Google API Key Nasıl Kullanılır?

Google API Key Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir uygulamanın, başka bir uygulama üzerinde kullanılması ve sergilenebilmesi için API keye ihtiyacı vardır. API key, Application Programming Interface (Uygulama Programı Arayüzü) olarak adlandırılmaktadır.

Kişilerin, kendi internet sitelerine Google ürünlerini yerleştirebilmeleri için Google API key kullanmaları gerekmektedir. Örneğin; Google Haritalar uygulamasını kendi sitesinde görüntülemek isteyen site sahibi, Google Haritalar için belirlenen API keyi almalıdır. Peki Google API key nasıl kullanılır? Hazırsanız, konunun ayrıntılarına içeriğimizde yer verdik.

Google API Key Nedir?

API, konumlar hakkında bilgi akışını sağlamak için HTTP isteklerini kullanan bir hizmettir. Kuruluşlar, fiziksel konumlar ve önemli ilgi alanlarının tümü bu API’deki yer örnekleridir. API, beş farklı türde isteği destekler. Bu istekler aşağıdaki gibidir:

 • Yer Arama: Kullanıcının mevcut konumuna ya da arama terimine göre bir konum listesi sunar.
 • Otomatik Yer Tamamlama: Kullanıcıların bir konumun adını ya da adresini otomatik olarak doldurmasına ve yazmasına olanak tanıyan bir özelliktir.
 • Yer Görselleri: Google’ın Yer veritabanında tutulan milyonlarca yer fotoğrafına erişmenizi sağlar.
 • Otomatik Sorgu Tamamlama: Kullanıcılar yazdıkça önerilen soruları ekrana getiren, metin tabanlı bir coğrafi arama sorgusu tahmin motorudur.
 • Yer Ayrıntıları: Belirli bir konum hakkında ayrıntılı bilgi sağlar ve müşteri yorumları da bu başlığa dahildir.

Google API’yi kullanmak için her API isteğine dahil edilmesi gereken bir anahtara ihtiyacınız vardır. Bu nedenle de bir Google API key sahibi olmak son derece önemlidir.

Google API Key Ne İşe Yarar?

API key, iki farklı programın birbiriyle iletişim kurmasına izin vererek bir uygulamanın gerekli işlevselliğini diğerinde kullanmanıza olanak tanır. Pek çok firmanın gelirinin önemli bir bölümünü oluşturmaya yardımcı oldukları için API’ler son derece faydalıdır. Örneğin, Google’ın en önemli teknolojilerinden biri olan Google Haritalar API’leri, yüzlerce büyük kuruluş tarafından ücretli bir şekilde kullanılmakta ve Google için önemli ölçüde ek gelir sağlamaktadır.

Google API Key Almanın Adımları

API keyler, bir site içerisinde farklı geliştirici uygulamaları kullanmaya olanak sağlamaktadır. Google API keyleri, siteler içerisinde kullanılan ve en çok talep gören anahtarlar konumundadır. Google API key almanın adımları ise şu şekilde ilerlemektedir:

 • Herhangi bir Google platformuna girin.
 • Ekranın ortasındaki “Başla” komutuna tıklayın ve sol üst tarafta bulunan Google Cloud Platform sayfasını açın.
 • Bu sayfalara girmeden önce fatura ayarlarının yapılmış olması gerekmektedir. Faturalandırma sekmesinden fatura ayarları tamamlanabilmektedir.
 • Google Cloud sayfasından, API’ler ve Hizmetler sekmesine giderek “Kimlik” bölümüne girin.
 • Hazırda olan bir proje için listeden seçilmesi gerekmektedir. Yeni bir proje kullanmak isteyen kullanıcılar “Yeni Proje Oluştur” sekmesinden proje geliştirebilmektedir.
 • Kimlik bilgileri oluşturma bölümünden gerekli olan API seçilmelidir.
 • API key’i iletişim bölümünü kapatın. Yeni alınan API keyi, kimlik bölümünde listelenmiştir ve kullanıma hazır bulunmaktadır.

Google API Key Nasıl Oluşturulur?

Site içerisinde trafiği yükseltmek ve site içi faturalandırma amacı ile kullanılan API key, projelerin geliştirilmesi için oldukça önemli bir sistemdir. Kimlik doğrulama amacı ile de kullanılan API key kullanılma yöntemleri şunlardır:

 • API keyler, Google Cloud Console sayfasına yönlendirilmelidir.
 • Google Cloud Console üzerinden 30 günlük ve gerçek zamanlı kullanım grafiklerine erişilmelidir.
 • 30 günden fazla bulunan kullanım raporları incelenmelidir.

API key kullanımları, işletmelerin yüzü olarak görülen sitelerin daha profesyonel durmasını sağlamaktadır. Google, dünyanın en büyük dijital markası olduğu için, Google ürünlerini kullanmak kişilere daima avantajlar getirmektedir.

Google API Key Nasıl Kısıtlanır?

Uygulama kısıtlaması ve API kısıtlaması olmak üzere iki kısıtlama çeşidi mevcuttur. Bu iki kısıtlama çeşidinin de ayarlanması gerekir.

Uygulama kısıtlaması, API anahtarının kullanımını; web siteleri, web sunucuları ya da mobil uygulamalar olmak üzere sınırlamanıza yardımcı olur. Ancak, bu kısıtlama çeşidinde yer alan kategorilerden yalnızca bir kısıtlama tercih etme hakkınız vardır.

API kısıtlaması ise API anahtarının kullanım miktarının daha fazla API ya da SDK’dan biri ile sınırlanmasıdır. Bir API anahtarını kısıtlamak için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Google Cloud Console’a gidin ve giriş yapın.
 • Proje açılır listesinden güvenliğini sağlamak istediğiniz API anahtarını içeren projeyi seçin.
 • Menü düğmesinden API’ler ve Hizmetler kısmından Kimlik Bilgileri’ni seçin.
 • Kimlik Bilgileri sayfasında, güvenliğini sağlamanız gereken API anahtarının adına tıklayın.
 • “Kısıtla” sekmesinden kısıtlamaları ayarlayın ve API anahtarı sayfasını yeniden adlandırın.

Mevcut API Key’ler Nasıl Görüntülenir?

İnternet sitesi sahibi kullanıcıların bir bölümü, API keyleri aldıktan sonra görüntüleme ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunların temel sebebi genellikle Google üzerindeki faturalandırma ayarlarında bulunan eksikliklerdir. Google ayarlar sekmesinde bulunan “Faturalandırma” bölümünde bu ayarlar onaylanabilmektedir.

Diğer bir görüntülenme problemi de site içerisindeki kodlandırma hatalarıdır. Google API keylerin kullanımı ile alakalı olmayan bu problemde, kişiler yazılım altyapısını güncellemelidir. Ayrıca Google API keyleri liste halinde görmek de mümkündür. API keyleri liste olarak görmek için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Herhangi bir Google platformuna girilmelidir. Örneğin, Google Haritalar hizmeti üzerinden bu işlem yapılabilmektedir.
 • Yan menü ya da üç satırlı menüdeki seçeneklere bakılmalıdır.
 • “API ve Hizmetler” sekmesine tıklanmalıdır. Bazı uygulama kullanımlarında isimler yerine simgeler gözükmektedir. Sekme isimlerini görmek için mouse ile simgenin üstüne gelinmesi ve beklenmesi yeterlidir.
 • Kimlik Bilgileri’nin bulunduğu menüden API listelerine ulaşmak mümkündür. Bu şekilde kullanıcılar almış oldukları tüm API keyleri liste halinde görme imkanına sahiptirler.

Sık Sorulan Sorular

Sahip olunan tüm web sitelerinde aynı API key kullanılabilir mi?

Elbette web sitelerinizin tümünde aynı API key’i kullanmanız mümkündür ancak günlük sorgu sınırını göz ardı etmemeniz gerekir.

Yerler nasıl eklenir ya da var olan yerler nasıl düzenlenir?

Eğer işletmenin sahibi sizseniz, yer ekleme ya da düzeltme işlemini Google My Business kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak düzenlemek istediğiniz yerin sahibi siz değilseniz, yine de söz konusu yer için değişiklikler önerebilirsiniz.

Google API key ücretsiz bir hizmet midir?

Sanılanın aksine Google API Key ücretli bir hizmettir ve bu hizmet kullandıkça öde fiyatlandırma sistemine sahiptir.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.