Google “Bunu mu demek istediniz?” Uyarısı için 15 Öneri

Google “Bunu mu demek istediniz?” Uyarısı için 15 Öneri

Google’da arama yaptığınızda “Bunu mu demek istediniz” uyarısıyla çoğu kez karşılaşmışsınızdır. Son yıllarda bu uyarı yerini “Yazımı düzeltilmiş şu sorgu için sonuçları görüyorsunuz” ifadesine bıraksa da çoğu kullanıcının zihninde, uyarının ilk hali tazeliğini koruyor.

Google’ın algoritması o kadar hızlı çalışıyor ki, yanlış bir ifade arattığınızda sizi anında uyarıyor. Bu artık çok alıştığımız bir durum. Hatta uyarmakla da kalmıyor, doğrusunu tahmin ediyor ve doğru olduğunu düşündüğü aramanın sonuç listesini karşınıza getiriyor. Günlük kullanıcılar için Google’ın binlerce faydalı hizmetinden sadece biri.

Google’ın her gün yararlandığımız bu nimeti, özellikle yerel işletmeler ve yolun daha çok başında olan girişimler için bir felakete dönüşebiliyor. Çok sayıda marka, ismi aratıldığında “Bunu mu demek istediniz” sorunu ile karşılaşabiliyor. Gelin sizler için hazırladığımız 15 maddeden oluşan öneri listemize birlikte göz atalım.

Önerilerimize geçmeden önce şunu eklemek de fayda var, bu hatadan kurtulmanın tek yolu Google’ın sizi daha çok tanımasını ve hakkınızda daha çok şey bilmesini sağlamak. Bahsedeceğimiz tüm maddeler Google üzerinde daha çok tanınır olmanızı sağlayacak öneriler.

1. SEO Çalışmalarınızı Arttırın

Atılması gereken ilk adım SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarına ağırlık vermeniz olmalı. Ayrıca içeriklerinizde SEO kurallarına dikkat etmeniz, arama motorlarında daha tanınır olmanızı sağlar.

2. Google Ads’e Reklam Verin

Google Ads’e reklam vermek, sizi kısa yoldan sorununuza çözüm bulmanızı sağlar. Bununla birlikte Google Ads ile iş birliği yapmak, sitenizin arama sonuçlarında en üstte görünmesini sağlar.

3. Meta Etiketlerinizi Düzenleyin

 • Meta Etiketler (Meta Tag) web siteniz hakkında kullanıcıya ve Google’a bilgi sağlar. Siteniz için adeta bir kimlik niteliği taşır.
 • Meta Etiketlerinizi düzenlemeniz ve arttırmanız, Google’ın sizi daha yakından tanımasını sağlayacaktır.

4. İçeriklerinizi Düzenleyin

 • Konunuzu en iyi şekilde ifade eden başlıklar seçin.
 • Yayınladığınız içeriklerinizde, yaptığınız işin detayına inin. İnternetteki en detaylı içerik olmaya çalışın. Örneğin dekorasyon ürünleri satan bir işletmesiniz ve sitenizde bir blog bölümüne yer veriyorsunuz.
 • Seçtiğiniz görseller, içeriğiniz ile uyumlu olsun.
 • Hazırladığınız içeriklerde detaylı bilgi vermeniz, Google tarafından öne çıkarılmanıza yardımcı olacaktır.

5. Etiketlerinizi Düzenleyin

 • Konunuzu en iyi ifade eden içerik etiketlerini seçin.
 • Kullandığınız görsellerin altındaki açıklamaları ve etiketleri düzenleyin.
 • Etiketleriniz konunuzla ne kadar alakalı ve yeterli sayıda olursa, görüntülenme oranınız da o kadar artar. 

6. Her Konu İçin Ayrı Sayfa Oluşturun

 • Aynı sayfada farklı konulardan bahsetmeyin.
 • Her içeriğiniz için farklı sayfalar oluşturun. Daha çok sayfa daha çok etiket ve tıklanma demektir.

7. Sosyal Medya Hesaplarınızı Aktif Olarak Kullanın

Sitenize ait sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmanız hedef kitlenizin büyümesini sağlar. Bu sebeple daha çok erişim alırsınız ve Google’ın algoritması sizin daha çok farkınıza varmaya başlar.

8. Google Benim İşletmem Hesabı Oluşturun

Yerel bir işletmeyseniz, internetten erişim alabilmek için Google Benim İşletmem’de mutlaka yer almalısınız. Bununla birlikte iletişim ve konum bilgilerinizin Google üzerinde yer alması tanınırlığınızı arttırır.

9. Bağlantı Linklerinizi Düzenleyin

Sitenize bağlantı sağlanan bağlantı linklerinizde, içeriğinize ait anahtar kelimelere hatta başlığınıza yer verin. (p=1256) gibi ifadelerin bağlantı linkinizde yer alması bulunabilirliğinizi azaltır.

10. Markanıza Ait YouTube Kanalı Oluşturun

Çok sayıda kullanıcı gününün belli bir bölümünü YouTube’da geçirir. Bu nedenle işletmenize ait bir Youtube Kanalı oluşturmanız ve ilginç içerikler üretmeniz daha çok insana ulaşmanız demektir.

11. Bozuk Bağlantılarınızı Düzeltin

Web siteniz üzerinde bozuk bağlantı adreslerinin olması site trafiğinizi olumsuz etkiler. Ayrıca hatalı sayfalara tıklamak kullanıcıların da pek hoşlandığı bir durum değil. Düzenli aralıklarla sitenizdeki bağlantı linklerinin kontrolünü sağlayın.

12. Anchor Text’lere Yer Verin

Anchor Text (çapa metin) okuduğunuz bir metinde, başka bir siteye bağlantı veren kelime gruplarıdır. Bu noktada anchor text’lerde marka adınıza yer vermeniz, site trafiğiniz için faydalı olacaktır.

13. Google Analytics Kullanın

Sitenizin trafiği hakkında bilgi sahibi olmanız, nasıl hareket edeceğinizi anlamanıza yardımcı olur. Benzer şekilde ziyaretçilerinizin siteniz üzerinde ne yaptıklarını bilmeniz eksik olan kısımlarınızı tamamlamanızı sağlar.

14. SSL Sertifikası Edinin

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Birçok Hosting servisi SSL sertifikasını, paket içeriklerinde ücretsiz bir şekilde sunuyor, ama biz yine de eklemek istedik. Sitenizin Google tarafından güvenilir olarak tanınması, Google algoritmasındaki yerinizi sağlamlaştırır.

15. Mutlaka Sabırlı Olun

“Bunu mu demek istediniz?” uyarısından kurtulabilmeniz için sitenize biraz zaman tanımanız gerekiyor. Ayrıca Google’ın sizin farkınıza varması ve kullanıcıların sitenizi ziyarete başlamaları biraz zaman alabiliyor.

Bu içeriğimizde birçok yerel işletme ve markanın sıklıkla karşılaştığı Google “Bunu mu demek istediniz?” uyarısı için çözüm önerilerimizden bahsettik. Ayrıca listemizdeki maddelerin ihtiyaçlarınıza göre uzaması ya da kısalması pek tabii mümkün. Önerilerimizden hangilerini önce uygulamaya başlayacaksınız ya da sizin önermek istediğiniz bir şey var mı? Yorumlar kısmına cevaplarınızı bekliyoruz.

Bloğumuzu beğendiyseniz Google Question Hub: Nedir ve Ne İşe Yarayacak? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.