Google arama reklamlarını domine etmeye devam edecek

Google arama reklamlarını domine etmeye devam edecek

dünya genelinde Google Arama’nın kullanımın oldukça yükse olduğunu biliyoruz hatta ülkemizde son dönemde paylaşılan bir raporda gerilediği dikkat çekmesine rağmen %85’ler seviyesinde Google Arama kullanımı söz konusu. Bu paralel olarak Google arama reklamları oranı da oldukça yüksek.

Kasım 2019 Google algoritma güncellemesi

Google arama reklamları konusunda liderliğini devam ettiriyor

Google, arama gelirlerinde açık ara lider konumunu sürdürmekte ve net gelir geçen yıldan bu yana yüzde birden daha az azalma gösterdi. EMarketer’in paylaştığı bir rapora göre, Google bu yıl ABD’deki arama ağı reklam harcamasının % 73’ünden fazlasını netleştirecek. Google’ın şu an ile 2021 arasında arama ağı reklam geliri payında yalnızca 2 puan kaybetmesi bekleniyor.

Arama reklamları dağılımı

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi Amazon, iki yıl içinde arama ağı reklam gelirinde payının yükselmesi planlanan tek şirkettir. Amazon, ABD’de ikinci en büyük arama ağı reklam satıcısı olmak için 2018’de Microsoft’u geçti.

“Örneğin, Amazon Ad Business, reklam harcamalarındaki büyük artış ile çekti; çünkü reklamverenlerin ilgi alanlarına dayalı sonuçlar (ürün sorguları) ve satın almaya hazır olan kullanıcılara doğru bağlamda izleyicilere ulaşabiliyorlar.”

En Çok Okunan Google Makaleleri: 2019 İlk Çeyrek

Arama ağı reklam harcaması genel olarak artmakta ve arama harcamalarının önümüzdeki yıl yaklaşık % 18 oranında artması beklenmektedir. Benzer artışların 2021 yılında da devam etmesi bekleniyor. EMarketer’in öngördüğü gibi, arama reklamcılığı, 2023 yılına kadar toplam dijital pazarın % 43’ünden daha az bir paya sahip olacak.

İleriye bakıldığında, eMarketer arama reklamcılığının geleceğinin sesli arama reklamları içerebileceğine inanırken, görsel arama reklamları Pinterest gibi platformlarda yayına girebilir.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.