Business Google hem minik işletmeler bununla birlikte büyük işletmeler için muayyen optimizasyonların yapılması ihtiyaç duyulan mühim bir alan. Küçük işletmelerin küçük bütçelerle daha büyük etkileşim ve dönüşüm elde edebileceğini biliyoruz. Bunun için “Google My Business Nedir?” İçeriği oluşturduk ve kapsamlı bir klavuz hazırladık. Google Business optimizasyonlarını sağlamak için SEO Ajansı ile beraber çalışmanızı öneriyoruz. Gelin şimdi beraber Google My Business nelerdir ve iyi mi geliştirilir detaylarına beraber bakalım.

Google My Business (Google Benim İşletmem) Nedir?

Google My Business nelerdir sorusuyla başlayalım. Business Google, mahalli aramalarda hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak, işletmeniz ve hizmetlerinizle alakalı süratli bilgiler verebilecek ve mahalli SEO çalışmalarınızda elinizi güçlendirecek etken bir Google servisidir. Google, işletmeleri desteklemek ve kullanıcılarını en başarı göstermiş işletmeye yönlendirmek için algoritmasını geliştiriyor ve arama sonuçlarında işletmelerin bütün bilgileri ile görüntülenmesini istiyor.

Google için mühim olan kullanıcı deneyimi mahalli SEO ve Google Business tarafında da normal olarak karşımıza çıkıyor. İşletmenize çekmek arzu ettiğiniz trafiği doğal arama neticeleri ile elde etmek arzu ettiğiniz vakit en etken alternatifiniz Google My Business alanınız. Bu alanı etken ve bereketli kullanmak hem işletmenizin etkileşimlerine bununla birlikte dönüşümlerine büyük yarar sağlar. Ancak normal olarak ancak hesap açıp var olmak ehil değil. Doğru ve etken kullanmak, hizmetinizi ve işletmenizi doğru tanıtmak lüzumlu. Belirli optimizasyonlarla hem Google algoritmalarının bununla birlikte kullananların tercih edeceği bir hesaba dönüşebilirsiniz. Şimdi iyi mi etken kullanabileceğinize bir bakalım.

Google My Business Kullanımı

Fiziki işletmeleri olan marka yöneticilerinin ne olursa olsun Google Business kullanmalarını öneri ediyoruz. Hem kullananların işletmenize ulaşmasına, sizi keşfetmesine destek oluyor bununla birlikte marka bilinirliği yaratıyor. Doğru ve etken bir profil ayarlaması, varlıklı görseller, minik reklam bütçeleri ile mükemmel işler ortaya çıkacaktır. Business Google kurulumu yaparak derhal başlayın ve işletmenizi hedef kitlenizin keşfetmesini sağlayın! İşte kurulum bilgileri;

Google My Business Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google My Business Nasıl Kurulur?

İşletmeniz için daha ilkin Google Business kullanmadıysanız muhtemelen Google My Business nelerdir sorusunun cevabına başat değilsiniz. Bir işletme hesabının Google My Business için etken kullanması, algoritma ve kullanıcılar için mühim. Öncelikle işletme kaydınızı oluşturarak başlamalısınız. Hemen https://www.google.com.tr/intl/tr/business/ adresine gidin ve Google My Business kurulumlarınızı başlatın. Bu alanda kayıt oluştururken işletmenizin ismini ve adres bilgilerini tamamen doğru girmelisiniz. Bu aşamada harita ve konumlarda ulaşılabilir olmak için “Açık Adres” bilgilerinizi yazmanız sizin için mühim olacaktır. Google verdiğiniz adrese nazaran kullanıcılara vaziyet göstereceği için noksan ve yanlış adreslerin işletmenize yarar sağlaması olası değildir. Dikkatle tamamlamanız ihtiyaç duyulan bir öteki kurulum adımı ise “Hizmet Bölgeleriniz” alanı. Hizmetinizi sunduğunuz yerleri eksiksiz olarak girmelisiniz. Eğer hizmet alanınızda birden fazla bölge var ise ne olursa olsun hepsini girdiğinizden güvenli olun. Paket servis, kurye benzer biçimde faaliyetlerde kullananların sizden hizmet alacağını bilmesi için bölge bilgilerini tamamlayarak bir sonraki adıma geçin. “İletişim Bilgileri” internet sitesi ve telefon bilgilerinizi bu alanda tamamlayabilirsiniz.

Google Business, işletmelerin sayfalarını geliştirmeleri ve daha fazlaca kullanıcıya erişebilmeleri için önerilerde bulunuyor. İletişim bilgilerinizi doldurduktan sonrasında karşınıza çıkacak olan “Haberdar Olun” ekranını onaylayarak Google’ın sizinle ipucu paylaşmasını sağlayın. Daha sonrasında doğrulama adımına geçerek işletme kurulumunu tamamlamış olacaksınız. Doğrulama seçeneklerinden bazıları: posta ile doğrula, telefonla doğrula, e-posta ile doğrula, anında doğrulama, toplu doğrulama şeklindedir. Size en süratli doğrulamayı kazandıracak şekilleri deneyerek bu adımı tamamlayabilirsiniz.

Google My Business Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google My Business Optimizasyonu

Gerekli kurulum ve ayarları yaptıktan sonrasında optimizasyonları sağlamak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu aşamada unutmamanız ihtiyaç duyulan şey, optimizasyonların mahalli seo çalışmalarında sizi üst sıralara taşıyacağı. Arama trafiklerinin ortalama 0’u ilk sıralara gidiyor, dolayısıyla iletmenizi üst sıralara taşımak dönüşüm ve trafiğinizi artıracak. Google Business optimizasyonlarına “Bilgi” bölümünü düzenleyerek başlayın ve aşağıdaki listeyi eksiksiz olarak doldurun.

 • Adres
 • Çalışma Saatleri
 • Telefon Numarası
 • Web Sitesi Adresi
 • Randevu URL’si
 • Sunduğunuz Hizmetler
 • İş Tanımı
 • İşletmenizin İlk Açıldığı Tarih
 • Fotoğraflar
 • İş Açıklamaları

Google My Business Nedir? Nasıl Kullanılır?

İşletmeniz için lüzumlu anahtar kelimeleri kullanarak iş tanımınızı oluşturun. Anahtar kelime kullanması Google algoritmaları için oldukca mühim bir etkendir. Bunları ayarlamak sizin daha fazlaca aramada görüntülenmenizi sağlayacaktır.

İyi Bir İş Tanımı Örneği

Rakiplerinizin önüne geçebilmek, etken bir tanımlama oluşturun. Detaylı olarak özelliklerinizi, avantajlarınızı, emek harcama stillerinizi anlatın. Kullandığınız araçlar, ekibiniz, iş donanması yapmış olduğunuz markalar, hususi kapsamlar ve daha birçok detayı bu alanı doldurarak kullanmalısınız. Ayrıca bütün sayfanızı doğru fotoğraflarla desteklemelisiniz.

Google My Business Fotoğraf Kuralları

Biçim: JPG – PNG

Boyut: 10-5 MB

Min. Çözünürlük: 720 × 720 piksel

Kalite: Fotoğraflarınızda filtre, dekoratif süslemeler ve işaretler kullanmayın. İşletmenizi güzel yayınlayan kaliteli ve ışıklı görseller tercih edin. Profil fotoğrafları ile karşılama monitörü oluşturun. Kapak fotoğrafı sayfanızı ziyaret eden müşterilerin daha çok vakit geçirmesini ve sayfanıza alaka duymasını sağlar. Fotoğraflarınızın SEO arasında ahenkli olması Google Business ayarlarınız için mühim. Fotoğraf isimlerinize anlam ifade etmeyen harf ve sayılar girmek yerine işletmeniz ve anahtar kelimelerinizle alakalı doğru metinler yazmalısınız. “IMG2022_02_21” yerine “aile-boyu-pizza” benzer biçimde adlar verin.

Google My Business Profilinize Ekleyebileceğiniz Görseller

 • Kapak Görselleri
 • Profil Görselleri
 • Diğer Görselleri
 • Google My Business Faydaları

Daha ilkin saydığımız faydalar aslında “Google My Business Nedir?” sorularına yanıt bulmak içindi. Elbette ki Business Google’ın yararları bunlarla sınır değil. Google Haritalar’a işletmenizi ilave ederek daha çok adamın işletmenizi bulmasını sağlayabilirsiniz. İşletmenizin ismi herhangi bir arama terimiyle eşleştiği vakit çıkan arama sonuçlarında “Öne Çıkan İşletmeler Bölümü” sizin reklamınızı yapıyor olacak. Bilgileriniz ve işletmeniz arama sonuçlarında listelenecek. Ayrıca Google My Business yorumları yardımıyla müşterileriniz reklam ve tanıtım çalışmalarınıza katkıda bulunacak. Google Business yararları bu şekilde de bitmiyor ve ayrıntılı sayfa analizleri vererek stratejilerinizi geliştirmenizi, etken içeriklerle öne çıkmanızı sağlıyor.

Google My Business Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google My Business Yorum Yönetimi

İşletmenizi ziyaret eden yahut sizden hizmet alan kullanıcılarınızın, müşterilerinizin düşüncelerini paylaşmış olduğu bu alan ne olursa olsun sizin tarafınızdan da desteklenmeli. Gelen sual ve yorumlara yanıt vermeli, şikayetler olursa ne olursa olsun ilgilenip problemi çözmelisiniz. Mutlu müşterilerinizden yorum yazmalarını isteyerek puanınızı yükseltmek potansiyel müşterileriniz için oldukca mühim. Kullanıcı deneyimi her alanda olduğu benzer biçimde Google Business tarafında da öne çıkıyor. Puanı yüksek bir işletme olmanız, yorumlara ve sorulara dönüş yapmanız potansiyel müşterilerinizi ikna etme süresinizi düşürecektir.