Google Ads Performans Planlayıcı Nedir?

Google Ads Performans Planlayıcı Nedir?

Performans planlayıcı, reklam harcamalarınız ve çeşitli değişikliklerin kampanyanızın performansını nasıl etkileyeceği ve dolayısıyla daha da iyi sonuçlar elde edebileceğiniz planlar oluşturma fırsatı veren bir Google Ads aracıdır. Bu aracın yapmanızı sağladığı birkaç şey vardır. Bunlar arasında, reklam kampanyalarınız için tahminler, kampanya ayarları aracılığıyla sonuçlar sunma, sezonluk dönemlerde sahip olduğunuz fırsatları anlama ve bütçeleri yönetmeyi örnek gösterebiliriz. Hazırsanız “Google Ads Performans planlayıcı nedir?” sorusunun cevabını daha detaylı inceleyelim.

Performans planlayıcı, “harcamayı, plandaki kampanyalar arasında en etkili şekilde yayarak” ideal bir plan önerir. Bu sayede, reklamverenlerin kampanyaları optimize etmesine yardımcı olur. Performans planlayıcının kullanımı oldukça basittir ve kesinlikle faydalıdır. Ancak kullanımı dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Performans Planlayıcı Ne Yapar?

Performans planlayıcı, bir reklamveren olarak size kampanyalarınız genelinde belirli bir metriği en üst düzeye çıkarmak için tekliflerinizi ve bütçenizi nasıl değiştireceğinizi söyler. Aynı zamanda, sizinkine benzer konumlardaki ve hedef pazarlardaki kampanyalardan elde edilen verilere dayanarak tatil ve diğer mevsimsel trafikler için ayarlamalar yapar. Eğer hala “Performans planlayıcıyı neden kullanmalıyım?” diye soruyorsanız, işte bazı nedenler:

 • Kampanyanızın bir sonraki ayı ya da çeyreği için öngörülen performansı inceleme fırsatı,
 • Aynı harcama ile daha iyi performans elde etmek için öneriler,
 • Bazı ayarlarınızı değiştirdiğinizde kampanyalarınızın hedeflerinin nasıl etkileneceğini öğrenme.

Kampanyanızı daha iyi optimize etmek amacı ile Performans planlayıcının pek çok faydası vardır.

Performans Planlayıcı Nasıl Çalışır?

Google, her gün hayal edilemez miktarda bilgi ile çalışır. Google Arama’da her arama gerçekleştirdiğinizde, aramanızla ilgili bilgiler Google’ın değerlendirmelerine, metriklerine ve analizlerine girer. Bu şekilde pazarlamacılar ve reklamcılar için faydalı bilgilere dönüştürülebilir. Herkes kampanyasının mümkün olduğunca başarılı olmasını ister. Performans planlayıcı bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olur. Performans planlayıcı, 24 saatte bir, son 7-10 gün içindeki alakalı reklam açık artırmalarıyla ilgili güncellemeler yapar ve Google Arama, Google Görüntülü Reklam ve diğer Google platformlarındaki eğilimleri dikkate alır.

Birden fazla gerçekleşen simülasyondan sonra, performans planlayıcı mevcut trendleri göz önünde bulundurarak kampanyanızın nasıl değişebileceği konusunda size bir özet verir. Tahminlerinizin daha da kesin olabilmesi için makine öğrenimini kullanır. Her şeyin çok hızlı değiştiği bir zamanda yaşadığımızı düşündüğümüzde, bir ay sonrasını planlamak yerine, bir hafta öncesini planlamak daha mantıklı olacaktır. Bu sayede, arama trendlerinde büyük ölçüde değişecek ve kampanyanızın performansını düşürecek bir şeyi riske atmamış olursunuz.

Performans Planlayıcıyı Ne Zaman Kullanabilirim?

Performans planlayıcıyı kullanmanız için bazı gereksinimleri vardır. Bu gereksinimler arasında ise şunlar yer almaktadır:

Arama Kampanyaları için

 • Manuel TBM, geliştirilmiş TBM, maksimum tıklamalar ve dönüşümler, ROAS ya da hedef EBM,
 • En 72 saat çalışma süresi,
 • Son 7 gün içerisinde 3 tıklama alma,
 • Son 7 gün içerisinde bir dönüşüm alma.

Alışveriş Kampanyaları için


CPM Nedir?
CPM, bir dijital pazarlama ve dijital reklamcılık …
 • Son 7 gün içerisinde en az 100 dönüşüm değerine sahip olmak,
 • Son 10 gün içerisinde en az 10 dönüşüm değerine sahip olmak ve 10 dolar harcama ile aktif olmak.

Performans planlayıcı için uygun olmayan birkaç kampanya da bulunmaktadır. Bu kampanyalar ya silinmiş, taslak ya da deneme durumunda ya da uygun gereksinimlerle 10 günden daha kısa bir süre önce yayınlanmakta.

Performans Planlayıcı Aracı Nasıl Kullanılır?

Google Ads Performans Planlayıcı, işletme hedefiniz için önemli olan performans metriği arasında seçim yapmanıza olanak sağlar. Bu, dönüşümler, dönüşüm değeri veya tıklamalar olabilir. Odağı filtrelerken, ayrıca görmek istediğiniz tarih aralığı (1 Ocak-31 Ocak), metriğiniz (dönüşümler, tıklamaların dönüşüm değeri), bir zaman aralığı (son 30 gün) ve dahil etmek istediğiniz diğer hedefleme değeri girmeniz gerekir.

Bu seçenekler, maksimum sayıda dönüşüm elde etmeye ne kadar yakın veya uzak olduğunuzu net bir şekilde anlamanızı sağlar. Bu, Google’ın mevcut bütçenize, anahtar kelimelerinize, dönüşümlerinize ve dönüşüm değerinize göre nerede olmanız gerektiğini dikkate aldığı anlamına gelir. Performans hedeflerinizi nasıl artıracağınıza dair bir plan oluşturmanız için harika bir yoldur.

Google’ın performans planlayıcısını kullanırken mavi bir tahmin çizgisi göreceksiniz. Bu, mevcut performansınızın nerede olduğunu (Harcama, Dönüşümler, Ortalama EBM ve Ortalama Dönüşüm Oranı) ve nerede olması gerektiğini gösterir.

Çizginin üzerindeyseniz kampanyalarınızın zaten Google’ın beklentilerinin üzerinde olduğu anlamına gelir. Mavi çizginin altındaysanız, doğru yolda olmanız için değiştirmeniz gereken birkaç şey mümkün. Bu sayede hedefinize ulaşmak için kampanyalarınızda ne kadar değişiklik yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Performans Planlayıcısını Uygulamak

Performans planlayıcısındaki tahminlerden memnun kaldığınız zaman, değişiklikleri Google Ads hesabınızda uygulayabilirsiniz. Ancak, bu değişikliklerin hesabınıza otomatik olarak eklenmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Bunun için bir dosya indirip, Google Ads Editor aracılığı ile değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Google Ads Editor’u kullanarak planınızı incelemek ve uygulamak için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Google Ads Hesabınızda oturum açın.
 2. Sağ üst köşedeki araçlar ve ayarlar simgesine tıklayın ve ardından performans planlayıcıyı seçin.
 3. İncelemek ve uygulamak istediğiniz bir planı tıklayın
 4. Sağ üst köşede yer alan indirme simgesini tıklayın.
 5. Reklam Düzenleyici dosyasını (.csv) seçin
 6. Planınızı incelemek ve uygulamak için bir CSV dosyasını Google Ads Editor’e içe aktarmadaki talimatları uygulayın.

Yukarıdaki adımları takip ederek performans planlayıcısını doğru bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Google Ads’de Mevsimsel Pazarlama

Mevsimsel pazarlama, ürün veya hizmetlerin yılın belirli noktalarında pazarlanmasıdır. Bu bir yılbaşı günü olabilir. Ancak mevsimlik pazarlamanın resmi etkinliklerle çakışması gerekmez.

Mevsimsellik gibi değişkenler dahil olmak üzere Google, belirli bir süre içinde geçmiş arama sorgularını gözden geçirir. Örneğin, bir giyim firmasıysanız ve ocak ayına odaklanmayı seçtiyseniz Google, ocak satışlarını ve bunun işletme dönüşüm işlemlerinizi nasıl etkileyebileceğini değerlendirir. Alternatif olarak, mart veya eylül aylarında tahmin yapmaya çalışan bir otomotiv şirketiyseniz Google, yeni plaka talebindeki artışı dikkate alır.

Anahtar Kelimeler ve Performans Planlayıcısı

Anahtar kelimelerin tahmin edilen performansınızı nasıl etkileyeceğini görmek için kampanyaya anahtar kelime fikirleri ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz. Bunun için sizi anahtar kelimeler sayfasına götüreceği “Things to Try” sekmesine gitmeniz gerekir. Burada, yeni anahtar kelimeler eklemenin performansınızı artırıp artırmayacağını görebilirsiniz.

Alternatif olarak, yine Google Ads platformunda bulunan Anahtar Kelime Planlayıcı aracında önerilen diğer anahtar kelimeleri de ekleyebilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, her bir anahtar kelimenin ne kadara mal olacağını ve aynı zamanda ne kadar rekabetçi olabileceklerini görmenizi sağlar. Ayrıca tahmini aylık arama sayısını da görebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Performans planlayıcısı nedir?

Performans planlayıcısı, Google’ın sunduğu ve reklam kampanyalarınızın performansını arttırmak amacı ile kullanılan bir araçtır. Bu araç sayesinde reklamlarınızı daha verimli bir hale getirebilirsiniz.

Performans planlayıcı avantajları nelerdir?

Araç sayesinde aynı bütçe ile daha iyi verim alabilir, reklam kampanyanız hakkında Google önerileri elde edebilirsiniz.

Performans planlayıcı tahminleri ne zaman yenilenir?

Performans planlayıcı tahminleri günlük olarak yenilenmektedir. Ayrıca, son bir haftaya göre ayarlanır

Yorum

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.