Google Apple İçin 15 Milyar Dolar Ödeyecek

Google Apple İçin 15 Milyar Dolar Ödeyecek

Söylentilere göre Google Safari internet tarayıcısında, varsayılan arama motoru olmak için 15 milyar dolar ödüyor. 

Finans analistleri Google’ın, Safaride, varsayılan arama motoru olarak kalmak için Apple’a 15 milyar dolar ödediklerini tahmin ediyor.

Google’ın Safari üzerinde varsayılan arama motoru olmak için hatırı sayılır bir meblağ ödediği bugüne kadar zaten biliniyordu ancak bu rakam oldukça yükselmiş gibi görünüyor.

2020 yılında Google, Apple’ın kendi internet tarayıcısında varsayılan arama motoru olabilmek için 10 milyar dolar ödedi. Bazı yatırımcıların notlarına göre, analistler 2021 yılında bu rakamın yüzde elli oranında artacağını öngörüyor.

Bu notlarda yazılanlar ise şunlar:

“Hesaplamalarımıza göre Google şirketinin Apple’a İOS üzerinde varsayılan arama motoru olmak için ödediği miktar 10 milyar dolardı. Bu miktar hesapladığımız 8 milyar dolar fiyat ödemesinden oldukça fazla bir miktar olarak karşımıza çıktı. Apple’ın halka açık dosya ve evraklarından ayrıca Google TAC(Trafik Edinme Maliyetleri) tarafında edindiğimiz bilgiler bize bu hesaplamarda yardımcı oluyor. Şimdiler de Google’ın Apple için 15 milyar dolara yakın bir miktar ödeyeceğini tahmin ediyoruz. Bu şekilde Google servis büyümesinde yıldan yıla 850 baz puanlık bir artış ve %9 şirket karı artışı planlıyor.”

Google’ın bu kadar yüksek bütçe oluşturması, Microsoft tarafından gelen tehdide karşı sağlam bir duruş sergilemek için olduğuna inanılıyor. 

2022 yılında bu ödemelerin 18-20 milyar dolar bandında olması olasılığı da ayrıca yatırımcı notunda belirtilmiş. Bu meblağların artışı, kendi başına büyük bir olay olsa da SEO uzmanı ve çalışanları tarafından da iyi bir haber gibi gözüküyor. Google’ın yerini sağlama alması sayesinde, önümüzdeki yıllarda Google’ın arama hacminde büyük bir parçalanma yaşanmayacak gibi gözüküyor. Eğer Google Safari üzerindeki hakimiyetini kaybederse az önce bahsedilen konunun tam tersi olması kaçınılmaz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Safari, mobil tarayıcı pazarının %53’üne ve bilgisayar tarayıcı pazarının %18’ine sahip. Kullanıcılar her ne kadar kendi varsayılan arama motorunu istediği şekilde değiştirme hakkına sahip olsada, Google potansiyel arama hacmi kaybını göze almak istemiyor gibi duruyor. Ancak endişelenmeye gerek yok, Google ve Apple yakın zamanda ayrılacaklarmış gibi gözükmüyor.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.