Google içerikleri tararken ilk kontrol ettiği: HTTP durum kodları

Google içerikleri tararken ilk kontrol ettiği: HTTP durum kodları

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen Google Webmaster Central Hangout’unda gelen bir soru üzerine John Mueller Google örümceklerinin siteyi tararken HTTP durum kodlarının önceliğini merak eden bir izleyicinin sorusunu yanıtladı. Mueller, HTTP durum kodları tarama önceliği ile ilgili akıllarda yer alan soru işaretlerini rafa kaldırdı.

Http Durum Kodları SEO İçin Ne Anlama Geliyor?

HTTP durum kodları tarama önceliği

Google’dan John Mueller geçtiğimiz günlerde HTTP durum kodlarının Google’ın içerik tararken ilk kontrol ettiği şey olduğunu açıkladı. Bu konu 18 Ekim’de Google Webmaster Central Hangout’unda gündeme geldi. İşte John Mueller’e yöneltilen soru:

“Google’ın durum kodlarını başka herhangi bir tarama işleminden önce kontrol edip etmediğini merak ediyorum?”

Mueller, bunun doğru olduğunu onayladı. Google, içerik oluşturmadan veya dizine eklemeden ilk önce durum kodlarını kontrol eder. Özel olarak, Google daha fazla taramaya devam etmeden önce “200” durum kodunu kontrol eder. 200 durum kodu Google’a geçerli bir sayfa taradığını ve üzerinde indekslemeye değer içerik olabileceğini gösterir.

Google, Artık Robots.txt Dosyasında noindex Kullanımını Desteklemeyecek

Öte yandan, Google 400 veya 500 hatasıyla veya bir yönlendirmeyle karşılaşırsa, içeriği indeksleme için oluşturmaya devam etmez. Mueller özellikle Google’ın 404 sayfaları görmediğini de belirtti. Bu nedenle, siteniz için süslü bir 404 sayfa tasarlıyorsanız, yalnızca gerçek ziyaretçilerin görmeye başlayacağını unutmayın.

Özet geçmek gerekirse, Google HTTP durum kontrolünde 200 durum kodu görmediği sürece hiçbir şey oluşturmaz. John Mueller’in bu konudaki açıklamalarının tamamını 26: 38’den başlayarak izleyebilirsiniz.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.