C4%B1zl%C4%B1-indexleme-i%C3%A7in-ne-yapmal%C4%B1y%C4%B1m