Google DFP Small Business Nedir?

Google DFP Small Business Nedir?

Reklam verenlerle yayınlayanları buluşturan bir platform olan DoubleClick for Publishers, Google’ın en kullanışlı araçlarından biridir. Bu noktada Google’ın iki farklı reklam aracı barındırdığını vurgulamak gerekir. Bunlardan daha popüler olan AdSense çok daha basit bir kullanıma sahip olsa da oldukça dar bir hareket alanına sahiptir. Buna karşılık söz konusu Google DFP olduğunda durumun bunun tam aksi olduğunu söylemek gerekir. Peki Google DFP Small Business nedir?

Google DFP , temel olarak bir reklam sunucusudur. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bunun anlamı reklam verenlerle yayıncıların buluşması demektir. Google DFP aracılığıyla internet sitelerinden mobil uygulamalara ve oyunlara kadar pek çok farklı platform için reklam yayınlamak mümkündür. Ancak tek avantajının bu olduğunu söylemek son derece eksik kalır.

İlk olarak DFP’nin yayıncılar için özel pek çok araç barındırdığını vurgulamak gerekir. Bu sayede trafiği daha kolay yönetmek ve stratejinizi belirlemek mümkün hale gelmektedir. Ayrıca raporlama olanakları bakımından oldukça geniş olan Google DFP, yayınlarınız için ileri seviyede bir öngörü becerisi sağlar. Bu anlamda reklam yayıncılığı yapan siteler için en ideal tercihin Google DFP olduğunu söylemek mümkündür.

Google DFP Small Business Avantajları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Google DFP, isminden de anlaşılacağı üzere yayıncılar için özel olarak geliştirilen pek çok imkan barındırmaktadır. Bu anlamda platformun reklam yayıncılarına kusursuz bir araç seti sunduğunu söylemek abartı olmayacaktır. Bu doğrultuda Google DFP’nin avantajlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • İlk olarak Google DFP Small Business kurulumundan iş akışına kadar oldukça kullanışlıdır. Son derece basit arayüzü sayesinde tüm yayın stratejinizi pratik bir biçimde yönetebilirsiniz.
  • Yukarıda da vurguladığımız gibi DFP’nin en öne çıkan yanı hedefleme ve raporlama açısından sunduğu araçların çeşitliliğidir. Bu doğrultuda platform, adeta işinizi büyüttükçe size uyum sağlamaktadır.
  • Son olarak Google DFP Small Business’ın AdSense gibi diğer reklam ağlarıyla entegre olduğuna vurgu yapmak gerekir. Bu sayede farklı reklam ağları üzerinden reklamcılar size ulaşarak taleplerini iletebilmektedir.
  • Bunun yanı sıra farklı platformlar için yayınlayacağınız reklamları tek bir panel üzerinden yönetmeniz mümkündür. Böylelikle farklı yayınlarınız için ekstra araçlar kullanmanıza gerek kalmaz.
  • Öngörme özelliğiyle DFP Small Business, reklam verenlere kaç gösterime kadar satış yapabileceğiniz hakkında fikir edinmenize yardımcı olur.

Google DFP Small Business Nasıl Çalışır?

Genel olarak Google DFP Small Business’ı bir reklam sunucusu olarak tanımlamak mümkündür. Bu doğrultuda platform, reklam yayıncıları ve reklamcılar arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Bu anlamda tıpkı AdSense’te olduğu gibi yayıncılar, çeşitli reklamcılarla anlaşarak sitelerinde reklam yayınları yapabilmektedir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Ancak bu noktada DFP Small Business’ın çok daha geniş olanaklara sahip olduğunu vurgulamak gerekir. Kapsamlı açık artırma sistemi sayesinde özel fiyat teklifleri yapmak mümkündür. Buna ek olarak DFP’nin dijital pazarlama açısından ihtiyaç duyacağınız neredeyse tüm metrikleri barındırdığını da belirtelim. Bu açıdan reklam türü fark etmeksizin DFP aracılığıyla stratejinizi hayata geçirebilirsiniz.

Blog yazımızı beğendiyseniz Google My Business yazımızı da beğenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.