Google botları aslında o kadar da gizemli değildir. Kullandıkları algoritmada yüzlerce faktör ele alınarak işlem yapılıyor ama aslında başarılı olmak için oldukça net , basit , anlaşılır bir sistem var. Yani düşünüldüğü kadar gizemli ve olağan dışı bir sisteme sahip değil.

Google Botları içeriğinizi nasıl tarar?

Google’nin akıllı botları mevcuttur ve bu botlar belirli süreler ile gelip sitenizi tarar. Dünyanın her yerine bulaşmış bir virüs gibi de düşünülebilir.Sitenizi baştan aşağıya tarar ve linkleri, resimleri; kalın, italik, altı çizili yazılılar ve “h” etiketiyle girilen başlıkları özellikle tarar.Ardından var ise yorumlarınıza bakar.Elde ettikleri verileri google’a raporlar ve değerlendirmeye alınır.Tüm bunlar analiz edildikten sonra eğer kaliteli bir içeriğe sahip olduğunuzu düşünürse arama motorlarında artık üst sıralara çıkabilirsiniz demektir.

Botların sitenizi ne sıklıkla ziyaret ettiğinin cevabı ise yine sizde saklı. Siteniz ne kadar kaliteli olursa o kadar sık ziyaret edilirsiniz. Google botlarının sitenize en son ne zaman geldiğini öğrenmek için şunu yazmanız yeterli ;

cache:http://www.siteismi.com

Google Botları İçeriğinizi Nasıl Üst Sıralara Çıkarır ?

Sitenizin veritabanına bakar ve indexlenmiş olan yazılarda ilk olarak konu içindeki bütünlüğü inceler. Sitenizin kitle-içerikbaşlık-içerik , içerik-anahtar kelime uyumu gibi faktörleri sağlamış ve konuda geçen önemli kelimelerin kalın,italik,altı çizili bir şekilde belirtmişseniz sonuç olarak kaliteli bir içerik sağlamış olursunuz. Bir yazıda değinmek istediğiniz nokta var ise bunu mutlaka kalın,italik ya da altı çizili bir şekilde belirtin , bunlar botların dikkat ettiği noktalardır. Sonuç sitenizde orjinal , gerçek içerikler bulundurun. Kullanıcının okurken “başka siteye de bakayım” diye düşünmesine mahal vermeyin. Zaten bu uyumu sağlamışsanız üst sıralara çıkarsınız ve başarı sizinle olur.

Google Botlarının Sitenizi İndekslemesini İstemiyorsanız

Google botlarının sitenizi indekslemesini , ziyaret etmesini istemiyorsanız bunun da çözümü var. Ana dizinde bir robots.txt dosyası oluşturarak ya da bir meta etiketi ile bunu yapabilirsiniz. Aşağıdaki meta etiketi sitenizin google botları tarafından indexlenmesini engeller.

<meta name="Googlebot" content="noindex">

Daha fazla bilgi için

https://support.google.com/webmasters/answer/182072?hl=tr
https://tr.wikipedia.org/wiki/Googlebot
adreslerini ziyaret edebilirsiniz.