Google güncellemeleri komutlu aramaları da etkiliyor

Google güncellemeleri komutlu aramaları da etkiliyor

Sadece bir internet sitesi veya sadece bir anahtar kelimenin olduğu içeriği bulmak için yaptığımız komutlu aramalar temel bir güncellemede arama sonuçlarında alınan sonuçlar komutlar ile yapılan aramalarda da geçerli.

Barry Schwartz tarafından Google ekibine iletilen soru geç kalmadan yanıt gördü. İşte Soru;

“Bir internet sitesi temel bir güncellemede olumsuz bir şekilde etkilendiğinde bir siteyi komut ile aradığımızda o site için daha alakasız, daha az sonuçlar gelebilir mi? Bir çok deneme yaptım ve yıllar içinde böyle bir tuhaflık fark ettim.”

Google’dan Gary Illyes tarafından cevap geçikmedi. Genel sorgu ekli site komutlarının güncellemeden etkilenmemesine rağmen sorgu ile yapılan aramaların etkilendiğini belirterek şu şekilde yanıtladı;

“· site: kendi başına doğrudan değil (farklı, bağlantısız bir sıralama yolu kullanıyor)
· site:+sorgu etkilenir (normal sıralama yolunu kullanıyor)”

Gary Illyes tarafından verilen örnekte ilk olarak “site:moondiggy.com” gibi bir komug ve daha da detayları görmek istiyorsak site:moondiggy.com/seo olabilir. İkinci bir örnekte ise “site:moondiggy.com seo nedir”

Google güncellemeleri komutlu aramaları da etkiliyor 1

Google geçmişi boyunca gelen güncellemelerden etkilenen internet siteleri, bu etkiler karşısında site sorgularında da olumsuz etkilenebiliyor. İlk örnekte olduğu gibi sadece site: aramalarında sonuçlarda çok bir şey değişmese de site:domain.com anahtar kelime aramalarında sayfalarınızın sıralamaları da değişkenlik gösterecektir.

Normal arama motoru kullanıcılarını çok etkileyen bir hata olmasa da SEO uzmanları ve komutla sıkça arama yapan kullanıcılar tarafından önemli bir detay. Örneğin son gelen Core Web Vitals güncellemesi sonucunda daha hızlı sayfaları öncelikli görme ihtimaliniz bu doğrulamayla birlikte doğrulanmış oldu.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.