Google Analytics İçerik Gruplama Nedir?

Google Analytics İçerik Gruplama Nedir?

İşletmenizi büyütmek istiyorsanız müşterilerinizin dikkatini hangi içeriğin çektiğini anlamak önemlidir. Tabii sadece dikkat çekicilikle kalmıyor olay; hangi içerik bu dikkati tutar, hangisi yönlendirir ve hangisi dönüşüm sağlar. Peki, el emeği göz nuru ile hazırladığınız içeriklerinizin etkisini ve verimliliğini nasıl ölçeceksiniz? Sayfalarca excel’e ya da pahalı analiz araçlarına ihtiyacınız yok. Aslında, içerik pazarlama uğraşlarınızı takip ve analiz etmek gayet basittir. Google Analytics’in içerisinde uzun yıllardır bulunan içerik gruplama özelliği ile bu işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

İçerik gruplama özelliği sayesinde sitenizin içeriği hakkında çok daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgilerin başını etkileşim, navigasyon ve dönüşüm çekmektedir. Yani sayfaları teker teker ve yüzeysel incelemek yerine grup şeklinde analiz edebilme imkanınız ortaya çıkıyor. Özellikle de diğer gruplarla kıyaslama yapabildiğinizde; sitenizin her bir bölümünün performansını görebiliyorsunuz. Gelin Analytics’in ve içerik analizinin kapısını birlikte aralayalım.

İçerik Gruplama Nedir?

Diyelim ki içeriklerinizden hangisinin işe yaradığını öğrenmek istiyorsunuz. Analytics sayesinde sitenizdeki içerikleri birbirinden ayırıp gruplayabilirsiniz. Ardından, en önemli faktörlere odaklanıp analiz edebilirsiniz. Peki, bunu neden “All Page” yani tüm sayfa raporu ile yapmıyoruz?

All page raporu ile farklı içerik pazarlama metriklerini takip ve ölçüm yapmak mümkündür. Bu metriklere hemen çıkma oranı, oturumlar, sayfa görüntülenmeleri dahildir. Ancak bu raporun aksine, içerik gruplama bize tamamen yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır.

Bu yeni bakış açısı hangi içeriğin daha fazla dönüşüm getirdiğini ya da geliştirmek için hangi içerik grubuna odaklanmalıyım sorularına cevap veriyor. Sayfaları tek tek inceleyerek bir sonuca ulaşmak çok eziyetlidir. Bu sebeple, bir URL kuralı belirleyerek sitenizde ki ürün kategorilerini grupladığınızı düşünürsek günün sonunda çok daha kullanışlı veriler elde edebileceksiniz.

İçerik gruplama ile sayfaları birbirleri ile kıyaslamak yerine direkt ürün kategorilerinizi karşılaştırabilirsiniz. En güzel yanı ise kodlama bilgisi gerektirmediğidir.

İçerik Gruplama Nasıl Yapılır?

Google Analytics’de içerik gruplama üç farklı şekilde yapılabilir. Bunlar sırasıyla;

  • İzleme kodunu göre gruplandırarak,
  • Ayıklama kullanarak,
  • Ya da kural tanımları kullanarak.

Analytics, yukarıda verdiğim sırayla kodu çalıştırır. Önce izleme kodu, ardından ayıklama ve son olarak da kural tanımlarına bakar. Dikkat etmeniz gereken nokta; eşleşme bulduğunda içeriğiniz o eşleşmeye göre gruplanır ve sonra gelen kurallar göz ardı edilir. Yani, üç özelliği de kullanacaksanız özelden genele gitmenizi tavsiye ediyorum.

Gerekli süre: 30 dakika.

Peki, içeriği nasıl gruplandırıyoruz?

  1. Google Analytics hesabınıza giriş yapın.

  2. Sol altta bulunan “Yönetici” butonuna tıklayın.

  3. Görünüm sütununun altında bulunan “İçerik Gruplama”yı seçin.

  4. Ardından “+Yeni İçerik Gruplama”ya tıklayın.

  5. Artık içeriğinize bir ad verip istediğiniz parametleri seçebilirsiniz.

Unutmayın, maksimum beş tane içerik grubu oluşturabilirsiniz. Bir kere oluşturduğunuzda bir daha silemezsiniz. İki seçeneğiniz var; ya düzenleme yapabilirsiniz ya da kapatabilirsiniz.

Bitirmeden Önce Son Rötuşlar

Gruplamalarınızı yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var; o da Google Analytics’in her zaman ileriye dönük çalıştığıdır. Yani bir grup oluşturduğunuz tarihten sonra eklenen içerikleri içerecektir. Bir kere oluşturulan bir grubu bir daha silemeyeceğimizi de hesaba katarsak önce farklı bir Google Analytics hesabında test grupları ile denemeler yapmamız en sağlıklısı olacaktır. 

Yazıyı herkese hitap edecek şekilde kısa tutmak adına sadece nasıl içerik gruplandırabileceğinizi anlattım. Bir sonraki yazımda detaylı bir şekilde gruplarınız ile nasıl analiz yapabileceğinizden bahsedeceğim. Yükselen grafikler, düşen çıkma oranları ve bol bol dönüşüm diliyorum.

Sıkça Sorulan Sorular

İçerik gruplama nedir?

İçerik gruplama, Google Analytics üzerinden web sitenizin içeriklerini gruplar altında daha iyi bir şekilde analiz etmenize imkan veren özelliktir.

Oluşturduğum bir içerik grubunu silebilir miyim?

Bir kere oluşturduktan sonra grubunuzu silemezsiniz. Ya düzenleme yapabilir ya da kapatabilirsiniz.

İçerik grubu oluşturdum ama içerik göremiyorum?

Google Analytics’in geçmişe dönük çalışmadığını unutmamanız gerekir. Bir grup oluşturduktan sonra ekleyeceğiniz içerikler grubunuzun içine dahil olacaktır.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.