Google Maps API Key Nasıl Alınır?

Google Maps API Key Nasıl Alınır?

Google API’leri adından da anlaşılacağı üzere, Google’un verdiği hizmetlerle iletişim ve entegrasyon sağlayan uygulamalar için kullanılan program arayüzleridir. Nitekim dijital dünyada kendi projelerini yönetmeyi isteyen girişimciler, Google API’lerinden fazlasıyla yararlanmaktadır. Google AdSense, Google Analytics, Google Searc Console gibi web siteleri için mühim olan araç ve uygulamaları API’lerle tek çatı altında kullanabilmek mümkün. Peki Google API’lerinin günlük kullanıcılara hitap eden bir hizmeti var mı? Elbette ki var. Bulunduğunuz lokasyonu yüksek hassasiyetle bilginize sunan, gideceğiniz lokasyona ise en kısa yoldan gitmenizi sağlayan Google Maps’dir. Bu anlamda Google Maps’in günlük hayatı kolaylaştıran eşsiz uygulamalarını Google Maps API aracılığıyla kullanabilirsiniz. Google’ın altyapısının kullanıldığı bu efektif Google kütüphanesinden yararlanabilmeniz için öncelikli olarak Google Maps API anahtarı almanız gerekmektedir. Peki Google Maps API key nasıl alınır? Sorunun cevabı ayrıntılı bir şekilde içeriğimizde bulabilirsiniz.

Google Maps API’nin Sunduğu Hizmetler

Google Maps API’nin nimetlerinin baştan sona anlatmakla bitirmek mümkün değil. Günlük hayatta sıklıkla kullandığınız Google Maps hizmetini tüm detaylarıyla birlikte ayağınıza kadar getiriyor. İşte bu uygulamalar:

 • Haritalar
 • Rotalar
 • Yerler
 • Talimatlar
 • Coğrafi kodlama
 • Mesafe matrisi
 • Gömülü haritalar
 • 360 derece sokak görünümleri
 • Yollar
 • Yükseklik
 • Zaman dilimleri

Bahsedilen bu hizmetlerden gündelik yaşamda birçoğunuz faydalanmaktadır. Bunlara kısaca örnek vermek gerekirse; seyahatleriniz esnasında yolunuzu kaybettiğinizde “Haritalar” uygulamasını kullanırsınız. Trafiğe takılmamanız için en az yoğunluk olan güzergahı tercih etmek adına, “Rotalar” uygulamasını kullanmak size zamansal anlamda büyük kazanç sağlayabilir. Öyle ki uygulama, size özel birçok rota oluşturur. Konum olarak hatırlayamadığınız bir adreste “360 derece sokak görünümü” ile ordaymışçasına tanıma, hatırlama imkânları da sunar. Gündelik yaşamın aksine oyun yapımcıları da bu programı kullanır. Oyunlarda bulunan binaların, yolların ve daha birçok özelliğin gerçeğe uygunluğu açısından Google Maps API’yi satın alarak tasarımlarına dikkat ederler. Bu kadar yoğun Google Maps kullanan herkese bir key almalarını şiddetle tavsiye ederiz. Konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız Google Haritalar isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Google Maps API Ücretli mi?

Google Maps API için ödeme talep edilmektedir. İşletme hesaplarına her ay 200 dolar ücretsiz kullanma fırsatı sunmaktadır. Zaten kullanıcıların %98’i 200 dolar sınırını aşmamaktadır. Bu sınırın üzerine çıkıldığı takdirde 1000 aşım için ödeme yapılmalıdır. Yani Google sizlerin günlük 25000’den fazla haritaya ulaşmanızı sağlar. Eğer kullanıcı günlük 100 000 harita sınırını geçerse, her ek 1000 görüntüleme için yarım dolar ödeme yapar. Ancak endişelenmenize gerek yok. Çünkü fiyatlandırmalarda hiçbir şekilde taahhüt yapılmamaktadır. Bu durumda istediğiniz zaman gönül rahatlığıyla aboneliğinizi iptal edebilirsiniz. İptali için sonlandırma ücreti de Google tarafından talep edilmemektedir.

Google Maps API Anahtarı Alma

Google Maps API key nasıl alınır sorusunun cevabı için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

1- Öncelikle olarak bir Google hesabı açın.

2- Google hesabına giriş yaptıktan sonra Google Cloud platformuna giriş yapın.

3- Daha sonra bir proje oluşturmanız istenecektir.

4-Proje adını yazarak oluşturduktan sonra menü butonuna basın. “API ve Hizmetler” kısmını seçin. Kimlik bilgileri seçimi ile devam edebilirsiniz.

5-Açılan sekmede kimlik bilgilerinin sağ tarafında bulunan “Kimlik Bilgisi Oluştur” butonuna basın.

6- Açılan seçenekler arasından API anahtarı seçin. Oluşturulan API anahtarı kısıtlanması güvenlik açısından da önemlidir. Kullanacağınız web sitesini öge ekle seçeneğini işaretleyerek girmenizde yarar vardır. Aksi halde API her web sitesinden gelen isteği kabul eder.

7- Daha sonra “Kitaplık” menüsüne geçiş yapılarak Google Maps için kullanmak istediğiniz API’leri etkinleştirin. İlgili API’lerin her birine tıklayarak her birini etkinleştirin.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

8- En son olarak sağ üst kısımda bulunan etkinleştire basın. Ayrıca ücretli bir uygulama olduğu için Kredi kartı bilgileri kayıt edilmelidir. Onay işlemi 5 dk gibi uzun bir süre de gerçekleşebilmektedir.

Google Maps API Hesabının Başkaları Tarafından Kullanılması

Google Maps API şifrenizin çok kuvvetli olması gerekmektedir. Ayrıca sizlerden başkasının kendi çıkarlarına kullanması istenilen bir durumdur değildir. Key alabilmek için ilk olarak Google hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Şifrenizi de güzel belirlemeniz gerekmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi ücretli ve kotalı bir uygulamadır. Farklı siteler ve şahıslar tarafından rızalı veya rızasız kullanımı sonucu ekstra ücret ödenmesine sebebiyet verebilir. Kotanın da erkenden dolmasına sebep olur. Bu yüzden şifremizin güçlü olmasına dikkat etmelisiniz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.