Google algoritma takip araçları

Google algoritma takip araçları

Google yıl içerisinde önemli algoritma değişikli yapıyor, bunu takip etmek için de bir çok araç bulunuyor. İşte Google algoritma takip araçları

Google getirdiği güncellemelerin bir kısmını kapsamlı güncellemeler yaparken bu güncellemelere kedi, köpek, at, eşek ve panda gibi akılda kalıcılık bırakan kalıcı isimlerle adlandırıyor. Büyük algoritmaların değişikliği bir çok internet sitesinin SERP üzerinde bulunan sıralamayı değiştirirken aynı zamanda sitenin sıralama ve gelirlerini de etkileyebiliyor. Google’ın yaptığı güncellemelerin de bir çok çeşidi bulunuyor. Yapılan minik güncellemelerin ise çoğu kapalı kapıların ardından gizli gizli yapılırken SERP üzerindeki Tsunami dalgalı değişikler ve çeşitli araçlarının yardımıyla bu güncellemelerden haberdar olunabiliyor.

Google algoritma takip araçları

Yapılan değişiklikleri sürekli takip etmek kolay ve tek yönlü bir iş değil. Fakat bu algoritmaları takip etmek imkansız da değil. Bu algoritmaları takip etmek için yapmanız gereken oldukça çok kanallı ve başarılı kaynakları takip etmek. Google algoritma takip araçları listesini sizler için düzenledik.

Google Algoritmaları

Search Engine Journal: Google Algoritmaları Arşivi

Search Engine Journal, SEO dünyasının nabzını yakından takip etmek için en başarılı kaynaklardan birisi. Google’ın güncellemelerini dahil ettikleri kapsamlı bir güncelleme arşivi bulunan Search Engine Journal, takip ettiği arşivler sonucunda hangi güncellemelerin nasıl ve ne yönde etkili olduğunu belirtiyor, siz de bu kaynaklar üzerinden takip yapabilirsiniz.

Google Webmaster Central Blog

Google’ın hizmeti olan Webmaster Central Blog geçtiğimiz yıllarda Türkçe bir şekilde yayına geçti fakat bekleneni verme konusunda yetersiz kaldığını söyleyebiliriz. Oldukça az yayın sayısı yapan ve merkezi Webmaster blogunda yayınlanan içeriklerin tümünü Türkçe olarak bu kaynaktan bulmak mümkün olmuyor.

Twitter

Yıllar öncesinde Matt Cutts, Google’ı takip etmek için takip edilmesi gereken tek kişi olabilirdi.  Fakat Google’dan istifa edip NASA’ya giden Matt Cutts, bu sektörden ayrılmak zorunda kaldı. Fakat hala takip edilmesi gereken bir çok instagram hesabı bulunuyor.

MozCast

Google algoritma değişikliğini en hassas güncellemelerine kadar takip edebileceğiniz MozCast geçtiğimiz 24 saat ve 30 gün içerisindeki değişimleri detaylı şekilde takip etmeniz konusunda yardımcı oluyor.

SEMrush Sensor

SEMrush’un bir aracı olan SEMrush Sensor, google üzerinde algoritma değişikliğini takip edebileceğiniz başarılı bir araç. Mobil ve masaüstü için fark etmeden kullanmanızı sağlayacak araç 20 farklı kategoriye sahip

Panguin Tool

Google algoritma değişikliklerinde nelerin etkilendiğini analiz etmenize yardımcı olan tamamen ücretsiz bir servis. Organik arama sonuçlarınızın güncellemelerde ne kadar etkilendiğini de belirten araç internet sitenizin gelişiminde yardımcı oluyor.

Yorum

Cevapla Cevabı iptal et

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.