Google arama motoru alternatifleri

Google arama motoru alternatifleri

Dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru Google olurken gizlilik ve kişisel tercihlere göre Google arama motoru alternatifleri

En Çok Kullanılan Çin Arama Motorları

Sadece arama motoru olarak değil bir çok alanda sunduğu hizmetleriyle karşımıza çıkan dijital marka özellikle arama motoru optimizasyonu konusunda da en ön plana çıkan markalardan birisi. Özellikle gizlilik konu olduğunda google arama motorunu kullanmak hiç iyi fikir olmuyor. Google arama motoru kullanıldığında Ip adresleri, arama terimleri, tarayıcı profilleri ve çerezlere kadar bir çok veriler Google sunucularına kaydediliyor. Gizlilik ve farklı arama motorlarını kullanmak isteyen kullanıcılar için 3 adet Google arama motoru alternatifleri;

Google arama motoru alternatifleri

İnternet sitenizin organik trafiğini artırmak için sadece tek bir arama motoruna yönelik yapmak, diğer arama motorları ve platformlardan gelecek trafiği istemiyor anlamına gelebilir. İnternet sitenizde SEO çalışmaları yaptığınızda büyük oranlarda “organik trafik” elde edebilirsiniz. Organik aramalardan elde edeceğiniz trafikleri tek bir arama motorundan elde edemeyeceğiniz için bir çok arama motoruna uygun çalışmalar yapabilirsiniz.

Microsoft Bing

Bing Arama Motoru

Live Search ve MSN Search adlarını da kullanan Bing arama motoru 2009 yılında devreye girerek dünyanın en büyük ikinci arama motoru olma ünvanına sahip. Bing’i Google’dan ayıran en büyük özellik ise site içi ve dışı bağlantıları takip ederek dizin oluşturması. Dünya genelinde özellikle windows işletim sistemine sahip bilgisayar ve cep telefonlarınlarıyla birlikte gelen bing, dünya genelinde %15,82 oranında bir pazar payına sahip.

Yahoo

Yahoo Arama Motoru

Özellikle doksanlı yıllarda en büyük popülerliğine kavuşan Yahoo, rakiplerinin ataklarına dayanamayarak kısa süre içerisinde küçülmeye gitti. Şu anda ise Google desteğiyle arama motoru ve portal hizmetiyle devam ediyor. Global pazarda ise %8.28 oranda paya sahip.

Yandex

Yandex Arama Motoru

Özellikle Rusya’da geliştirilen ve bu nedenle en çok kullanılan arama motoru Yandex, dünya çapında büyük bir pazara sahip olmasa da yükseliş hızı oldukça şaşırtıyor. Google alternatifi sadece arama motoru değil bir çok platformda hizmet veren Yandex, e-posta, analiz ve harita gibi bir çok farklı hizmet sunuyor. Marka olarak çok fazla bilinse de çok fazla kullanılmıyor.

 

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.