Google bilgi grafiği sorguya göre değişiyor

Google bilgi grafiği sorguya göre değişiyor

Google üzerinden yaptığınız arama sorgularının en ufak bir kelimesi bile karşınıza çıkacak bilgi panellerinin önizlemesini tamamen değiştirebileceğini biliyor muydunuz?

Knowledge panel(Bilgi grafiği) arama yapan kullanıcının sorgusuna göre dinamik olarak gösterimi değiştirilebiliyor. Geçtiğimiz günlerde bir kullanıcı Twitter üzerinden attığı tweet ile konuyu gündeme çekti. Arama çubuğu dikey arama seçeneklerinin Google Arama ekranlarının yapılan sorguya göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin bir film hakkında yapacağınız sorgunun sonuna inceleme veya incelemeler eklemesini yaparsanız incelemeler kısmı daha öncelikli gösteriliyor ve yorumları sizlere iletiyor.

Google bilgi grafiği sorguya göre değişiyor 1

Bilgi grafiğinin yanı sıra yapacağınız film gibi aramalarda yukarıdaki görselde görüldüğü gibi “Overview” “Reviews” “Showtimes” gibi alt başlıklara tıklarsanız arama sonuçları da tamamen değişiyor.

Google Bilgi Grafiği(Knowledge Graph) nasıl çalışır?

Buradaki bir farklı ayrıntı da sadece film adı şeklinde arama yaptığınızda “incelemeler” butonu 5,6. sırada bulunurken “film adı incelemesi” şeklinde arama yaptığınızda incelemeler butonu 2.sıraya yerleşiyor ve ilgili arama sonuçları da değişiyor.

Arama sonuçlarındaki bu değişiklik üzerinde konuşacak olursak Google’ın daha da dinamik çalışacağına ve kullanıcıların yapacağı aramaları tahmin etmek üzerine kendini geliştirdiğini gösteriyor.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.