Google Index Hataları Nelerdir? Nasıl Çözülür?

Google Index Hataları Nelerdir? Nasıl Çözülür?

Google’ın index işlemi SEO genelinde en önemli adımdır. Dizine ekleme de denilen bu işleme sonucunda çalışmalarınızın meyvesini alacağınız kısım diyebiliriz. Web sitenizdeki sayfaların Google tarafından sorunsuz Index alındığı süreç ile birlikte sayfalarınız arama motorunda görünür hale gelir. Sayfalarınızın SERP (arama motoru sonuç sayfası) üzerinde görünür olması ve iyi bir sonuç elde etmesi için son adım Google tarafından onay almasıdır. Fakat Google arama motoru ve müşteri deneyimi konusunda seçici davranır. Bu sebeple index adımında sorunlarla karşılaşmak her site için olası bir sonuçtur. Bu yazımızda sizlere karşılaşabileceğiniz Google index hataları ve çözümlerinden bahsedeceğiz. Bu sayede bu önemli sürecin üstesinden rahatça gelebileceksiniz.

Index hatalarına kendi aracı olan Google Search Console üzerinden ulaşacağız. Kullanışlı olan bu SEO aracı sayesinde sayfalarınızın takibini yapar, SEO performansınızı iyileştirirsiniz. Google index hatalarından bahsetmeden önce gelin Google indeksleme işlemini nasıl yapıyor ve Google Search Console nedir inceleyelim. Süreci iyi kavradıktan sonra sorunları çözmeniz çok daha kolay olacaktır.

Google Index Nedir?

Web sitenizi SERP’te sıralamaya sokmadan önce Google sayfaları bazı adımlardan geçirir. Bu adımlar şunlardır:

 • Keşfetme
 • Tarama
 • Dizine ekleme (Indeksleme)

Google onunla paylaştığınız XML site haritanız ile sizi “keşfeder”. Ek olarak site içi veya site dışı bağlantıları takip ederek de size ulaşma olasılığı vardır. Sizi fark ettikten sonra “tarama” adımına geçer. Bu kısımda sayfalarınızın performansını ve uygunluğunu kontrol eder. Hataları bulur. En son olan “indexing” adımında ise sorunların boyutuna göre dizine ekler veya hata verir. Sayfanızın dizine ekleme kısmını geçmesi artık arama motorunda sıralanacağını ifade eder.

Hangi sayfalarınızın neden index almadığını incelemek için Google Search Console aracını kullanın.

Google Search Console Kullanarak Index Hatalarına Ulaşma

Web sitenizdeki sorunları tespit etmek ve iyileştirmek adına Search Console’u kullanmanız için size yol göstereceğiz. Adım adım takip edin.

 1. Google Search Console’a giriş yapın.
 2. Web sitenizi içinde barındıran mülke tıklayın.
 3. Sol tarafta “Dizin” bölümünü göreceksiniz. Bu kısım sizi görmek istediğiniz dizin raporlarına ulaştıracak.
 4. Google Index Sorunlarına erişmek için altındaki “Kapsam” butonuna tıklayın.

Kapsamın altındaki “Site Haritaları” bölümü XML site haritalarınızı Google’a iletmenize yarayan bir araçtır. Google, bu site haritaları sayesinde web sitenizi daha iyi anlar. Ayrıca bu kısımda site haritalarıyla ilgili oluşmuş sorunları da keşfedebilirsiniz.

Site haritalarının altındaki “URL Kaldırma” aracı ise Google’ın daha önce dizine eklemiş olduğu ama sizin kaldırmak istediğiniz URL’ler için oluşturulmuştur. Bu araç üzerinden kaldırmak istediğiniz URL’lerin listesini gönderirsiniz. Google bu bildirimin ardından kaldırma işlemini gerçekleştirir. Fakat unutmayın, kaldırılan URL’ler 6 ay boyunca tekrar dizine eklenemez. Dolayısıyla bu işlemde çok dikkatli olmak gerekir. Sitenizin performansı açısından önemli olan ve iyi trafik alan siteleri göndermediğinizden emin olun.

Biz dizine ekleme (Google index hataları) için “kapsam” bölümü ile devam edeceğiz.

Google Index Hataları ve Çözümleri

Search Console üzerinde “Kapsam” butonuna bastıysanız çıkan sayfada 4 ayrı kategoriyle karşılaşacaksınız. Bunlar Google Search Console’da Durum anlamına da gelir:

 • Hata
 • Uyarılarla Geçerli
 • Geçerli
 • Hariç Bırakıldı

Bu kısımda web sitenizdeki sayfaların indeksleme sorunlarına ulaşmış bulunmaktasınız. Sayfanın aşağısında Search Console size hataların ayrıntılarını ve etkilenen URL’leri görme şansı sunar. “Ayrıntılar” kısmında Durum size sorunun hangi kategoriye (hata, uyarılarla geçerli, hariç bırakıldı…) ait olduğunu gösterir. Tür ise sorunun adını verir. Kısacası Console, size gereken tüm bilgileri bulabileceğiniz bir platformdur.

URL’Lerin indekslenme sürecinde karşılaştıkları bu dört durum, kendi içinde çeşitli hatalar barındırır. Daha iyi anlamak adına hepsini tek tek inceleyelim. Web siteniz sorun teşkil etmeyen Geçerli ve Uyarılarla Geçerli sayfaların özellikleri ile başlayalım.

Geçerli

Bu kısımda listelenen URL’ler için Google herhangi bir sorun tespit etmemiştir. Sorunsuz bir şekilde dizine eklenen sayfaları bulabilirsiniz.

Uyarılarla Geçerli

 • Robots.txt tarafından engelleniyor olsa da dizine eklendi

Siz Google’ın bu URL’leri dizine eklememesi için robots.txt aracılığı ile engellediniz. Google yine de ilgili URL’e giden bir bağlantı bulmuştur demektir.

Çözümü: Robots.txt dosyanızdaki URL’leri incelemek ve güncellemek işinize yarayabilir. “noindex” yönergesini kullanmayı unutmayın.

 • İçerik olmadan dizine eklendi

Bu uyarının altındaki URL’leri Google dizine eklemiştir. Ancak içlerinde içerik bulunamamıştır. Bu sayfalar gizlenmiş, 403 yanıt kodu almış ya da boş bir sayfa olarak eklenmiş olabilir.

Çözümü: URL’lerin içini kontrol edin. İçleri boş olan URL’leri kaldırın veya doldurup tekrar dizine eklemeyi deneyin. Hiçbir sorun görünmüyorsa tekrar dizine eklemeyi deneyin.

Hariç Bırakıldı

 • Keşfedildi – şu anda dizine eklenmiş değil

Google URL’lerinizi keşfetmiş fakat henüz tarama adımına geçmemiş anlamına gelir. Dolayısıyla indekslenmemiş yani dizine eklenmemiş olurlar. Bu bildirimler web sitenizin aşırı yüklenmesi veya yavaş olması sebebiyle gerçekleşebilir. URL’lerinizi sıraya aldıktan sonra siteniz için ayırdığı zaman diliminde tarama yapamamıştır.

Çözümü: URL’lerinizi tekrar tekrar kontrol edin. İçeriklerinizin kalitesini gözden geçirin.

 • Tarandı – şu anda dizine eklenmiş değil

       Google index alma işleminin 2.adımında olduğunu size bildiriyor demektir. Yine henüz 3. adıma gelmediğinden URL’leriniz dizine eklenmemiştir. Bu tarz geri bildirimler her zaman bir sorun teşkil etmez. Yani Google bir sorun bulmadığında ve henüz 3.adıma geçmediğinde size bu uyarıyı verir. Ancak bazen içeriklerinizi dizine ekleyecek kadar kaliteli bulmadığında da indeksleme işlemini bu adımda sonlandırır. Google SEO ve okunabilirlik analizine önem verir. Kopya ve düşük kaliteli içerikler gibi faktörler bu uyarıyı almanıza sebep olur.

Çözümü: Sorunun üstüne tıklayıp etkilenen URL’lerin listesine ulaşabilirsiniz. Bu URL’ler zaman içerisinde dizine eklenmiyorsa içeriğinizi iyileştirmeyi deneyin ve Google’a tekrar gönderin.

 • “Noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu

URL’lerinize eklediğiniz “noindex” etiketi, Google’a bu sayfaları indekslemesini istemediğinizi bildirmeniz demektir. Dolayısıyla Google bu URL’leri hariç bırakır.

Çözümü: Uyarının üstüne tıklayarak etkilenen URL’lere göz atın. Eğer bu sayfaların indekslenmesini istiyorsanız “noindex” etiketini kaldırmanız ve Google’a tekrar göndermeniz gerekir.

 • Sayfa kaldırma aracı tarafından engellendi

Bu hariç bırakılma sorunu yukarıda da bahsettiğimiz Google Search Console’da yer alan “URL Kaldırma” aracı ile oluşturulmuştur. Bu araç ile dizinden kaldırılmasını istediğiniz sayfalarınızın listesini Google’a iletirsiniz. Kaldırılan URL’ler 6 ay boyunca tekrar dizine eklenemezler. Sonrasında Google tarafından bulunabilir ve tekrar dizine eklenebilirler.

Çözümü: Eğer bu URL’lerin tekrar dizine eklenmesini istemiyorsanız, onlara “noindex” etiketi ekleyerek Google’a bildirin.

 • Erişim izni verilmemesi (403) nedeniyle engellendi

Bu sorun yine Google’ın sayfalarınıza erişiminin kısıtlandığı anlamına gelir. 403 hatası veren URL’lerin siz indekslenmesini istemeseniz bile Google tarafından dış link vb. yollarla bulunma ihtimalı vardır. Erişimi kısıtlandığı için Google bu sayfaları hariç bırakır.

Çözümü: Sıralanmasını istemediğiniz URL’lere “noindex” etiketi ekleyin. Robots.txt dosyanıza bu sayfaları ekleyerek Google’a bildirin.

 • Yetkisiz istek (401) nedeniyle engellendi

Bu problem Google’ın 401 kodu ile karşılaşıp URL’lerinize erişim yetkisinin olmadığı durumlarda oluşur. Bu sebeple sayfalarınızı hariç bırakır yani dizine eklemez. Google iç veya dış bağlantılar ile bu URL’leri keşfetmiş fakat tarama yapamamıştır.

Çözümü: Etkilenen URL’leri kontrol edin. Web siteniz açısından önemli olan URL’ler bu listenin içindeyse sebebini bulmanız gereklidir. Google’ın index almasını istemediğiniz sayfalar için “noindex” yönergesini uygulayın.

 • Robots.txt tarafından engellendi

Yazının üst kısımlarında bahsettiğimiz “uyarılarla geçerli” bölümündeki “robots.txt tarafından engellendi ama dizine eklendi” uyarısının hariç bırakıldı versiyonudur. Bu sefer Google robots.txt dosyanız tarafından engellenen URL’lerinize ulaştığında onları dizine ekleyecek kadar değerli bulmamıştır. Dolayısıyla hariç bırakılmışlardır.

Çözümü: Etkilenen URL’lerin listesini kontrol edin. Google’ın index almasını istemediğiniz sayfalara “noindex” etiketi ekleyerek dosyayı tekrar gönderin. Aralarında değerli URL’leriniz olmadığından emin olun.

Bu hariç bırakılma durumunda bir aksiyon almanıza gerek yoktur. Google URL’lerinizi yeniden yönlendirdiğinde bu uyarı gelir ve yönlendirme planı için işinize yarar.

 • Google farklı bir standart sayfa seçti

Bu hariç bırakılma uyarısı Google’ın sizin “canonical” yani standart olarak belirlediğiniz URL yerine başka bir URL’yi standart olarak seçmiş olmasından kaynaklanır.

Çözümü: Google’ın başka bir URL tercih etme sebebi bu URL’yi sizin seçtiğinizden daha değerli bulmasıdır. Böyle bir durumda Google’ın standart olarak seçtiği URL’yi kullanmak işinize yarar. Başka bir çözüm yolu olarak içeriğinizin kalitesini arttırmayı deneyebilirsiniz.

 • Doğru standart etikete sahip alternatif sayfalar

Google, web sitenizde kendini tekrar eden, kopya sayfalar arasından orijinal olanlarını seçmiş olduğu zaman bu uyarı belirir. Google’ın seçtiği orijinal URL’lere alternatif olan bu sayfalar dizine alınmaz ve Google bunları hariç bırakır.

Çözümü: Bu uyarı ile karşılaştığınızda canonical etiketlerinizi kontrol etmek dışında bir aksiyon almanıza gerek yoktur. Orijinal sayfalarınız Google tarafından dizine alınmıştır.

 • Standart etiketi olmayan kopya sayfalar

Google’ın gönderdiğiniz bu URL’leri hariç bırakma sebebi, onları kopya veya tekrarlanan, benzer içerikler olarak algılamasıdır. Standart yani “canonical” etiketlerin olmamasından kaynaklanan bir problemdir.

Çözümü: Sorunun üstüne tıklayarak etkilenen URL’lerinizi kontrol edin. Seçtiğiniz URL’lerinize standart (canonical) etiketleri ekleyin. Eğer dizine eklenmemesini istiyorsanız “noindex” etiketi kullanmalısınız.

Hatalar

Google URL’inizi tarayacağı sırada sunucu kaynaklı bir hata oluşmuş ve 5xx kodu döndürmüştür. Bu durumda Google index almayı durdurur. Bu tarz sunucu hatası sorunlarını, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar da iyi karşılamaz. Kötü kullanıcı deneyimi sitenizin imajını zedeler.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz


SEO Uyumlu Yazı/İçerik Yazma Rehberi

Siz de SEO Uyumlu içerik oluşturma ve makale yazma ile ilgileniyorsanız SEO hakkında genel bir bilgi sahibi olmanız gerekir. Arama Motoru Optimizasyon…

Çözümü: Sunucu hataları bazen anlık gerçekleşen, geçici sorunlar nedeniyle oluşur. Tekrarlayan sorunlar için sunucu problemleriyle ilgilenen şirketlerden yardım alın.

 • Gönderilen URL “noindex” işaretli

Bu index alma hatası hariç bırakılma uyarısı ile aynı sebeple ortaya çıkar. Google “noindex” etiketli URL’leri indekslemez ve dizine eklemez.

Çözümü: Google’ın index almasını istediğiniz URL’leri kontrol edin ve “noindex” etiketlerini kaldırın. Sonrasında dizine eklenmesi için Google’a tekrar bildirin.

Gönderilen URL ‘noindex’ işaretli hatası ve çözümü hakkında detaylı bilgi için ”Gönderilen URL Noindex İşaretli Hatası Çözümü” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Yeniden yönlendirme hatası

Bu tarz Google index hataları genellikle etkilenen URL’lerin çalışmayan veya boş bir sayfaya yönlendirilmesi sebebi ile oluşur. Bir diğer sebep ise Google botlarının çok uzun yönlendirme döngüleri karşısında tarama sorunu yaşamasıdır.

Çözümü: URL’lerinin yönlendirmelerini kontrol edin. 2’den fazla sayfaya yapılan yönlendirmeleri Google taramayı reddedecektir. Yönlendirme yaptığınız sayfaların durum kodlarını ve hatalarını kontrol etmenizde de fayda var. İçi boş veya çalışmayan sayfalara yönlendirme yapmadığınızdan emin olun. Var olan problemleri çözdükten sonra Google’a bildirmelisiniz. Google’a nasıl geri bildirim yapacağınızı yazının sonunda açıklayacağım.

 • Gönderilen URL robots.txt tarafından engellendi

Bu index hatasının benzerine “uyarılarla geçerli” bölümünde robots.txt tarafından engellendi ama dizine eklendi şeklinde karşılaşmıştık. Bu sefer Google etkilenen URL’leri dizine eklememiştir.

Google’a sitenizdeki sayfaları taraması veya taramaması için direktif verdiğiniz dosyaya robots.txt dosyası denir. Bu dosyada ne yazarsanız Google ona göre hareket eder. Robots.txt tarafından taranması engellenen ve dizine alınmayan URL’ler sizin tarafınızdan belirlenmiştir. Eğer sizin tarafınızdan bilerek uygulanmamışsa büyük bir hata oluşmuştur diyebiliriz.

Robots.txt dosyanıza web sitenizin URL’sine /robots.txt ekleyerek ulaşabilirsiniz.

Çözümü: Etkilenen URL’lerinizi kontrol edin. Robots.txt dosyasında taramasını engellediğiniz URL’lerin site haritanızda Google’a taraması için sunmadığınızdan emin olun. Google botlarının ulaşmasını istemediğiniz sayfalar site haritasında yer almamalıdır. Ayrıca bu sayfaların herhangi bir iç linkte bulunmaması da sizin yararınıza olur. Web siteniz için değerli sayfalarınızın robots.txt dosyanızda engellenmediğini kontrol edin. Çeşitli SEO eklentileri ile robots.txt dosyanızı kontrol edebilirsiniz.

 • Gönderilen URL bulunamadı (404) veya diğer 4xx Kod Hataları

404 hatası bulunamayan, silinen veya artık çalışmayan sayfaları Google’a dizine eklemesi için gönderdiğinizde oluşur. Bazen bir URL’i silseniz bile Google bir şekilde ona ulaşır. Tüm 4xx kod hatası veren URL’lerinizin site haritanızda olmaması ve Google tarafından bulunmaması gerekir.

Çözümü: Etkilenen URL’lerinizi inceleyin. Site haritanızda bu URL’lere yer vermediğinizden ve iç linklerde geçirmediğinizden emin olun. Eğer index almasını istemediğiniz, sildiğiniz bir sayfaysa site haritanızdan kaldırın. Eğer bir problem olduğunu düşünüyorsanız sayfayı inceleyin ve sorunu düzeltip tekrar göndermeye çalışın.

Google Index Hataları Rehberimiz

moondiggy ekibi tarafından oluşturulan harika bir rehber içerik sizlerle! Google’da sıralama almanızı etkileyen index hataları ve çözüm yollarını sizler için tek tek hazırladık!

Sayfaların Yeniden İndekslenmesini İsteme

Google index hataları anlaşıldıktan sonra bunları çözmeye çalışırsınız. Hataları düzelttikten sonra Google’a geri bildirmeniz ve tekrar index alması için süreci başlatmanız size hız kazandırır. Şimdi adım adım Google’a Search Console üzerinden geri bildirimi nasıl verirsiniz inceleyelim:

 1. Google Search Console’da kapsam raporlarında ayrıntılar bölümüne indiğinizde ilgili sorundan etkilenen URL’lerin listesi ile karşılaşırsınız.
 2. Düzeltme yaptığınız veya geliştirdiğiniz URL’ye tıklayın.
 3. Ardından sağ tarafta beliren “URL’yi İncele” butonuna basın.
 4. Çıkan sayfada “DİZİNE EKLENMESİNİ İSTE” butonuna tıklayın. Bu sayede Google’a tekrar index almayı denemesi için bildirim göndermiş olursunuz. Bu kısımdan sonra Google canlı URL’nizi test eder. Bu testte sorunla karşılaşılmazsa index almak için sayfanızı sıraya sokar. Birden fazla URL için toplu geri bildirim yapacaksanız, Google’a site haritası ile göndermeniz gerekiyor. Google dizine ekleme ve URL denetleme süreçleriyle ilgili detaylı bilgi almak için Search Console Yardım Merkezi’ne göz atabilirsiniz.

Google Index Hataları adlı bu yazımızda sizlere, site sahiplerinin sıkça karşılaştığı kapsam hatalarından ve çözüm önerilerinden detaylıca bahsettik. Kusursuz müşteri deneyimi oluşturma konusunda Google son derece detaycıdır. Bu ne kadar iyi bir amaç olsa da web sitesi sahipleri düzenli olarak bu sorunlarla karşı karşıya kalır.

Bir SEO ajansı ile çalışarak index hataları çözümü için destek alabilirsiniz. moondiggy SEO Ajansı olarak site içi SEO ve daha fazlası hakkında sizlere yardımcı olabiliriz.

Google Index Hataları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.