Google Lighthouse ile Web Sitenizin Performansını Artırın

Google Lighthouse ile Web Sitenizin Performansını Artırın

Google, web sitelerini geliştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi ücretsiz aracı sunmaktadır. Bu araçların en kullanışlı olanlarından biri de Google Lighthouse’dur. Keza her geçen gün arama motorundaki sıralama faktörü kritik hale gelmektedir. Google Lighthouse, web sitenizin tam da bu faktör üstünde ve daha pek çok alanda performans gösterdiğinden emin olmak kullanabileceğiniz bir araçtır. 

Yani kısa bir özetle; Google Lighthouse web sitenizde etkili bir denetim gerçekleştirmenizi sağlayan bir araçtır. Web sitenizi olabildiğince optimum hale getirmenize yardımcı olmak için analiz ettiği farklı kategorilerin her biri adına sizlere bir puan verecektir. Bu yazıda, Google Lighthouse’un tam olarak ne olduğunu, puanlama sisteminin nasıl çalıştığını ve bu aracı kullanarak web sitenizin performansını nasıl arttırabileceğini görebilirsiniz.

Google Lighthouse Nedir?

Lighthouse, web sitelerinizin performanslarını etkili bir şekilde denetleyebilmenizi sağlayan bir Google uzantısıdır. Oldukça başarılı bir uzantı olan Lighthouse 1.0 ilk olarak yalnızca bir denetim aracı olması hedeflenerek üretildi.

Arından sürüm 2.0 performans analizleri ile beraber SEO analizlerini de içeren bir uzantıya dönüştü.

Üçüncü güncelleme olan Lighthouse Sürüm 3.0 ise, 2018’in başlarında piyasaya sürüldü ve Google’ın Chrome tarayıcısının diğer geliştirici araçlarına ve uzantılarına yeni bir düzen ve doğrudan entegrasyon sağladı.

Yani günümüzde Google Lighthouse çok daha kullanışlı ve başarılı bir uzantı haline geldi. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bu uzantı web siteniz için analiz yaptığı alanlarından her birine 100 üzerinden bir puan veriyor. Böylece eksik olduğunuz alanları görebiliyor ve bu alan üzerinde iyileştirmeler yapabiliyorsunuz. Yani bu uzantı web sitenizin performansını arttırabilmeniz için nelere odaklanmanız gerektiği sizlere söylüyor. Google Lighthouse’ın puan verdiği alanlar şunlardır:

 • Performans Puanı
 • Aşamalı Web Uygulaması Puanı
 • Erişilebilirlik Puanı
 • En İyi Uygulamalar Puanı
 • SEO Puanı

SEO Puanı hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız SEO Puanı Nedir? adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Google Lighthouse Nasıl Kullanılır?

Google Lighthouse’ı basit bir Google Chrome uzantısı olarak kullanabilirsiniz. Ya da doğrudan Chrome’da bulunan diğer web geliştirici araçları ile entegre bir şekilde kullanarak daha fazla verim elde etmeyi de sağlayabilirsiniz. Yine de her iki seçenekte de öncelikle Google Lighthouse uzantısını edinmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için ise şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Öncelikle Google Chrome tarayıcınız üzerinden Google Lighthouse uzantısını bulmanız ve “Uzantıyı Ekle” seçeneğine tıklamanız gerekir. Böylece uzantınızı yükleyebilirsiniz.
 2. Yükleme işleminizi tamamladıktan sonra raporunuzu elde etmek için sağ üst köşede yer alan deniz feneri logosuna tıklamanız gerekir.
 3. Eğer DevTools adı verilen diğer Google araçlarıyla entegre bir şekilde kullanmak istiyorsanız bu aşamada F12 tuşuna ya da CTRL + Shift + I tuşlarına basmanız gerekmektedir.
 4. Ardından içerisinde puanlarınızın yer aldığı rapora erişebilirsiniz.

Yani sizlerin de bu kısımdan anlamış olduğu kadarı ile bu uzantıyı kullanmak oldukça kolay. Sadece bu işlemleri yaparak web sitenizin analizlerini içeren puanlara ulaşarak, performans arttırma çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Google Lighthouse ile Web Site Analizi Nasıl Yapılır?

Google Lighthouse uzantısına sahipseniz ve kurulumunu tamamladıysanız analizlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada analizlere ulaşabilmek için Google Lighthouse’u aktifleştirmenizi sağlayacak adımları yukarıda açıkladık. Eğer o adımları takip edip Google Lighthouse sekmesini açtıysanız şu aşamaları uygulamanız gerekir:

 • Açılan pencereye sağ tuş ile tıklayarak “İncele” seçeneğini seçmeniz gerekir.
 • Ardından karşınıza çıkan sayfanın üst barında yer alan “Audits” seçeneğine tıklamanız gerekir.
 • Daha sonra ise “Perform an audit” seçeneğine tıklayarak analizinize başlayabilirsiniz. Burada karşınıza çıkacak her dört seçeneğin de seçili olduğundan emin olabilirsiniz.

Bu adımları takip ettikten sonra Google Lighthouse raporunuza erişmiş olacaksınız. Bu raporun içerisinde yer alan puanları ve ne anlama geldiklerini öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Google Lighthouse Raporu

Google Lighthouse raporu web sitenizi analiz ettiği alanlarda sizlere farklı farklı puanlar veren bir rapordur. Bu puanların tamamı 100 üzerinden verilmektedir, başarılı bir analiz sonucunda elde edilmektedir. Farklı alanlardan elde ettiğiniz bu puanlar web sitenizin işleyişi hakkında size bilgiler verir. Yani böylece hangi alanlarda başarılı olduğunuzu ve hangi alanlarda gelişmeye ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca gelişebilmek adına yaptığınız çalışmaların ve stratejilerin işe yarayıp yaramadığını da Google Lighthouse raporlarınız sayesinde gözlemleyebilirsiniz.

Bu raporlarda beş farklı kategoriden puan alacaksınız. Bu kategorilerin her biri web sitenizin işleyişi ile alakalıdır. Bu puanların ne ifade ettiğini hep birlikte inceleyelim.

Performans Puanı

Performans puanı web sitenizin yüklenirken gösterdiği başarıyı ifade eden bir puandır. Örneğin; bir ziyaretçinin web sitenize giriş yaptığı andan itibaren web sitenizdeki görsellerin yüklendiği ana kadarki süre sizin performans puanınıza etki etmektedir. Google web siteleri verilerine göre, çok iyi puan alan web sitelerinin performans hızı genelde 1.220 ms’dir. Dolayısıyla bu hız da 99 puana denk gelmektedir. Bir web sitesine tıkladığınızda her zaman öncelikle grafikler yüklenir ardından tıklayabileceğiniz seçenekler ve diğer ögeler yüklenmeye başlar. Son olarak da web sitesinin tamamı yüklenir. Ancak elbette ki Google Lighthouse’daki performans puanınız her zaman aynı olmaz. Yani birkaç kez Lighthouse denetimi yaparsanız, performans puanınızda büyük olasılıkla farklılıklar göreceksiniz. Bunun nedeni, web sitesinin her zaman farklı bir şekilde ve farklı bir hızda yüklenmesidir. Dolayısıyla bu tamamen normaldir.

Aşamalı Web Uygulaması Puanı

Aşamalı Web Uygulaması (ya da PWA), bir mobil uygulamanın işlevlerine sahip olan normal bir web sitesidir. Bu, web sitenizin bir tür basitleştirilmiş uygulama olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Örneğin; yemeksepeti adlı mobil uygulamanın web sitesini de mobil uygulamaya benzer bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu, günümüzde neredeyse her şey mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiği için önemli oldukça önemli bir faktördür. Yani sonuç olarak; bu puan, web sitenizin basitleştirilmiş bir mobil uygulama olarak ne kadar iyi çalıştığını ölçmeye yarar.

Erişilebilirlik Puanı

Erişilebilirlik puanı web sitenizin ulaşılabilirliği ya da anlaşılabilirliği hakkındadır. Diğer puanlar gibi farklı başarı seviyelerine sahip değildir. Yani web siteniz ya erişilebilirdir ya da değildir. Bir web sitenizi erişilebilir yapan kriterler içerisinde yer alan görsellerin açıklamasının olup olmaması, öğelerin site içerisindeki konumlandırılma şekli ve metinlerdeki yazı dilidir. Eğer bu kriterlere önem veriyorsanız web siteniz ziyaretçiler için erişilebilir yani anlaşılabilir bir hale gelir. 

En İyi Uygulamalar Puanı

En İyi Uygulamalar Puanı ile, HTTPS kullanımı, kullanıcıların “kullanıcı adı, parola, arama çubuğu” gibi alanlara metin yapıştırıp yapıştıramayacağı ve benzeri diğer teknik konulardaki uygulamaların başarısı ölçülmektedir Bunlar, başarılı olan web sitelerinde sıklıkla kullanılan ve iyi çalışan öğeler olarak bilinmektedir. Bu nedenle günümüzde başarılı olmak isteyen web siteleri için gerekli bir standarttır. Çünkü kullanıcılar, web sitenizde yer alan herhangi bir metin çubuğuna metin yapıştıramadığında başka bir web sitesini tercih etmek isteyebilirler. Sonuç olarak en iyi uygulamalar puanı, web sitenizin gerekli standarda ne kadar uyum sağlayabildiğini ölçebilmektedir.

SEO Puanı

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz


SEO Uyumlu Yazı/İçerik Yazma Rehberi

Siz de SEO Uyumlu içerik oluşturma ve makale yazma ile ilgileniyorsanız SEO hakkında genel bir bilgi sahibi olmanız gerekir. Arama Motoru Optimizasyon…

SEO puanı, web sayfalarınızın Google içindeki arama sonucu sıralamasının ve ne kadar arama motoru dostu olduğunun ölçülmesi sonucu elde edilmektedir. Web sitenizin mobil ile uyumlu olup olmaması, yazı tipinizin boyutu, H1 ve H2 başlıklarınızın anlamlı bir ayrıma sahip olması ya da olmaması gibi kriterler SEO puanınızı etkilemektedir. Sonuç olarak iyi bir SEO puanı alıp alamayacağınız arama motorlarında yüksek bir sıralama elde edip edemeyeceğinizle doğru orantılıdır. Yapmış olduğunuz SEO çalışmaları ne kadar başarılıysa SEO puanınız da o kadar yüksek olur.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.