Google Hızlı İndex Alma

Google Hızlı İndex Alma

Siteniz Google’da en hızlı şekilde index alma işlemini nasıl gerçekleştirir? Web sitelerinin Google tarafından incelenmesinde indeks adı veriliyor. İnternet üzerindeki tüm siteler Google robotları tarafından tek tek kontrol ediliyor. Bu işlem sırasında web sitesinin Google kriterlerine uygun olmadığı ve kalite politikalarına yeterli uygunluğun var olup olmadığı denetleniyor. Eğer bir sayfa Google tarafından tam olarak incelenmemiş ise arama sonuçlarında görünmesi mümkün olmuyor. Dijital dünyada yer alan web siteler için iyi bir sıralama elde etmek ve kullanıcıya daha kolay ulaşabilmek için Google’da hızlı bir indexlenmeye sahip olması gerekiyor. Google index tüm web masterler için en çok önem taşıyan konular arasında yer alıyor. Çünkü bu işlem sayesinde Google arama motorlarında daha hızlı şekilde sonuç almak mümkün hale geliyor.

İndex Almak Nedir?

İndex, arama motorları tarafından sitenin taranması işlemidir. Bot olarak da tabir edilen bu yazılım ürünleri sitenizi detaylı şekilde tarar ve bunu yaparken de yazıların kalitesine göre sitenin sıralama elde etmesini sağlar. Özellikle dijital dünyada yer almak isteyenler için index nasıl yapılır sorusunun yanıtı son derece önemlidir. Çünkü bir site hızlı şekilde indexlendiğinde kısa süre içerisinde ziyaretçiler tarafından keşfedilmeye başlar.

Google indexleme nasıl yapılır sorusunun yanıtına bakıldığında aslında bu işlemin iki farklı şekilde yapıldığı görülebilmektedir. Bunlardan ilki diğer sitelerden backlink alma işlemidir. Diğer yöntem ise site haritasını kullanmaktır. Diğer sitelerden bancklink alma işlemi çok tercih edilen yöntemler arasında bulunuyor. Başka sitelerden bancklink aldığınızda Google otomatik olarak o siteleri kontrol ettiğinde sizin de siteniz ve indeksiniz kontrol edilmiş olur. Site haritasını kullanma yönteminde ise arama motoru ilk olarak ana sayfayı kontrol ettiğinde diğer sayfalara ulaşım için site haritasının kullanılmasıdır. 

Google Hızlı İndex Alma Yolları Neler?

Web sitesini hızlı indexletmek için de çeşitli yöntemler bulunuyor. Hızlı
indexleme web site sahiplerinin Google arama sonuçlarında daha hızlı şekilde yer
alabilmek adına başvurdukları konular arasındadır.  Özellikle yeni tasarlanmış bir web sitenin
rakiplerinin düzeyine ulaşabilmesi için kullanılan hızlı tekniklerden bazıları
şunlardır:

 • Site haritası oluşturmak,
 • Google webmaster prodüksiyonunda site haritasını
  kaydetmek,
 • Google Analytics’i yüklemek,
 • Sitenin adresini arama motorlarına kaydetmek,
 • Google indeks site içeriği paylaşmak,
 • Google indeks sosyal profilleri kullanmak,

Gibi yöntemler çok kullanılanlar arasında bulunuyor. Bunların yanında kaliteli ve benzersiz içerikler üretmek ve Google index üzerinde manüel sayfalar eklemek de çok tercih edilen yöntemler arasında bulunuyor. Google Search Console olanakları ile hızlı şekilde sitenin yükselmesini sağlamak mümkün olmaktadır.

Google İndexleme İçin Basit Yöntemler

Web site sahiplerinin, sitelerini ve içeriklerini Google
içerisinde daha hızlı yayınlamak için kullanabilecekleri birçok yöntem
bulunmaktadır. Temel olarak SEO (arama motoru optimizasyonu) ile paralel olarak
uygulanan bu çalışmalar, sitenin daha hızlı index almasına olanak
sağlamaktadır. Daha hızlı index oluşturmak için site sahiplerinin
izleyebileceği yöntemler:

 • Sitemap
 • Pingleme
 • Site güncelliği
 • Site hızı optimizasyonu
 • Düzenli içerik girişi
 • Mobil uyumlu site yapısı
 • Düşük rekabet içeren anahtar kelimeler
 • SEO uyumlu URL
 • H1 etiketleri
 • Meta açıklaması
 • Görsel Alt Metin düzenlenmesi
 • Backlink desteği
 • Sosyal medya optimizasyonu
 • Görsel SEO optimizasyonu

Sitemap

Arama motoru optimizasyonunun ve sitelerin hızlı index almasının en temel yöntemi, arama motoru botlarının sitenizi daha hızlı analiz etmesinden geçmektedir. Hazırladığınız sitemap’lar (site haritası), sitenizin içerikleri ve yapılarını doğrudan arama motoruna aktarmaktadır.

Pingleme

Arama motoruna yeni bir içerik hazırladığınızda doğrudan bildirim verebilir ve arama motoru botlarının sayfanızın sitemap adresini ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Pingleme ismi verilen bu çalışmaları https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresi üzerinden yapabilirsiniz.

Site Güncelliği

Sitenizin içerik durumu, sitenizin güncelliği, sertifikalarının tam olması ve içerisinde yer alan eklentilerin güncelliği, sitenizin index durumunu etkilemektedir.

Site Hızı Optimizasyonu

Site hızı optimizasyonu, SEO çalışmalarının en önemli adımlarından birisidir. SEO çalışmaları da sitenizin hızlı index almasında en önemli adımdır. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr adresi üzerinden yapabileceğiniz site hızı testleri ile sitenizin hızını görebilir ve site hızını olumsuz etkileyen yapıları düzenleyebilirsiniz. Ayrıca sitenizin hızlı yüklenmesi ziyaretçiler açısından da oldukça önemlidir. Kullanıcılar ziyaret ettikleri site içerisinde yavaş bir yükleme olursa, sitenin açılmasını beklemeden sayfayı terk ettikleri gözlemlenmiştir.

Düzenli İçerik Girişi

Sitenizin hedeflediği odak anahtar kelimeler ile ilgili düzenli bir şekilde içerik girişi, sitenizin arama motoru optimizasyonunda daha hızlı geri dönüşler almasına olanak sağlamaktadır. SEO uyumlu, benzersiz ve semantik içeriklerle, arama motoru optimizasyonunuz daha hızlı olacak ve sıralamalarda daha üst sıralarda yer alabileceksiniz. Ancak oluşturduğunuz içeriklerin özgün olması ve içerisinde geçen kelime öbeklerinin daha önce yer alan içeriklerde yer almaması büyük önem taşımaktadır.

Düşük Rekabet İçeren Anahtar Kelimeler

SEO çalışmalarında daha hızlı sonuç almak ve sitenizin daha yüksek sıralarda yer alması için en kolay adım, daha düşük rekabet içeren anahtar kelimeler ile çalışma yürütmekten geçmektedir. Bu sayede rekabet daha da azalacak ve sitenizin index oranı artabilecektir. Ayrıca site içerisinde, sitenizin odağı olan odak anahtar kelimeleri geçirin ve vurgulayın.

SEO Uyumlu URL

Sitenizin URL yapısı, Google’ın belirlediği optimum düzeyde olması gerekmektedir. URL içerisinde odak anahtar kelime yer almalı ve içeriklerinizde de URL olabildiğince kısa şekilde yer almalıdır. Ayrıca bu noktada SSL sertifikası da büyük önem taşımaktadır.

H1 Etiketleri

H1 etiketleri, siteniz içerisinde yer alan içeriklerde bulunan ana başlıkları ve alt başlıkları simgelemek ve Google botlarının daha net algılaması için kullanılan bir kod yazılımıdır. WordPress gibi site altyapıları içerisinde doğrudan yer almaktadır. Sitenizde oluşturduğunuz içeriklerde kullanabileceğiniz bu başlık yapıları, sitenizin ana sayfasına da optimize edilebilmektedir. Arama motorları, sitenizdeki içerikleri ve sitenizin odak anahtar kelime yapısını, bu başlıklar üzerinden değerlendirmektedir.

Meta Açıklaması

Sitenizin ve yayınladığınız içerikleri ile ilgili bilgilendirmeleri; meta ve description yapılarını düzelterek, arama motorunda nasıl görüneceğini ve nasıl açıklanacağını düzenlemeniz gerekmektedir. Bu yapı hem kullanıcıların sitenizi ve içeriğinizi arama motoru üzerinde gördüğünde ne yazdığını okuyarak karar vermesinde etkili olacakken, ek olarak arama motoru için odak anahtar kelime düzeyi açısından da önem taşımaktadır.

Görsel Alt Metinleri

Web siteniz içerisinde yüklediğiniz görsellerin içerisinde görsellerin tanımları, alt etiketleri ve alternatif metinlerinin yer alması gerekmektedir. Bu sayede kullanıcılar arama motoru üzerinde yaptıkları aramalar üzerinden, odak anahtar kelime yatkınlığına göre sonuç alacağı için, daha üst sıralarda sonuç alabileceksiniz. Bu da daha hızlı index almanıza olanak sağlayacaktır.

Backlink Desteği

Her web sitesinin, Google üzerinde belirli bir hiyerarşisi bulunmaktadır. Sitenizin, daha yetkin bir site tarafından referans gösterilmesi ve backlink çıkartılması, sizin sitenizin daha yüksek sıralara çıkmasına olanak sağlayacaktır.

Sosyal Medya Optimizasyonu

Hazırladığınız içerikleri sitenizde paylaştığınız gibi sosyal medya hesaplarınızda da paylaşmanız, kullanıcılara daha hızlı erişmenize olanak sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcılar sayfanızı ziyaret edecek ve arama motoru botları da sayfanızı daha hızlı ziyaret edecektir.

moondiggy SEO hizmetleri hakkında detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edin!

İndex Yapmak Nedir?

İndex yapmak, Google arama motorundan yer alan sitenizin sizler tarafından sağlanan güncellemelerini ve iyileştirmelerini Google’a farkettirmek adına yapılan işlemlere verilen genel isimdir.

İndex Yapmak Neden Önemlidir?

İndex yapmak, Websitesinin SEO çalışmalarının görünür olmasını ve daha fazla yükseliş kazanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle her türlü güncelleme ve ekleme sonrasında index yapmak bir websitesi için şarttır.

Hızlı İndex Nasıl Yapılır?

Hızlı İndex yapmanın yollarını öğrenmek için sizlere sunmuş olduğumuz içeriklerimizden kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bu sayede websitenizin indexlenmesini sağlar ve hedeflerinize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.