Google, İçeriğin dizine eklendiğini ama tüm ülkelerde listelenmediğini onayladı

Google, İçeriğin dizine eklendiğini ama tüm ülkelerde listelenmediğini onayladı

Google’dan John Mueller yaptığı YouTube canlı yayını esnasında bir çok SEO Uzmanının bildiği bir konuya açıklık getirdi. Yaptığı açıklamada İnternet sitelerinizin Google arama sonuçlarında dizine eklendiğini fakat tüm veri merkezlerinin aynı anda belirli bir dizini eklemediğini belirterek içeriğinizin tüm ülkelerde aynı anda yayına girmediğini belirtti. John yaptığı yayın esnasında bu durumun nadiren gerçekleşeceğini ama olabileceğini belirtti.

John Mueller yanıtladı: Paylaşımlı sunucular sıralamaları olumsuz etkiliyor mu?

Bu konuyla birlikte Twitter’da bir URL sorgusunun “dizine eklenmiş” şeklinde belirterek paylaştı. John Mueller bu olayın “Tüm veri merkezlerinde yayında olmadığını (Bu cevapla içeriğin sıralamasının değişebileceğini) söyledi.” John Mueller bunun “Çok yaygın” olmasa da “Bir sorun olmadığını” da belirtti.

Teknik olarak incelendiğinde bir veri merkezi diğerine göre farklı çalışmayacaktır. Bu yüzden içeriğiniz bir ülkenin arama sonuçlarında index alıyorsa diğer ülkelerin dizinlerinde index alıp almadığınızı kontrol edebileceğiniz bir şey yok. Çoğunlukla bu bir zamanlama problemidir ve içeriğiniz bir dizine eklenmişse tüm Google sunucularında dizine eklenmiş olarak görmeniz gerekiyor veya tüm dizinlerden düştüğünü göreceksiniz. Bu işlerin hangi yönüne gittiğiyle alakalı olmasıyla birlikte John Mueller bu soruyu da şu şekilde cevaplıyor;

İçeriğiniz aynı anda tüm ülkelerde yayında olmuyor

John Mueller Twitter’da kullanıcının bu soruları karşısında bu sorunun cevabını vermiş oldu. Eğer içeriğiniz kendi ülkenizin Google arama sonuçlarında index alıyorsa bu diğer ülkelerde de yayına girdiğiniz anlamına gelmiyor. Buradaki yaşanan olay aslında bir problem değil sıralamayla alakalı bir durum. Öncelikli olarak kendi ülkenizde yayına giren içeriğinizin diğer ülkelerde de yayına girmesini sağlamak için beklemekten başka bir çareniz bulunmuyor.

Ayrıca yanıtlanan bu sorularla birlikte akıllara “Diğer ülkelerde de yayına giriyor muyum?” sorusu geliyor. Google’ın uyguladığı bu politika ile aslında çok daha sağlıklı bir davranış gözlemleyebiliyoruz. İlk olarak yerel kısımda sonrasında global’de görüntüleniyorsunuz.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.